Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مارتا آرگریچ، ستاره ای تنها و اسرارآمیز کنسرت می دهد

با همکاری
مارتا آرگریچ، ستاره ای تنها و اسرارآمیز کنسرت می دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارتا آرگریچ، یکی از بزرگترین پیانیست های جهان، ستاره حیرت انگیز و در نوع خود اسرارآمیز، به شهر رم سفر کرد. آنتونیو پاپانو، رهبر اکستر مشهور و درخشان، که در راس ارکستر سانتا سیسیلیای رم است، میزبان اوست.

مارتا آرگریچ، درباره اعضای این ارکستر می گوید: “آنها واقعا فوق العاده و عالی هستند. از همه نظر، از نظر موسیقی، و همینطور ذهنی. واقعا فوق العاده اند.”

مارتا آرگریچ، کنسرتوی بسیار زیبایی از شومان اجرا کرد و شنوندگان را متحیر ساخت. او که همیشه آزاد و مستقل بوده است، به قواعد و به شهرت توجه ندارد. او موسیقی را اجرا نمی کند، به آن تجسم می بخشد.

آنتونیو پاپانو، رهبر ارکستر از ماراتا آرگریچ می گوید: “نمی توان شخصیت نوازنده را نادیده گرفت. خود او موسیقی است… و چه قدرتی دارد! با این همه سختی و انرژی که باید هنگام نوازندگی صرف کند، باز هم او قادر است با ظرافت، به همه ریزه کاری ها بپردازد. پیانیست های بسیار معدودی قادر به این کار هستند.
نمی توانیم او را در یک قفس قرار دهیم، یا در یک جعبه بگذاریم. او روح آزادی دارد… نوعی کلاس و ظرافت دوران قدیم را در کارش حس می کنیم. او تقریبا از سیاره دیگری است و واقعا شگفت انگیز است.”

مارتا آرگریچ از لحاظ تکنیک پیانو، یک نابغه و از لحاظ موسیقی یک هنرمند فوق العاده است. هنگامی که او از شومان صحبت می کند، گویی از خودش می گوید. مارتا آرگریچ: خیلی تحت تاثیر قرار می گیرم… تحت تاثیر درد و رنج او، خیلی. همینطور اینکه او با همکاران خود بسیار سخاوتمند بود. عشق زیادی به همه داشت. برای مثال به شوپن، البته این عشق متقابل نبود.”

از نظر مارتا آرگریچ، معنای موسیقی در به اشتراک گذاشتن آن با دیگران است. با این حال، در طول زندگی، او همیشه مجبور به جنگیدن با تنهایی بود: “فردریک گولدا” که خیلی چیزها به من یاد داد، یکبار به من گفت: “ باید همه چیز را قبل از شانزده سالگی یاد بگیری، چون بعد از آن، انسان ها کمی احمق می شوند.
وقتی هفده ساله بودم احساس می کردم زندگی ام شبیه زندگی یک فرد چهل ساله است. من می خواستم مانند دیگران یک زندگی دانشجویی داشته باشم. می خواستم آزاد باشم و از زندگی لذت ببرم و این همه نگرانی نداشته باشم. به نظرم می آمد که من تنها و غمگین بودم. همیشه بتنهایی سفر کردم و خیلی هم خجالتی بودم… هنوز هم هستم، چون این خجالت از بین نمی رود. در حال حاضر، همه جا دوستانی دارم و آنها مواظب من هستم.”

آنتونیو پاپانو از شیفتگان موسیقی آرگریچ است و در ادامه می گوید: “اصلا احتیاج به دانستن موسیقی ندارید. هنگامی که به موسیقی او گوش می دهید، کاملا تحت تاثیر قرار می گیرید. تحت تاثیر روح موسیقی او.
در واقع از میزان قدرت و انرژی او شگفت زده می شویم، با اینکه او به سادگی و خیلی طبیعی می نوازد. گویی موسیقی را نمی توان به نحو دیگری نواخت.”

مارتا آرگریچ، به عنوان یکی از بزرگترین پیانیست های دوران معاصر شناخته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا