«تراویاتا»، روایتِ زنی سرشار از حس عشق و مرگ و زندگی

با همکاری
«تراویاتا»، روایتِ زنی سرشار از حس عشق و مرگ و زندگی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اپرای «لاتراویاتا» اثر جوزپه وردی، اپرا نویس و آهنگساز ایتالیایی، یکی از پراجراترین اپراها در جهان است. بیش از یک قرن و نیم پس از اولین اجرا، این اپرا هنوز احساساتِ بیننده وهمچنین خوانندگانش را برمی انگیزد و آنها را مجذوب خود می کند.

تراویاتا اپرایی در سه پرده است و اشعار آن با همکاری فرانچسکو ماریا پاوه، شاعر و لیبرتونویس (نویسنده اشعار اپرا) ایتالیایی که در نوشتن بسیاری از اپراها، همراهِ اپرانویس ایتالیایی بوده، تنظیم شده است. وردی، در نوشتن این اپرا از داستان «مادام کاملیا» یا «بانوی گلهای کاملیا» (۱۸۴۸) اثر الکساندر دومای پسر، نویسنده فرانسوی الهام گرفته است. شخصیت اصلی اپرای وردی «ویولتا والری» نام دارد و زنی روسپی است.

در اجرای «تراویاتا» در خانه اپرای مونته کارلو، سونیا یُنشِوا، خواننده سوپرانو در نقش «ویولتا» ظاهر شده است. ینشوا اهل بلغارستان و زاده شهر پلوودیو (دومین شهر بزرگ بلغارستان) است. او در سال ۲۰۱۰ جایزه «اپرالیا» (جایزه جهانی کشف و تشویق استعدادهای نو در اپرا) را از آن خود کرد.

ینشوا آشنایی اش با شخصیت «ویولتا والری» و احساس شخصی اش نسبت به این زن را اینگونه شرح می دهد: «چند ماه پیش هنگامی که در پاریس بودم، به من نقش «بانوی کاملیا» ی دوما را دادند. این قهرمان زن در فقر دردناکی زندگی می کرد. پدری خشن و زورگو داشت و در۱۳سالگی خانه را ترک می کند. از اینکه جرات می کند، چمدانی را بردارد و چند چیزی را که به او تعلق داشت، در آن بریزد و در جست جوی زندگی و آینده ای بهتر و به دنبال هویتش، خانه اش را ترک کند، یکه خوردم. باعث شد به خودم فکر کنم. من هم بلغارستان را در ۱۹سالگی ترک کردم، با دو چمدان و کمی پول، در جست و جوی هویتی برای خودم.»

ژان لویی گریندا، مدیر اپرای مونت کارلو در مورد شخصیت «ویولتا» می گوید: «ویولتا زنی به گمراهی کشانده شده است. زنی که از راه راست منحرف شده، زنی سقوط کرده: او یک روسپی است. یک روز به او فرصتی داده می شود که از آن دنیا بیرون بیاید، از قلمرویی که بیرون ازجامعه محترم قرار دارد. به او فرصت داده می شود که بین دیگران پذیرفته شود، زنی شود که می تواند دوست بدارد و دوست داشته شود، وضعیتی در آخر به او داده نمی شود.»

مارکو آرمیلیتو، رهبر ارکستر ایتالیایی، اهل جنوا که اپرای وردی را در مونت کارلو رهبری می کند، می گوید: «من خوانندگان را می پرستم، چون عاشق صدا هستم. فکر می کنم خواننده های اپرا، ساز بسیار ظریفی دارد و باید به آنها کمک کرد تا بتوانند روی خط خاصی بخوانند، نوعی تکیه گاه نرم که بتوانند با استفاده از آن خود را به بهترین نحو در صدایِ زیبایِ خود متجلی کنند.»

ویولتا شخصیت پیچیده ای دارد، او زنی نیست که تنها به دنبال اعاده حیثیتِ از دست رفته خود باشد، او پر از حسِ عشق و مرگ و زندگی است. وردی افت و خیزهای احساسی او و فراز و نشیبهای زندگی اش را با کمک آواز و ترجمان تغزلی رمان الکساندر دوما بخوبی نشان می دهد.

«سونیا یُنشِوا»، ۳۱ ساله با ایفای مسحور کننده نقش ویولتا به پیروزی خیره کننده ای دست یافته و در مورد شخصیت ویولتا می گوید: «فکر کنم تراویاتا به نوعی، نیاز به سه هنرپیشه دارد، زیرا لازم است هر سه جنبه شخصیت ویولتا را ببینید: آنکه در میهمانی می گوید: «رو به مرگم اما چه اهمیت دارد به زندگی ادامه می دهم و جان به در می برم!»؛ دومی که با خانواده آلفردو و جامعه ای که حاضر به پذیرش او نشده، کنار می آید و سومی ویولتا ای که در حال مرگ است، آن قدر ضعیف است که توان گریستن ندارد. آخر چرا باید اینطور باشد؟ بنابراین کسی که این نقش را دارد، باید بتواند این هر سه روایت شخصیت ویولتا را بازی کند.»

اپرای «تراویاتا» تا سوم فوریه (۱۵ بهمن ماه) به مدت ده شب، دراپراخانه مونت کارلو اجرا شد.

برای مشاهده متن مصاحبه با سونیا ینشوا روی لینک زیر کلیک کنید :

Bonus interview: Sonya Yoncheva & Jean-Louis Grinda

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا