Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رونالد ویازون به صحنه برمیگردد

با همکاری
رونالد ویازون به صحنه برمیگردد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رونالدو ویازون، یکی از بزرگترین خوانندگان اپرا در جهان، بدنبال عارضه ای که مدتها حنجره اش را زیر فشار قرار داده بود، با یک رشته بازخوانی ترانه های سنتی مکزیک به سبک اپرا به صحنه باز گشته است.

ویازون با خواندن ترانه های سنتی مکزیک، کشورش را ستایش می کند. او ترانه هائی را اجرا می کند که سالها قبل از آنکه اپرا بخواند، آنها را زمزمه کرده است.

“من این ترانه ها را می خوانم زیرا آنها بر قلبم نقش بسته اند، همانطور که وقتی کارهای وردی یا دونی زتی را می خوانم. برای آهنگهای سنتی کشورم همان غلیان، همان ایثار و همان عمقی را حس می کنم که برای بزرگترین آثار اپرایی”.

پس آیا این نوعی ابداع تازه بر ترانه های قدیمی است؟

“چرا که نه؟ اگر می خواهند به آن ابداع بگویند، بگویند. می خواهند موسیقی پاپ

بگویند، می خواهند کلاسیک.”

آرزوی ویازون در کودکی این بود که کشیش شود. سرنوشت، اما، برایش رقم دیگری زد. خود او می گوید در کنار هنرش هرگز جستجو برای عوالم بالاتر را کمتر نه انگاشته است.

“فکر می کنم همواره در هنر یک عامل اثیری وجود دارد. این لزوما به معنی خدا نیست. بیشتر مثل تلاش برای رسیدن به عمق بشر است. آن فریادی که همه ما در دل داریم. این عمق میتواند آن جهان خلقت و دلیل وجود ما در آن باشد. لزوما نباید برای آن پاسخی یافت ، فقط می تواند شکل یک سئوال باشد.”

علیرغم آنکه ویازون مردی پرانرژی، اجتماعی و سرزنده است، اما در عین حال در شرایط بشر عمیقا غور می کند. از او می پرسیم آیا خود را یک موجود آزاد

می پندارد؟

“کارلوس فوئن تس، نویسنده مکزیکی می گوید: تلاش برای دستیابی به آزادی، خود آزادی است. ما بعنوان ابناء بشر در راه رسیدن به آزادی تلاش می کنیم، اما عوامل تصمیم گیرنده دیگری هم وجود دارد مثل فرهنگ، ذهن، ژن و از این قبیل. بنابراین، آدم سعی خودش را می کند و بزرگترین سعی این است که او تا چه حد در این راه مصمم است. در جواب بگویم که اگر تلاش برای آزادی، آزادی است، پس من مرد آزادی هستم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا