Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استعفای اجباری پیروز ارجمند از دفتر موسیقی

استعفای اجباری پیروز ارجمند از دفتر موسیقی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی بروز تنش ها و اختلافات اخیر بین مدیریت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت ارشاد، سرانجام پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی مجبور به استعفا شد.

به گزارش ایلنا، پیروز ارجمند درحالی از دفتر موسیقی استعفا کرد که شواهد نشان می‌دهد این مدیر پیشتر به تدریج کنار گذاشته شده بود.

پیروز ارجمند، در گفت و گو با ایلنا؛ ضمن تایید خبر استعفای خود گفت: «صبح امروز(۱۴ تیرماه) از دفتر موسیقی وزارت ارشاد استعفا کردم و استعفانامه خودم را به آقای مرادخانی دادم. فعلا تصمیم دارم به مشغله‌های شخصی برسم و فعالیت دانشگاهی را ادامه دهم.»

ارجمند، همچنین در مورد دلایل استعفایش به ایسنا گفت: «سیاست وزارت ارشاد گویا در حال حاضر این است که دفاترش مانند گذشته فعالیتی نداشته باشند و بیشتر سیستم نظارتی داشته باشد. ضمن اینکه فکر کردم حضور من در این پست در این شرایط نمی‌تواند کمکی به بهبود شرایط کلی موسیقی کند.»

پیروز ارجمند که از دی‌ماه ۱۳۹۲ تا کنون مدیریت دفتر موسیقی را به عهده داشت، آهنگساز و نوازندۀ نی، سه‌تار، تنبک و دف است. او لیسانس موسیقی از دانشگاه هنرهای زیبا، فوق لیسانس پژوهش هنر از دانشگاه هنر و دکترای اتنوموزیکولوژی از دانشگاه مالایای مالزی است و نوازندگی سه‌تار را نزد داریوش صفوت و پرویز مشکاتیان آموخته است.

به گزارش ایلنا، ارجمند در پاسخ به این سوال که گویا پیشتر به نوعی از دفتر موسیقی کنار گذاشته شده بود سکوت کرد و گفت: «به هر حال هر مدیری مشکلات خودش را دارد و همه شاهد بودند که موسیقی ما چه شرایط بحرانی را طی کرد.»

بر مبنای این گزارش، پیروز ارجمند در روزهای گذشته در جلسه‌ها و نشست‌های رسمی موسیقی از جمله نشست مشورتی جشنوارۀ فجر حضور نداشته و در مسائل کنسرت ها نیز دخالتی نداشت و روزهای آخر مدیریت خود را منفعلانه گذراند. ارجمند و چالش های موسیقی ایران

پیروز ارجمند در دوران مدیریت اش با چالش های بزرگی در زمینه اجرای موسیقی در سطوح مختلف مواجه بوده است. یکی از مهم ترین این چالش ها، لغو کنسرت های موسیقی دارای مجوز به وسیله نیروی انتظامی بود.

به گزارش ایلنا، انتقادات هنرمندان موسیقی از مدیر کل دفتر موسیقی ارشاد به خاطر لغو کنسرت‌های مجوزدار، پیروز ارجمند را تحت فشار قرار داده بود. در دوران مدیریت ارجمند، کنسرت‌های موسیقی متعددی در تهران و شهرستان‌ها با وجود داشتن مجوز رسمی از وزارت ارشاد لغو شد و دفتر موسیقی هم نتوانست ضامن برگزاری این کنسرت ها باشد.

با اینکه ارجمند به عنوان مسئول صدور مجوز کنسرت‌های موسیقی، منتقد لغو کنسرت‌های مجوزدار توسط نهادهای دیگر از جمله قوه قضاییه و نیروی انتظامی بود اما برخی از اهالی موسیقی معتقدند که او در دورۀ مدیریت خود نتوانست به انتظاراتشان پاسخ دهد و از حقوق آنها به خوبی دفاع کند.

در خرداد ماه سال جاری مجوز کنسرت کیهان کلهر، آهنگساز و نوازندۀ سرشناس کمانچه که قرار بود برای اولین بار در ایران با همراهی گروه موسیقی آمریکایی بروکلین رایدر در برج میلاد تهران اجرا شود، در آخرین لحظات از طرف ادارۀ اماکن تهران به دلیل «ملاحظات امنیتی» لغو گردید.

پیروز ارجمند، در واکنش به لغو اجرای کنسرت کیهان کلهر گفته بود: « ندادن مجوزِ اجرا به کیهان کلهر و گروهش برای دفتر موسیقی و وزارت ارشاد قابل پذیرش نیست. مجوز ندادن به هنرمندی ایرانی که برای معرفی موسیقی ایران به جهانیان تلاش بسیار کرده از نظر ما کار درستی نیست.»

وی همچنین در انتقاد از عملکرد بازدارندۀ نیروی انتظامی گفته بود: « بدون شک با روندی که نیروی انتظامی در پیش گرفته با مشکل‌های بسیاری روبه‌رو می‌شویم. با چنین رویه‌ای که نیروی انتظامی در پیش گرفته تعامل فرهنگی با دنیا را باید تعطیل کنیم.»

به علاوه دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مسئول صدور مجوز برای آلبوم‌های موسیقی بود که برخی از این آلبوم ها با وجود داشتن مجوز، پس از توزیع، دچار مشکل شدند. ارجمند در مورد این سیاست متناقض ارشاد گفته بود: «شما به‌عنوان مدیرکل به یک اثر مجوز می‌دهید و اتفاقی نمی‌افتد بعد به اثر مشابه‌ هم مجوز می‌دهید، دچار مشکل می‌شوید. آدم دچار تناقض می‌شود. هر نهادی نظر می‌دهد.»

یکی دیگر از اختلاف های پیروز ارجمند با معاون هنری ارشاد، بر سر رهبری ارکستر سمفونیک تهران بوده است. به اعتقاد پیروز ارجمند، پس از سال ها توقف فعالیت های ارکستر سمفونیک تهران، علی رهبری نباید به عنوان اولین رهبر این ارکستر معرفی می شد و این انتصاب از سوی معاونت هنری ارشاد، انتصابی تحمیلی بوده است.

به دنبال استعفای پیروز ارجمند، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی، با صدور حکمی فرزاد طالبی را به عنوان سرپرست دفتر موسیقی منصوب کرد.

پیروز ارجمند در صفحۀ فیس بوک خود نوشته است: «موسیقی ایران، همیشه در مرز بودن و نبودن دست و پا زده و آنچه که این هنر را حفظ کرده عشق و غیرت و تلاش هنرمندانی بوده که بی دریغ برای بقایش تلاش کردند. آرزو می کنم حسادت، کینه ورزی و بی انصافی، که این روزها زیاد در کوچه های موسیقی مان پیدا می شود در خزانی زود هنگام از خانه مان رخت بربندد و به جای نابودی دیگران، به فکر چگونه بهتر بودن موسیقی مان باشیم. زمان زیادی نداریم…»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات ارشد ایالات متحده: ایران در حال پیشبرد یک جنبه کلیدی ساخت بمب هسته‌ای است

گذراندن ۴۳ سال حبس اشتباهی؛ زن آمریکایی آزاد شد

ادامه مقاومت بایدن در برابر درخواست‌ها برای کناره‌گیری: «هفته آینده به کارزار انتخاباتی برمی‌گردم»