Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان جوانان در شهر پرسوف اسلواکی، ایده ای برای مشارکت مدنی

پارلمان جوانان در شهر پرسوف اسلواکی، ایده ای برای مشارکت مدنی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه «نسل نو» به شهر پرسوف اسلواکی می رویم. جایی که گروهی از جوانان خواهان شنیده شدن صدایشان هستند. به همین خاطر یک پارلمان مکمل را ایجاد کرده اند که ماموریتش بسیج جوانان شهر برای تمرین حقوق شهروندی است.

این دانشجویان جاه طلبی های زیادی برای شهرشان دارند. آنها بخشی از پارلمان محلی جوانان هستند که نامی رسمی برای بدست گرفتن کارها توسط خودشان است. ابتکار امروز آنها انجام یک نظرسنجی از جوانان با این پرسش از آنهاست که چه می خواهند و دوست دارند چه چیزهایی در شهر پرسوف تغییر کند؟

پیتر کمک از اعضای پارلمان جوانان می گوید: «جوانان شهر از مدرسه به خانه می روند، با کامپیوتر بازی می کنند و کارهایی شبیه این، اما واقعا درگیر کارهای شهر نمی شوند. یکی از ماموریت های ما تعامل با جوانان و یافتن فعالیت هایی است که باعث شود آنها را کمی بیشتر از خانه بیرون بکشد تا برای شهرشان کاری انجام دهند.»

مشارکت در انتخابات همیشه یکی از اولویت های آنهاست، چرا که این کار باعث افزایش سطح آگاهی جوانان می شود.

پیتر کمک می افزاید: «بسیاری از جوانان حتی نمی دانند که انتخاباتی همانند انتخابات اروپایی وجود دارد. ما دریافتیم که جوانان کمتر از ۱۸ سال، دوست دارند رای بدهند اگر سن رای دادن کاهش یابد. آنها همچنین از ایده انتخابات الکترونیکی استقبال می کنند.»

ابتکارات شهروندی آنها بسیار متفاوت است، از نقاشی روی دیوار بمنظور مراقبت از باصطلاح «مبلمان شهری» گرفته تا ساماندهی کنسرت ها.

دانیل یکی از اعضای جدید پارلمان جوانان است. او اهمیت کار تیمی در فوتبال را به نوجوانان آموزش می دهد.

دانیل می گوید: «این کار مرا خوشحال می کند، مثل گذشته های خودم، آنها هم در حال آموختن نظم و سبک زندگی سالم هستند. من به این بچه ها اهمیت بازی جوانمردانه را آموزش می دهم. ما فضای مثبتی در این شهر بوجود آورده ایم، بطوری که آنها نمی خواهند شهر پرسوف را ترک کنند و یا به خارج از کشور بروند.»

بیشتر مواقع، مسئولیت ها متوجه شهرداری است، جایی که آنها اغلب برای ارائه پروژه هایشان به آنجا می روند.

پاول هاگیاری، شهردار شهر پرسوف می گوید: «پرسوف یک شهر خیلی قدیمی است که بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد اما روح این شهر جوان است، زیرا ما بیشتر از ۳۰ هزار دانشجو داریم. ما ایده پارلمان جوانان را می پسندیم که بواسطه آن جوان فعالیت های ورزشی و فرهنگی را سازماندهی می کنند. ما این ایده را ارزشمند می دانیم زیرا آنها با این کار پلی بین جوانان و سیاست ایجاد می کنند.»

پارلمان جوانان برای سازماندهی رشته ای از گردهمآیی هایی که “تریبون آزاد” نامیده می شود و در آنجا جوانان درباره مسائل محلی بحث می کنند، از سوی کمیسیون اروپا حمایت می شود.

میروسلاو کاراهوتا از اعضای پارلمان جوانان می گوید: «آنها این “تریبون آزاد” را درست کرده اند زیرا جوانان زیادی درباره ایده ها و مشکلاتشان فقط در میان گروه دوستان یا خانواده صحبت می کنند. بنابراین مشکلات حل نشده باقی می مانند و ایده های آنها پرورش نمی یابد.»

او می افزاید: «خیلی جالب نیست که این را بگویم اما سیاستمداران نزد جوانان افراد کثیفی تلقی می شوند. پارلمان جوانان موضوع مهمی است زیرا جوانان به حرف های دیگران گوش می کنند اما نمی خواهند به حرف سیاستمداران گوش کنند و یا به توصیه هایشان عمل کنند.»

از طریق شبکه های اجتماعی نیز می توانید برنامه نسل نو را دنبال کنید.
Facebook
Twitter
Google+

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص