فاتحان "اورست" آغازگران جشنواره ونیز

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فاتحان "اورست" آغازگران جشنواره ونیز

فیلم اورست آغاز گر هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز امسال بود.

این فیلم به کارگرانی «بالتازار کورماکور» و بر اساس داستان واقعی صعود دو گروه کوهنوردی رقیب به قله اورست در سال ۱۹۹۶ ساخته شده است . در جریان این صعود ۸ کوهنورد جان خود را از دست دادند.

اورست دهمین ساخته بلند سینمایی این کارگردان ایسلندی است که با تصاویر سه بعدی داستان کوهنوردانی را به نمایش میگذارد که برای زنده ماندن تلاش می کنند.

کورماکور کارگردان فیلم با اشاره به سختی های فیلمبرداری در فضای سرد و کوهستان می گوید: «ما کسی را به خطر نیانداختیم به نظرم جیک کاملا درست می گوید که میان درد و آسیب تفاوت وجود دارد. من آنها را در مسیری دردناکی قرار دادم اما به کسی آسیب نرساندم.»

اورست” در کوههای نپال و آلپ در ایتالیا فیلمبرداری شده است.

جیک جیلنهال در فیلم نقش اسکات فیشر، جیسن کلارک در نقش راب هال، جاش برولین در نقش بک ودر و جان هاوکز در نقش داگ هانسن ظاهر شده اند. رابین رایت، مایکل کلی، سام ورثینگتن، کایرا نایتلی و امیلی واتسن از دیگر بازیگران “اورست” هستند.

جیک جیلنهال می گوید: «به نظرم وقتی در تلاش هستی چیزی را که در حال حاضر اتفاق افتاده دوباره خلق کنی با مسئولیتی دو چندان مواجه هستید. همچنین زمانی که این نقش را پذیرفتم از این موضوع کاملا آگاه نبودم چگونه این داستان برای خانواده اسکات فیشر که من نقش او را بازی می کردم با اهمیت است تا اینکه با من تماس گرفتند و می خواستند بدانند که پدرشان چگونه به تصویر کشیده می شود و البته کمی هم نگران بودند.از سوی دیگر هم بسیار زیبا بود که با فرزندان او بنشینی و به حرفهای آنها درباره پدرشان گوش دهی و او را از طریق انها حس کنی.»

فیلمنامه اورست توسط چند فیلمنامه نویس مشهور «ویلیام نیکلسون» و «سایمون بیفوی» نگارش شده است.

این نویسندگان، فیلمنامه «اورست» را با اقتباس از پنج کتاب پیرامون مرگبارترین روز در اورست پس از وقوع بهمن در سال ۲۰۱۴ نوشته اند.

این فیلم از ۱۸ سپتامبر در قالب های دوبعدی، سه بعدی و آیمکس در سینماهای آمریکای شمالی روی پرده می رود.