Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به چند فیلم بخش غیررقابتی ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم اودسا

نگاهی به چند فیلم بخش غیررقابتی ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم اودسا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر اودِسا در اوکراین میزبان ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم اودسا است. در جشنواره امسال که از ۱۰ ژوییه آغاز شده و روز ۱۸ ژوییه به کار خود پایان

آگهی

شهر اودِسا در اوکراین میزبان ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم اودسا است. در جشنواره امسال که از ۱۰ ژوییه آغاز شده و روز ۱۸ ژوییه به کار خود پایان می دهد، ۱۲ فیلم برای کسب جایزه “دوک طلایی” با یکدیگر رقابت می کنند.

بخش غیررقابتی فستیوال امسال به مرور آثار، نمایش برخی فیلمها برای نخستین بار، و نمایش فیلمهایی اختصاص دارد که قبلا در جشنواره های بین المللی درخشیده اند.

فیلم «سیواس» که قبلا جایزه ویژه هیات داوران هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرده بود، یکی از فیملهایی است که در بخش غیر رقابتی جشنواره اودسا به نمایش درآمد. فیلم به کارگردانی کان موژده جی، فیلمساز اهل ترکیه رابطه دوستی بین یک پسر و سگ جنگی رها شده ای به نام “سیواس” را در شرق آناتولی به تصویر می کشد.

کان مژده جی می گوید که نمایش فیلم در شهر اودسای اوکراین، شهری که در طول تاریخ شاهد جنگها و خشونتهای زیادی بوده، برایش خیلی اهمیت داشته است. وی می افزاید: «مهم است که مردم در اودسا فیلم مرا ببینند. فیلم من درباره دنیای انسانها و پسر بچه ای۱۱ ساله است که می خواهد یاد بگیرد چگونه مردی شود.»

فیلم «ادوسا در میان شعله ها» ساخته کارمینه گالونه، فیلمساز ایتالیایی یکی دیگر از فیلمهایی بود که در بخش غیررقابتی فستیوال امسال نمایش داده شد. فیلم در سال ۱۹۴۲ ساخته شده و یکی از شاهکارهای سینمای اروپا با مضمون جنگ جهانی دوم است.

گمان می رفت نسخه های این فیلم نابود شده است، تا اینکه نسخه ای از آن در سال ۲۰۰۵ در آرشیو استودیو فیلم سازی ایتالیایی «چینه چتیا» پیدا، و بعد مرمت و بازسازی شد.

فیلم «ادوسا در میان شعله ها» وقایع محاصره اودسا در سال ۱۹۴۱ را از دید رومانیایی ها نشان می دهد. موسیقی متن فیلم هم آثاری از شوپن و چایکوفسکی است.

ایوان کوزلنکو، یکی از سازمان دهندگان جشنواره درباره نمایش فیلم پس از گذشت بیش از ۷۰ سال می گوید: «هدف از نمایش این فیلم، نشان دادن وقایع جنگ جهانی دوم بود، و بطور دقیقتر نشان دادن وقایع اشغال اودسا و منطقه بسارابیا در دوران جنگ جهانی دوم از دیدگاه شوروی سابق و از دیدگاه رومانیایی ها. این نشان می دهد که همیشه تفسیر وقایع تاریخی به ایدئولوژی و تبلیغات سیاسی خاصی بستگی دارد.»

سایه درگیری های شرق اوکراین نیز بر فضای جشنواره امسال سنگینی می کرد. از یک سو، بازتاب این درگیری ها در فهرست میهمانان دعوت شده دیده می شد. چون بسیار از اروپایی ها از حضور در جشنواره تردید داشتند. محتوای فیلمهایی جشنواره هم از این درگیری ها بی تأثیر نبود.

سازمان دهندگان جشنواره می گویند که تعداد فیلمهای مستندی که برای نمایش به جشنواره ارائه شده اند، بسیار بیشتر از سالهای گذشته بود و علت آن، صرفا مسائل مالی است زیرا فیلمهای مستند به بودجه های کلان نیاز ندارند.

ویکتوریا تیگیپکو، مدیر فستیوال اودسا می گوید: «صنعت فیلم اوکراین در وضعیت بدی قرار دارد. چون همه منابع مالی خشکیده اند و هیچ سیاست راهبردی هم برای رشد این صنعت در کار نیست. نیاز عاجل به چنین سیاستهایی وجود دارد. کارگردانهایی بسیار با استعداد وجود دارند که می توانند فیلم بسازند و مهم است که فعالیت این فیلمسازان به ساخت ده، پانزده فیلم در سال، آن هم با حمایت دولت محدود نشود و بتوانند بیشتر فیلم بسازند.»

یکی از میهمانان جشنواره امسال مایکل نیمان، آهنگساز معروف بریتانیایی بود. وی به همراه ارکستر خود
به اودسا آمده ود تا برای فیلم صامت «مردی با دوربین فیلم برداری» (۱۹۲۹) ساخته ژیگا ورتوف، مستندساز لهستانی موسیقی اجرا کنند.

این کنسرت در پله های معروف پوتمکین به اجرا در آمد. این پله ها در فیلم «رزم ناو پوتِمکین» شاهکار سینمایی سرگیی آیزنشتاین، جاودانه شدند.

خبرنگار یورونیوز از اودسا می گوید: «ششمین سال است که شهر معروف به «مروارید کنار دریا» جدیدترین فیلم های اوکراین و جهان را به خود جلب می کند. اما امسال، سازمان دهندگان جشنواره نکته دیگری را نیز در نظر دارند: این که ثابت کنند اودسا شهر امنی است و گردشگران و طرفداران سینما می توانند بدون ترس و نگرانی به این شهر سفر کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد