نمایشگاه «کارتون و کاریکاتور داعش» در تهران

نمایشگاه «کارتون و کاریکاتور داعش» در تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موزه هنرهای معاصر فلسطین در تهران از ۲ تیرماه میزبان نمایشگاه «كارتون و كاریكاتور داعش» بود. این نمایشگاه شامل كارتون و کاریکاتورهای برگزیده مسابقه

آگهی

موزه هنرهای معاصر فلسطین در تهران از ۲ تیرماه میزبان نمایشگاه «كارتون و كاریكاتور داعش» بود.

این نمایشگاه شامل كارتون و کاریکاتورهای برگزیده مسابقه بین المللی ای بود که ۳۶۵ هنرمند از ۴۳ کشور در آن شرکت کرده بودند. از مجموع ۱۰۷۲ اثر ارسالی به دبیرخانه ۲۸۰ اثر برای نمایش برگزیده شده اند.

حکومت ایران گروه موسوم به دولت اسلامی را تهدیدی منطقه ای و جهانی می داند و با عراق و سوریه در مبارزه با این گروه ترورویستی همکاری می کند.

رضاغبیشاوی، روزنامه نگار می گوید: «هنرمندان تلاش کرده اند پشت پرده داعش و اهداف آن را با آثار خودشان به مخاطبان عرضه می کنند. این کاریکاتورها می توانند جامعه را نسبت به داعش و خشونت ها و انگیزه های آن آگاه کنند و از تبلیغات آنها بکاهند.»

برخی از آثار رسیده به این مسابقه با نامهای مستعار به نمایش در آمده اند. دلیل آن هم ترس هنرمندان از واکنش احتمالی گروه موسوم به دولت اسلامی بوده است.

مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر مسابقه و نمایشگاه بین المللی کاریکاتور داعش در اینباره می گوید: «یکی دو نفر از کاریکاتوریست های ایرانی مورد تهدید قرار گرفتند. هنرمندانی از کشورهای عربی یا کشورهای غربی که به واسطه مشکلاتی که از نظر امنیتی ممکن بود برایشان ایجاد شود با اسم مستعار شرکت کردند.

این مسابقه در دو رشته کارتون و کاریکاتور برگزار شد. بخش کارتون به موضوع داعش اختصاص داشت و بخش کاریکاتور به گفته برگزار کنندگان نمایشگاه به حامیان پشت پرده این جریان افراطی داعش پرداخته شده است.

حکومت ایران کشورهای غربی و عربستان را به حمایت از گروه موسوم به دولت اسلامی متهم می کند و برخی از این کاریکاتورها هم به آنها پرداخته است.

امیر دهقان هنرمندی است که اثرش در بخش مسابقه کارتون رتبه دوم را کسب کرده است. وی می گوید: «هر کس با هر عقیده و اندیشه ای دلش از این جنایت ها به درد می آید. ما سعی کردیم با کاریکاتور پوچ، بی معنی بودن، بی فکر بودن و خالی بودن ادعای حامیان و خود داعش را نشان دهیم. به نظر من خود داعش یک کاریکاتور است.»

این نمایشگاه همچنین در فضای مجازی به راه افتاده است. مسئولان نمایشگاه می گویند که آثار عرضه شده در اینجا به زودی برای نمایش روانه کشورهای عراق، سوریه و لبنان خواهد شد.

سپهر آبروش یکی از بازدیدگنندگان نمایشگاه می گوید: «یک تصویر در آن واحد، بدون آنکه نیاز به کلمات زیادی داشته باشد آن چیزی را که می خواهد نشان می دهد. جنایتهای داعش را شاید با هزاران کلام نشود گفت اما با یک تصویر خیلی صریح می توان نشان داد و از کم سواد ترین آدم ها تا قشر فرهیخته و با سواد متوجه آن می شوند.»

نمایشگاه بین المللی «کارتون و کاریکاتور داعش» بر آن است تا تصویری از اعمال خصمانه و غیر انسانی گروه دولت اسلامی ارائه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟