برندگان جوایز جشنواره بین المللی فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو در سال ۲۰۱۵

برندگان جوایز جشنواره بین المللی فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو در سال ۲۰۱۵
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنواره فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو به فیلمها و تولیدات تلویزیونی اختصاص دارد و از سال ۱۹۶۱ هر ساله در موناکو برگزار می شود. این گزارش به برندگان پنجاه و پنجمین دوره این فستیوال نگاهی می اندازد.

آگهی

پنجاه و پنجمین جشنواره بین المللی فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو روز ۱۸ ژوئن، پس از سه روز کار در “فوروم گریمالدی” در موناکو به کار خود پایان داد. پرنس آلبرت دوم، رئیس افتخاری جشنواره، و رؤسا و اعضای هیئت های داوری جایزه “نمف طلایی” را به برندگان این دوره از جشنواره اهدا کردند.

این فستیوال که به فیلمها و تولیدات تلویزیونی اختصاص دارد، در سال ۱۹۶۱ توسط شاهزاده رینیر سوم موناکو بنیان نهاده شد. هدف از ایجاد جشنواره، به رسمیت شناختن تلویزیون بعنوان فرمی از بیان هنری و ابزاری برای انتقال پیام صلح و درک متقابل بین انسانها بود. پائولو آلبرتو والنتی، خبرنگار یورونیوز از این فستیوال گزارشی تهیه کرده است.

جایزه بهترین فیلم تلویزیونی از آنِ فیلم «مارولس» (Marvellous) محصول بریتانیا شد. فیلم بر اساس داستانی واقعی تهیه شد و درباره مردی به نام نیل است که بی تفاوت به محدودیتهایش، آرزوهایش را عملی می کند و تبدیل به منبع الهامی برای دیگران می شود. “تابی جونز” در نقش نیل و “جیما جونز” در نقش مادر وی، جوایز بهترین هنرپیشه های مرد و زن جشنواره مونت کارلو را از آن خود کردند.

مجموعه تلویزیونی کمدی «لیلیهامر۳» (Lilyhammer-3) جایزه بهترین سریال اروپایی و بهترین هنرپیشه مرد در نقش کمدی را کسب کرد. این سریال محصول مشترک نروژ و ایالات متحده است و از سال ۲۰۱۲ همزمان درشبکه های تلویزیونی «ان آر کی وان» (NRK1) در نروژ و «نتفلیکس» (Netflix) در آمریکا و کانادا پخش می شد.

سریال، داستان یک عضو مافیا در نیویورک است که پس از اینکه علیه همکاران سابقش در دادگاه شهادت می دهد، مجبور می شود به شهر لیلیهامر در نروژ فرار کرده و در آنجا هویت جدیدی برای خودش دست و پا کند.

استیون ون زنت، بازیگر نقش مرد این سریال و برنده جایزه به این پرسش که راز موفقیت نقشی که بازی کرده چیست، اینطور پاسخ می دهد: «[سریال] روایت رومانتیک گانگستری است که توانسته بوروکراسی را دور بزند و سرنوشتش را در دست بگیرد. تقریباً همه جا احساس مردم نسبت به این موضوع یکسان است: هیچکس دوست ندارد در صف منتظر بماند، همه از بوروکراسی دولتی بیزار هستند، همه از امر و نهی بدشان می آید. بنابراین ما شخصیت اصلی را کسی نشان می دهیم که می توان گفت فرای قوانین و مقررات عمل می کند.»

جایز بهترین سریال اروپایی چند قسمتی هم به سریال «میسینگ» (The Missing) رسید. سریالی کمدی که برای فرانسیس اوکانر هم جایزه بهترین هنرپیشه زن نقش کمدی را به ارمغان آورد. این سریال بریتانیایی پاییز گذشته به مدت دو هفته از تلویزیون “بی بی سی وان” پخش می شد.

«میسینگ» داستان خانواده ای اهل بریتانیاست که برای تعطیلات به فرانسه می روند و بعد به دلیل خراب شدن ماشینشان در شب مسابقات یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال، مجبور می شوند در شهر “شالون دو بوآ” بمانند.

هری ویلیامز، یکی از دو نویسنده فیلمنامه، موفقیت سریال تلویزیونی خود را مرهون چند چیز می داند. وی دراین باره می گوید: «فیلمنامه خوب، هنرپیشه های عالی، و کارگردانیِ فوق العاده “تام شنک لند” [دست به دست هم دادند.] بخت یار ما بود که همه این عوامل کنار هم جمع شده اند و با هم خوب کار می کنند، چون در نهایت، موفقیت به همکاری خوب بستگی دارد.»

جک ویلیامز دیگر فیلمنامه نویس مجموعه تلویزیونی «میسینگ» هم می افزاید: «فکر می کنم داستان فیلم برای مردم ملموس است و بر آنها تأثیر می گذارد.»

لوران پوئنوس، مدیر فستیوال بین المللی فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو به پائولو آلبرتو والنتی خبرنگار یورونیوز می گوید: «امروزه به نظرم تغییری اساسی در شیوه تماشای تلویزیون رخ داده است. قبلا برنامه های تلویزیونی را فقط روی صفحه تلویزیون می دیدیم. اما امروز در هر اکرانی می توانیم این برنامه ها را ببینیم: روی کامپیوتر، تبلت، آی فون. همچنین از چند سال گذشته شاهد هستیم که هنرپیشگان سینما بیشتر در فیلمهای تلویزیونی شرکت می کنند. قبلا این امکان نبود و سدی بین تلویزیون و سینما وجود داشت.»

پائولو آلبرتو والنتی خبرنگار یورونیوز از موناکو می گوید: «جشنواره فیلمهای تلویزیونی مونت کارلو نشان می دهد که شیوه های تولید فیلم های تلویزیونی این روزها هرچه بیشتر در فیلمهای سینمایی هم به کار گرفته می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟