هشتمین دوره جشنواره بین المللی زمستانی هنر در سوچی

هشتمین دوره جشنواره بین المللی زمستانی هنر در سوچی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر سوچی روسیه در کرانه دریای سیاه و در مزر گرجستان و در دامنه رشته کوه ها پوشیده از برف قفقاز، امسال برای هشتمین بار میزبان جشنواره بین المللی هنر

آگهی

شهر سوچی روسیه در کرانه دریای سیاه و در مزر گرجستان و در دامنه رشته کوه ها پوشیده از برف قفقاز، امسال برای هشتمین بار میزبان جشنواره بین المللی هنر است. این فستیوال “زمستان” نام دارد و ومشهورترین رقصنده ها، هنرمندان تئاتر و نوازندگان سبکهای مختلف موسیقی در آن هنرنمایی می کنند. امسال جشنواره زمستانی هنر سوچی از ۱۳ تا ۲۲ فوریه برگزار شد.

یوری باشمت، رهبر ارکستر و یکی از مشهورترین نوازندگان روسیه، مدیر هنری این جشنواره است. استاد ۶۲ ساله موسیقی، طی زمان برگزاری فستیوال، کلاسهایی برای نوازندگان جوان ارائه می کند. باشمت می گوید که برایش مهم است که نسل جوان نوازندگان به سمت دنیای موسیقی کلاسیک بیایند. وی می افزاید: «نباید نوازندگان جوان را از [موسیقی کلاسیک] بترسانیم، بلکه باید به آنها دلگرمی دهیم که راه درست را انتخاب کرده اند.»

روبی لاکاتوش، معروف به پادشاه ویولون نواز از یکی از نوازندگانی است که در فستیوال امسال حضور دارد.وی در طول زندگی حرفه ای خود با مارتا آرخریچ، نوازنده چیره دست پیانوی آرژانتینی و استفان گراپلی، ویولونیست مشهور فرانسوی در ارکستر سمفونی لندن برنامه اجرا کرده است. وی در مورد سبک موسیقی اش می گوید: «[موسیقی من] مخلوط موسیقی کولیها با جاز و موسیقی کلاسیک است. وقتی ۲۵ سال پیش این سبک را اختراع کردم، سبکی نو بود.»

آندره کونستانتینوف، نوازنده سازهای سنتی روسی، از گروه “ کوارتت ترم” هم در جشنواره “زمستان” برنامه اجرا می کند. “کوارتت ترم” از سن پترزبورگ در سال ۱۹۸۶ شکل گرفت و از آن زمان تاکنون ۲۵۰۰ کنسرت در ۶۰ کشور برگزار کرده است.

وی می گوید: «کار ما ترکیبی از سبکهای مختلف است. هر چند سازهای سنتی روسی می نوازیم که مشخصه فرهنگ ماست، اما این سازها را با سبک خاص خودمان می نوازیم و داستانها و افسانه هایی را بیان می کنیم که خودمان ساخته ایم.»

برنامه ویژه فستیوال امسال، روایت جدیدی از اپرای کارمن، اثر ژرژ بیزه، آهنگساز فرانسوی قرن ۱۹ است. در این اجرا سه هنر اپرا، باله، و تئاتر بایکدیگر ترکیب شده اند. پاول سافونوف، کارگردان این اجرا می گوید که قصد داشته شخصیت “دورن خوزه” در اپرای کارمن، مردی متعلق به دنیای امروز باشد.

وی می گوید: «خوزه امروز دیگر سربازی ساده نیست و می تواند یک روشنفکر کارگردان یا بازرگان باشد. او را همه جا می شود دید. به نظرم رسید که ما در فضای محدود صحنه، بهتر می توانیم به داستان وضوح و روشنی بدهیم.»

ئیکاترینا شیپولینا یکی از بالرینهای مشهور و باسابقه تئاتر بولشوی در این اجرای کارمن ایفای نقش می کند وی درباره اهمیت اجرایی که در آن چندین زمینه هنرنمایشی باهم ترکیب شده اند، می گوید :«این اجرا با ترکیب اپرا، باله، و درام و با هنرنمایی این هنرمندان بزرگ و حرفه ای اجرایی متفاوت است. تا چند لحظه دیگر همه ما دورروی صحنه جمع می شویم و آن را تبدیل به صحنه بداهه آفرینی و ماجراجویی می کنیم.»

این اجرای کارمن برخی از مشهورترین بازیگران روسیه مانند اولگا لومونوزووا، اوگنی استیچکین و میخاییل تروخین را روی صحنه آورده است. همچنین خوانندگانی بین المللی اپرا مانند نانسی فابیولا هررا، صدای متزوسوپرانو و و ویکتور آنتی پنکو، خواننده تنور از سن پترزبورگ در آن حضور دارند.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز می گوید: «اجرای جدید کارمن با این مجموعه از ستارگان، یکی از برجسته ترین رخدادهای جشنواره زمستانی امسال در سوچی بود. ملغمه ای از اپرا، باله، و تئاتر که بیننده را مسحور می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟