Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پایان کار نشست جهانی نو آوری های آموزشی "وایز" در دوحه

پایان کار نشست جهانی نو آوری های آموزشی "وایز" در دوحه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست جهانی نو آوری های آموزشی با عنوان “وایز” در دوحه پایتخت قطر، سومین وآخرین روزکار خود رابرگزار کرد.

در عصر جهانی شدن که تکنولوژی بخش جدایی ناپذیر زندگی روزانه شده است، نیاز به توسعه آموزش بیش از پیش احساس می شود. در این دنیای هر آن درحال تغییر، نشست امسال موضوع کار خود را “ آینده آموزش” قرار داده است.

کاوش برای یافتن راه حل های جدید و را ههای مقابله با تنگناهای مالی در آموزش از جمله موضوعاتی هستند که در این نشست مورد بحث قرار گرفت. اما با بحران همه جانبه اقتصادی در دنیا، مسئله بودجه های آموزشی یکی از دغدغه های اساسی همه است.

حمیدون علی ، رئیس شورای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل و از حاضران این نشست در این مورد می گوید:

“ باید اولویت بندی کنید ، اولویت به این معنا که می دانیم همه کشورها دچار مشکلاتی هستند اما دولت ها موظف هستند هزینه های آموزش را تامین کنند. چرا که آموزش امر بسیار مهمی است. در نتیجه اگرنیازبه بودجه ای هست ، باید منابع مالی کافی به آن اختصاص داده شود.”

بنا به گفته این کارشناس اقتصادی، اولویت دادن به بودجه های آموزشی می تواند راه حل باشد اما در بعضی کشورها، بودجه های دولتی نیازهای اولیه مناطق فقیر نشین را تامین نمی کند. در پاکستان، گروهی بنام “بنیاد شهروندان” راه حل های جایگزین ارائه کرده اند. این گروه در پاکستان 600 مدرسه چند منظوره در محروم ترین نواحی شهرها و زاغه ها ساخته اند. مشتاق چپرا از حاضران این نشست و مدیر موسس این گروه که یکی از شش برنده امسال جایزه وایز به خاطرپروژه های نو آورانه اش است می گوید:

“ کلمه فقیر کافی نیست ، فقیر ترین فقیر. منظورم در مناطقی است که درآمد متوسط ماهانه یک خانواده 10 نفری کمتر از 40 دلار است. آموزش ، برای این مردم اصلا اولویت نیست. باید بگویم که شرایط بسیار تاسف باری است. در چنین مناطقی ما می رویم درست در دل این محله یک مدرسه می سازیم و بعد از آن به وضوح آثار تغییرات مثبت را می بینیم. اینقدر استقبال و اشتیاق زیاد است که احساس می کنیم آینده همه مردم این محله تغییر کرده است.”

شعارمشتاق چپرا این است که آموزش برای فقیران نباید دچار فقر شود. بی تردید جایی برای تکنولوژی در این سیستم نیست. اما دنیای امروز با شبکه های جهانی ارتباطی در پیوند مستقیم است ودر نتیجه روش های نوین آموزش متناسب با این نیاز، ضرورت دارد. این نشست در جستجوی راه های نوین در آموزش نیز هست.

اشکو آهو ، نایب رئیس شرکت نوکیا و از حاضران این نشست می گوید :

“ به نظر من، این فرصت مناسبی برای کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته است که ابزار های جدید را برای حل کردن چالش های آموزشی بکار ببرند. یعنی آموزش به کودکان و جوانانی که استعداد های جهان هستند.

به نظر بوثنیا دختر دانش آموز، تکنولوژی در فرایند آموزش مفید است. او می گوید: “ تکنولوژی حتما در آموزش نقش دارد. اما به این معنی نیست که احتیاج به کتا بهای مدرسه ای نداریم. فن آوری به ما این امکان را می دهد که دانسته ها و تجربیات مان را با دانش آموزان در همه دنیا یطور مشترک استفاده کنیم.

اما مسئله برای عاطر باعث نگرانی است. این دانش آموز می گوید: “ این همه تکنولوژی، این همه رایانه. من دیگر نمی دانم معنی آموزش چیست. نگران هستم. یکی از دوستانم می گفت که می ترسم در آینده تکنولوژی و این نو آوری ها جای آموزش را بگیرد.”

این نشست ، تبدیل به تریبونی سالانه برای نمایندگان بیش از 1200 هیات از سراسر دنیا شده است تا برنامه و پیشنهادات خود را برای دستیابی به راه حل های نوآورانه برای حل مشکلات آموزش به مشارکت بگذارند.

در پایان این نشست سه روزه و برای حسن ختام، برگزارکنندگان، اولین جایزه بین المللی آموزش سال آینده به ارزش 500 هزار دلاربه همراه مدال طلا را اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه دموکراسی، نظام آموزشی و مطالبات نسل جوان

جایزه ویژه "وایز" برای نوآوریهای آموزشی

از دانشجویان شرکت کننده در نشست جهانی خلاقیت در آموزش بیاموزیم