Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کنسرت سالانه رایگان ارکستر فیلارمومنیک وین

با همکاری
کنسرت سالانه رایگان ارکستر فیلارمومنیک وین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قصر “شون برون” محل اجرای کنسرت تابستانی شبانه ارکستر فیلارمونیک وین است. امسال این کنسرت به صورت رایگان برگزار شد و در حدود صد هزار نفر مشتاقانه برای دیدن آن حضور پیدا کردند.

قصر شون برون، یکی از جاذبه های شهر وین، پایتخت اتریش و میراث خاندان هابسبورگ است که از حامیان موسیقی و تجملات درباری بودند. اما این روزها مهمترین رویداد این قصر، کنسرت تابستانی شبانه ارکستر فیلارمونیک وین است.

این ارکستر با اجرای قطعاتی از آهنگساز آلمانی لیست، پاگانینی ایتالیایی و موسورسکی روس، تماشاگران را به یک سفر جادویی موسیقی برد.

هدایت این ارکستر و چنین سفری در موسیقی دنیا، تنها با رهبری والری گرگیف، استاد و رهبر ارکستر اهل روسیه امکان پذیر است.

او احساس خود را چنین بیان می کند: “با کمال میل رهبری ارکستر فیلارمونیک وین را انجام می دهم. محیط ، جو و شرایط اینجا شگفت انگیز است. با تمام وجود آنرا احساس میکنی. اجرای برنامه برای چنین جمعیتی یک حالت رازگونه دارد.”

برای بسیاری از این تماشاگران، حضور در چنین کنسرت پرطرفداری، آنهم در ردیف های جلو، یک فرصت نایاب است.

ولفگانگ برینشمیت نوازنده فلوت در باره برگزاری رایگان کنسرت میگوید: “برگزاری یک کنسرت رایگان در سال، فکر بسار جالبی است.

کنسرت های این ارکستر گران قیمت است و جایگاه ویژه و انحصاری دارد. من شخصا از اجرای برنامه برای چنین جمعیتی لذت بردم. این مردم اگر چنین فرصتی برایشان نباشد، کنسرت را نخواهند دید.”

فیلمبرداری و پوشش رسانه ای و تلویزیونی چنین کنسرتی نیز، کار بسیار بزرگی است. فیلمبرداری از جمعییت حاضر در محل، اجرای برنامه و پخش آن در صفجه های بزرگ، همزمان و در بیش از 60 کشور دنیا، با مدیریت خانم کارینا فیش انجام شد. او مدیر فیلمبرداری این رویداد است. خانم فیش می گوید: “وقتی که مدیر فیلمبرداری چنین رویدادی هستی، باید مفهوم موسیقی را درک کنی. تمرینی از قبل در کار نیست. همین جا تصمیم می گیری کدام صحنه برود یا نه.”

یکی از ویژگی های فیلمبرداری از این رویداد، یک دوربین پرنده به نام کم کت است. دوربین روی یک کابل به طول 500 متر بر فراز محوطه پرواز می کند.

در برنامه امسال، قطعات پیچیده پاگانینی آهنگساز قرن نوزده ایتالیایی برای ویلن، اجرا شد. پاگانینی به دلیل چیره دستی و مهارت خارق العاده اش در نواختن ویلن، فرزند شیطان لقب گرفته بود. نوازنده ویلن اطریشی بنجامین اشمید، امسال وظیفه سخت اجرای مقدمه کنسرت را به عهده داشت.

او می گوید: “وقتی ارکستر فیلارمونیک وین در اوج نواختن است، انگار پشت سر تو یک اسب مسابقه دارد می تازد. برای کار کردن روی قطعات ساخته شده و آثار موسیقی، یک دنیا انرژی و اشتیاق هست. واقعا مسحور کننده است.”

سال آینده استاد گوستاوو دو دامل ونزوئلایی در قصر شون برون، فضا را پر از موسیقی خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا