کارناوال «دراویش» در قاهره برگزار شد

کارناوال «دراویش» در قاهره برگزار شد
نگارش از Euronews

کارناوال موسوم به «دراویش» در روز دوازدهم ژوئن (۲۲ خردادماه) در قاهره برگزار شد. هدف از برگزاری این کارناوال که به خیابانهای پایتخت مصر حال و هوای جشن بخشید، ادای احترام به سه دین توحیدی مسیحیت، اسلام و یهودیت بود.

برگزار کنندگان این کارناوال قصد داشتند احترام و درک متقابل بین مسلمانان، مسیحیان، و یهودی ها را بويژه در میان جوانان این سه دین رواج دهند.

شرکت کنندگان در این کارناوال به دیدن مسجد عمربن عاص، کلیسای سن ژرژ (یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا) و کنیسه بن عزرا رفتند.

در برنامه موسیقی این کارناوال، چندین گروه مصری رقص های سنتی مثل “تحطیب” را اجرا کردند که نوعی رقص رزمی قدیمی مصر است و با چوب اجرا می شود.

برگزار کننده کارناول می گوید: «در اینجا از مردمی را می بینید که دینهای مختلف دارند. به این مکانهای دینی سر زدیم و چیزهایی تازه در باره ادیان یاد گرفتیم.»

یکی دیگر از برنامه های این جشنواره کنسرت «نوبا نور» بود که گروهی از خوانندگان و استادان نواختن ضرب های خاص نوبیا هستند. نوبا به مردمی اطلاق می شود که در کوههای نوبا در جنوب مصر در مرز سودان زندگی می کنند. گروه نوازندگان نوبیایی یکی از پرطرفدار ترین گروهها در مصر است.

اجرای رقص «تنوره»، رقص فولکور مصری هم یکی دیگر از برنامه های این کارناوال بود. گروه رقص مصری مولویه هم در پایان جشنواره برنامه رقص سماع اجرا کردند. خواننده این گروه عامر التونی است.