Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هلن گریمو و اجرای «کنسرتو پیانوی شماره یک»

با همکاری
هلن گریمو و اجرای «کنسرتو پیانوی شماره یک»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کنسرتو پیانوی شماره یک» اثر جاودانه یوهانس بِرامس، موسیقیدان شهیر آلمانی که به «سمفونی همراه با پیانو» هم معروف است، قطعه ای است که هلن گریمو، پیانیست فرانسوی در تور ژاپن اجرا کرد و تحسین علاقمندان را برانگیخت.

سالن کنسرت اپرای توکیو میزبان ارکستر سمفونی بیرمنگام برهبری آندریاس نلسونز و پیانونوازی این هنرمند فرانسوی بود.

او از این تور کنسرت می گوید: «اینجا نوعی معصومیت کودکانه وجود دارد. محبت عمیق ژاپنی ها انسان را به حیرت وامی دارد. آن احترامی که می گذارند و توجهی که به جزئیات نشان می دهند و همه اینها در فضایی آکنده از تمایل به ابراز سخاوت هر چه بیشتر صورت می گیرد. چیزی که همیشه مرا کاملا تحت تاثیر قرار داده، زمانیست که آنها فضا را برای ادامه (اجرا) مهیا می کنند. احساسات خود را بی پروا بیان می کنند و دیوارها فرو می ریزد. مجموعه ای از احساسات، لبخند و حالت هیجانزدگی که شما را به آنها نزدیک می کند.»

بازتاب رگه هایی دردناک از جنون رابرت شومان، در کنار تاثیر ارادت به یوهانس برامس، در «موومان» نخست این «کنسرتو» مشهود است.

هلن گریمو در ادامه می گوید: «این موسیقی ای است که با ظرافت خاصی از این تراژدی الهام گرفته است. یک الهام شخصی که نمی توان در مقابل آن مقاومت کرد. یک نیروی «زمینی» از ابتدا تا انتها در این موسیقی دیده می شود. بعد «موومان» دوم را داریم که بنحوی به عبادت اختصاص دارد، فراتر از آن، بیش از آنکه مذهبی باشد یک حالت عرفانی و اسرارآمیز دارد و در پایان شاهد ثبات هستیم، یک ریتم و یک حس ترک خوردن زمینی که دهان باز می کند، دوباره متولد می شود و به زندگی بازمی گردد. فوق العاده است.»

او در ادامه می افزاید: «گاهی زیبایی موسیقی تا آنجا می رود که آزار دهنده می شود. شکی در این مورد وجود ندارد ولی روی جادویی موسیقی در همین نکته نهفته است که احساسات شما را بر می انگیزاند و در یک چشم بهم زدن تمام سلولهای بدن شما این تجربه را احساس می کنند. یک هدف موسیقی هم همین است.»

همانند دیگر پیروان سبک رمانتیک، تلاش برای هماهنگی با طبیعت در مرکز فعالیت های هلن گریمو قرار دارد. او نه تنها پیانیست موفقی است، که دستی هم در دنیای نویسندگی دارد. «رفتار شناسی» جانوران وحشی نظیر گرگها نیز از دیگر سرگرمی های اوست.

هلن گریمو در این مورد می گوید: «طبیعت در ذات خود، برای من بعنوان یک هنرمند و یک انسان، منبع الهام است. حالا چه در سیمای یک گرگ باشد، چه جانوران دیگر یا گیاهان. هر بار که سر و کار ما با گونه هایی می افتد که در ارتباط با آنها، زبان کارایی ندارد، وضعیت به همین شکل است. آنجا که زبان از کلام، بازمی ایستد موسیقی آغاز می شود و همه راهها به آن ختم می شوند، موسیقی نقطه مقابل زبانی است که وجود ندارد. بقیه چیزها پیرامون آن شکل می گیرند. همانطور که رمانتیک ها بی وقفه بما گوشزد می کنند«عشقِ» بدون «شناخت محیط زیست اطراف» وجود ندارد. «احترام به دیگران» هم از همین قاعده پیروی می کند.»

هلن گریمو بتازگی سی دی کنسرتو شماره یک و دو و همچنین سومین رمان خود موسوم به «بازگشت به سالم» (Retour à Salem) را روانه بازار کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا