Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چچیلیا بارتولی: نگاهی تازه به اپرای بلینی

با همکاری
چچیلیا بارتولی: نگاهی تازه به اپرای بلینی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سالزبورگ اتریش، چچیلیا بارتولی نسخه جدیدی را از اپرای “نورما” اثر بلینی، ارائه می کند که نسبت به اجراهای معاصر، مطابقت بیشتری با نسخه اصلی بلینی که در سال ۱۸۳۱ میلادی اجرا شد، دارد.

چچیلیا بارتولی درباره نقش خود در این اپرا می گوید: «در آن زمان، صحبت از نقاط ضعف بشر دشوار بود. یعنی اجازه ای داده نمی شد. شاید این زن گاهی با دیگران رفتار خیلی سردی داشت. عشق او به “پولیون” چندان بدیهی نبود. در این اجرا، دیدگاه جدیدی به سبک “رئالیسم نو” عرضه می شود. برای اولین بار، “نورما” واقعا یک زن عاشق است، یعنی یک زن پرشور و در عین حال، بسیار شکننده. نشان دادن شکنندگی “نورما“، قطعا نگاه جدیدی به این نقش عرضه می کند.»

عشق غیر ممکن به یک دشمن… در حالی که رقیب او، “آدالژیزیا” در کمین است.

در این اجرا برای عید مسیحی گلریزان و جشنواره های تابستانی سالزبورگ، برای اولین بار هر دو زنی که در این اپرا نقش ایفا می کنند، مانند نسخه اصلی بلینی، “متسو سوپرانو” هستند. در این اجرا همچنین از ابزار موسیقی قدیمی و نسخه های خطی مختلفی که بلینی از خود بجا گذاشته و بر رویشان حاشیه نویسی کرده، استفاده شده است. از نظر موسیقی شناسی کار مهمی انجام شد.

جیووانی آنتونینی، رهبر ارکستر در مورد این اثر می گوید: «در مورد نورما به ویژه، کارِ بسیار دشواری است. دستنوشته آهنگساز بسیار سریع نگاشته شده و اصلاحات زیادی بر روی آن انجام شده است. همچنین منابع زیادی هم وجود دارد…موسیقی شناس تلاش کرده صحیح ترین نسخه را ارائه کند. ما هم در اجرایمان سعی کردیم همین کار را بکنیم.»

آنتونینی می افزاید: «هر چه در مورد بلینی می دانیم، آنرا بطور کامل اجرا می کنیم. بدون هیچ کم و کاستی… گاهی اوقات به دلیل خستگی، مجبوریم گوشه هایی از آن را بزنیم. چون این موسیقی خسته کننده است و خواندن آن مشکل است.
بنابراین حتی در گذشته و با خوانندگان قویتر هم، باید از قسمت هایی از ان کم می کردیم.»

چچیلیا بارتولی در خاتمه می گوید: «واقعا تلاش می کنیم نتیجه خوبی بدست بیاوریم. سعی می کنیم بلینی را بیشتر به عنوان یک آهنگساز رمانتیک در نظر بگیریم و هنگام اجرای موسیقی او، بیشتر به موتزارت فکر کنیم تا به پوچینی.»

جیووانی آنتونینی: اجرای جدید همه چیز را تغییر می دهد

جیووانی آنتونینی، رهبر ارکستر و چچیلیا بارتولی، خواننده معروف اپرا، اجرای جدیدی را از اثر “وینچنتزو بلینی” بنام “نورما” ارائه می کنند. اجرایی که به نسخه اول بلینی بیشتر شبیه است.

در گفتگویی به زبان ایتالیایی، جیووانی آنتونینی توضیحات بیشتری در مورد این اجرا می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا