Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اجرای آثار پروکوفیف در مسکو

با همکاری
اجرای آثار پروکوفیف در مسکو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنوارۀ روستروپوویچ، از اواخر ماه مارس به مدت یک ماه در مسکو برگزار می شود. این جشنواره به افتخار نوازندۀ مشهور ویولن سل که پنج سال پیش درگذشت، راه اندازی شده است.

در چارچوب این رویداد، یک شب ویژه به آهنگ ساز بزرگ روس، سرگئی پروکوفیف اختصاص داده شد که طی آن، ارکستر فیلارمونیک لندن کنسترتی اجرا کرد به رهبری “ولادیمیر یوروفسکی” که مانند بسیاری از هنرمندان بزرگ دیگر از جمله پروکوفیف، خود را شهروند جهان می داند.

ولادیمیر یوروفسکی: “فراموش نکنید، ما نوازنده و نوازندگان کولی هستند. من در روسیه به دنیا آمده و بزرگ شده ام اما من خون یهودی دارم… اجداد من از جای دیگری آمده و مجبور بودند خود را وفق دهند. هنگامی که در هجده سالگی کشورم را ترک کردم، خود را با شرایط آلمان وفق دادم، سپس به ایالات متحدۀ آمریکا، بریتانیا، ایتالیا و فرانسه رفتم و خیلی زحمت کشیدم. هر کجا که می روم سعی می کنم خود را با راه و روش مردم آن کشور تطبیق دهم. البته بدون آنکه خودم را فرامش کنم. من همواره احساس می کنم یک موسیقیدان روس هستم که در اتحادیه جماهیر شوروی تربیت شده است.”

مانند یوروفسکی و خود روستروپوویچ، پروکوفیف نیز سال های بسیاری دور از کشور خود زندگی کرد. هنگامی که در اوایل دهه سی میلادی به اتحادیه جماهیر شوروی بازگشت، ارتباط او با رژیم حاکم بسیار پیچیده و گاهی دردناک بود. او در اوایل با احترام زیاد، مورد تحسین و پشتیبانی مقامات روس قرار گرفت، اما به تدریج اعتبار خود را از دست داد و توسط استالین ترد شد و در اواخر زندگی به حاشیه رانده شد.

ولادیمیر یوروفسکی: “شخصیت پروکفیف هنوز هم برای بسیاری از افراد، یک معما است. او ترکیبی از یک انرژی باور نکردنی زندگی و یک نیمۀ تاریک است. در چهرۀ بسیار درخشان او، یک شخصیت شیطانی، تهدیدآمیز و کمی نامعقول وجود دارد. در واقع او یک روس به تمام معنا بود. اگر چه او همیشه وانمود می کرد که در هر کاری کاملا غربی است.

ولادیمیر یوروفسکی: “پروکوفیف در اثر خود جنبه های گوناگون قرن بیستم را از نظر روحی و طرز فکر بیان کرده است. او قطعا متعلق به دوران خود بود است. به نظر من اغراق نیست که می گویند تاریخ قرن گذشته را باید با موسیقی پروکوفیف مطالعه کرد.”

در این برنامه قطعه هایی از کنسرتوی “ایوان مخوف” اثر سرگئی پروکوفیف را می شنوید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا