اجرای اپرای سیمون بوکانگرا، اثر جوزپه وردی، در وین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجرای اپرای سیمون بوکانگرا، اثر جوزپه وردی، در وین

وین، شهر هنر و موسیقی برتر، چندی پیش شاهد اجرای اپرای سیمون بوکانگرا، اثر جوزپه وردی، در سالن زیبای “کنسرت هاوس” در این شهر بود که سال ۲۰۱۳ یکصد سالگی فعالیت خود را جشن می گیرد.

صدای باریتون را در این اپرا توماس همپتون اجرا می کند. او می گوید: “فکر می کنم ماهیت اغلب اپراهای وردی این چنین است: تکه تکه شدن بین موفقیت و مسئولیت اجتماعی از یکسو، و معمای درونی و تراژدی عمیق شخصی، از سوی دیگر.”

صدای باس و باریتون مقابل در این اپرا، صدای ستایش برانگیز لوکا پیزارونی است که خود رشد یافته شهر وردی است.

لوکا پیزارونی: “این اولین اجرای من از آثار وردی است و نمی توانم به شما بگویم که چقدر خوشحالم. زیرا دوران رشد من، توام با شنیدن وردی بود. پس از مدت ها اجرای موتزارت و روسینی، اکنون با اجرای وردی می توانم بگویم که در خانه خود هستم.”

او می افزاید: “اجرای نقش تبهکار را دوست دارم. اینکه بتوانی کارهایی را بکنی که در زندگی واقعی نمی توانی، لذت بخش است. انسان به خودش می گوید: دارم پای در مسیری می گذارم که با آن مانوس نیستم!”

توماس همپسون و لوکا پیزارونی که دوهمکار و دوست صمیمی اند، در عین حال پدر زن و داماد نیز هستند.

رهبری کنسرت را ماسیمو زانتی برعهده دارد: “این یکی از شگفت انگیز ترین کارهای وردی است. با نوای سیال و روانی آغاز می شود که گویی آهنگ شبانه دریاست. الهام بخش است. گویی آهسته پنجره را باز می کنی و نفسی عمیق می کشی. در این اپرا از ابتدا تا انتها شما هوای دریا را تنفس می کنید.”

و سپس می افزاید: “جالب اینست که او طرفین را به هیچ چیز جز عشق فرا نمی خواند. بدیهی است که عشق برادرانه. او ندا می دهد: چرا شما نمی توانید شفقت را بین خودتان بیابید؟ چرا ما نمی توانیم همانندی ها را در آغوش گیریم و تفاوت ها را کنار بگذاریم؟”

این اپرایی با فضایی تاریک، پیچیده و عذاب آور است. درامی که در آن وردی با ما از تجربه تلخی های بسیار می گوید.

ماسیمو زانتی: “اپرای سیمون بوکانگرا، تجلی ناممکن بودن آشتی فرد با جامعه است و شاید بیش از این: در آنجا آشتی ناپذیری فرد با تاریخ نهفته است. تاریخی که شما را در اعماق رها می کند!”

Thomas Hampson, Luca Pisaroni and Massimo Zanetti interview extras