Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رعنا گرگانی رقصنده سماع در فرانسه: می‌خواهم آنچه را که پنهان است نشان دهم

رعنا گرگانی هنرمند ایرانی -فرانسوی
رعنا گرگانی هنرمند ایرانی -فرانسوی Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رعنا گرگانی، هنرمند۳۷ ساله ایرانی-فرانسوی وقتی روی صحنه، رقص سماع (صوفی) را اجرا کرد باعث تعجب افرادی شد که این رقص را مخصوص مردان می‌دانستند.

آگهی

رعنا گرگانی، هنرمند۳۷ ساله ایرانی-فرانسوی وقتی روی صحنه، رقص سماع (صوفی) را اجرا کرد باعث تعجب افرادی شد که این رقص را مخصوص مردان می‌دانستند.

این زن ریز اندام با موهای فرفری سیاه و بلند سال‌ها پیش این رقص را یاد گرفته بود و تمرین می‌کرد اما تجربه اجرای آن با حضور مردم را نداشت تا اینکه جرات کرد و در یک جشنواره در فضای باز در شهر مون‌پلیه فرانسه رقص سماع را اجرا کرد. وی به خبرگزاری فرانسه گفت که بعد از چند دقیقه دچار وحشت شد و سپس از حرکت ایستاد. وی می‌گوید در آن لحظه به طور ناخودآگاه فکر می‌کرد که در حال نقض یک قانون است.

وی می‌گوید که در تصوف روح نه مردانه و نه زنانه است: «درویش بودن و در عین حال زن بودن خلاف این معنویت نیست.»

رعنا گرگانی توضیح می‌دهد: «ما چه زن چه مرد با لباس گشاد یا یک دامن می‌چرخیم. می‌گوییم که پارچه‌ای که پرواز می‌کند روح را آشکار می‌کند.»

وی به یک تناقض در این زمینه اشاره می‌کند: «در کشورهای مسلمان دراویش مرد، دامن که نماد زنانه است در انظار عمومی می‌پوشند در حالیکه زنان به‌صورت پنهانی می‌رقصند.»

خبرگزاری فرانسه
رعنا گرگانیخبرگزاری فرانسه

وی اضافه می‌کند: «در اروپا من خوش‌شانس هستم که می‌توانم هنرمندانه و آزادانه ابراز وجود کنم. می‌خواهم بتوانم آنچه را که پنهان است نشان دهم.»

رعنا گرگانی زمانی که ۱۴ ساله بود با تصوف آشنا شد و این راه را طی کرد و سا‌ل‌ها با شرکت در بسیاری از مراسم هم در ایران و هم ترکیه این طریقت را پنهانی آموخت.

از زمان همه‌گیری کرونا، این فارغ التحصیل رشته انسان‌شناسی رقص از طریق زوم آموزش آنلاین دارد. وی می‌گوید که در قرنطینه نخست حدود ۱۰۰ نفر از سراسر جهان در نخستین جلسه کلاس‌های او شرکت کردند و سپس درخواست‌های بیشتری دریافت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگداشت مولوی در قونیه؛ «تنها در آمریکا ۲۵۰ کتاب درباره او نوشته شده است»

داعش مسئولیت حمله خونین به زیارتگاه صوفیان در پاکستان را بر عهده گرفت

کارناوال «دراویش» در قاهره برگزار شد