برندگان پنجاهمین دوره جشنواره سینمایی کارلووی واری

برندگان پنجاهمین دوره جشنواره سینمایی کارلووی واری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم اختتامیه پنجاهمین جشنواره فیلم «کارلووی واری» برگزار شد. گوی بلورین بهترین فیلم این دوره از جشنواره از آنِ فیلم آمریکایی «باب و درختان» به

آگهی

مراسم اختتامیه پنجاهمین جشنواره فیلم «کارلووی واری» برگزار شد. گوی بلورین بهترین فیلم این دوره از جشنواره از آنِ فیلم آمریکایی «باب و درختان» به کارگردانی دیه گو اونگارو شد. این فیلم، اولین فیلم بلند، فیلمساز فرانسوی – آمریکایی است.

فیلم، داستان یک نجار اهل ایالت ماساچوست را بازگو می کند: کارگری سختکوش و جذاب به نام باب که علاقه خاصی به ورزش گلف دارد. باب تاراسوک، شخصیت اصلی فیلم در نقش خودش ظاهر می شود. بیشتر بازیگران فیلم نیز هنرپیشه های حرفه ای نیستند.

اونگارو می گوید: «باب را هشت سال پیش دیدم. در نتیجه، قبل از اینکه او را برای بازی در فیلم انتخاب کنم، با هم دوست بودیم. ما در یک شهر زندگی می کنیم. من واقعا جذب شخصیت گیرای او شد. پس از ملاقات با او بلافاصله حس کردم که می خواهم با او فیلمی بسازم و موضوع فیلم هم باید به چوب بُری مربوط شود چون او نجار و جنگلبان است.»

گوی بلورین بهترین کارگردان جشنواره کارلووی واری هم به خاطر کارگردانی فیلم «بابا»، به ویسار مورینا، فیلمساز اهل کوزوو رسید. ساخت این فیلم هشت سال طول کشید.

داستان فیلم، در کوزوو و آلمان و در جاده های بین این دو کشور می گذرد. فیلم قصه پسری به نام “نُر“است که پدرش، گزیم، تمام زندگی اوست. اما یک روز نُر تصمیم می گیرد برای کار به «غرب» می رود.

جشنواره کارلووی واری یکی از معتبرترین رویدادهای سینمایی اروپای شرقی و مرکزی است و جایزه بخش «شرق تا غرب» فستیوال امسال هم به فیلم «بچه چهارشنبه» به کارگردانی «لیلی هوروات» از مجارستان رسید.

فیلم به مشکلات روانشناختی قهرمان جوان فیلم می پردازد. مایای ۹ ساله توسط مادرش رها و به یتیمخانه فرستاده می شود. پس از گذشت ده سال مادرش مرتبا به یتیمخانه باز می گردد که پسرش را ملاقات کند. فیلم درباره این است که آیا مایا قادر خواهد بود با وجود شرایط نامساعد و تمایلات مخرب، کنترل زندگیش را دردست بگیرد یا نه.

لیلی هوروات، کارگردان جوان مجار می گوید: «فیلم زن جوانی را تصویر می کند که مرتب به خودش لطمه می زند. با وجود این، گمان می کنم بیننده در طول داستان علاقه اش را نسبت به او از دست نمی دهد.»

جایزه بهترین فیلم مستند به هلنا ترستتیکووا، فیلم ساز اهل جمهوری چک داده شد. فیلم او، به نام «مالوری» زندگی زنانی را به تصویر می کشد که در حاشیه جامعه هستند.

مالوری، پس از تولد پسرش، نومیدانه تلاش می کند اعتیادش را به مواد مخدر ترک کند و دیگر عمرش را در خیابانها نگذراند. او می خواهد گذشته تاریکش را پشت سر بگذارد و برای کمک پیش کسانی می رود که در حاشیه جامعه زندگی می کنند.

جایزه ویژه ی هیئت داوران جشنواره امسال هم به فیلم اتریشی «آنها که سقوط می کنند بال دارند» ساخته پیتر برونر تعلق گرفت.

آلنا میهولووا و کریستوف هادک، بازیگران اهل جمهوری چک نیز به ترتیب جوایز بهترین هنرپیشه زن و بهترین هنرپیشه مرد را دریافت کردند.

جشنواره کارلووی واری از ۳ تا ۱۱ ژوییه ( ۱۲ تا ۲۰ تیرماه) در شهر کارلووی واری در ۱۲۰کیلومتری غرب پراگ، پایتخت جمهوری چک برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد