افزایش ۵ درصدی دستمزد هر ساعت کار در اتحادیه اروپا؛ حقوق ساعتی در کدام کشورها بالاتر است؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستمزد ساعتی در کل اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ۳۱.۸ یورو برآورد شده است. این رقم در منطقه یورو ۳۵.۶ یورو است. این در حالی است که در سال ۲۰۲۲ این ارقام به ترتیب ۳۰.۲ و ۳۴ یورو بوده است.

آگهی

این برآوردها بر اساس داده‌های مربوط به سطوح دستمزد ساعتی است که توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) منتشر شده است. 

پایین‌ترین دستمزد ساعتی در بلغارستان، بالاترین در لوکزامبورگ

میانگین دستمزد ساعتی، شکاف قابل توجهی را بین کشورهای اتحادیه اروپا نشان می‌دهد. کمترین دستمزد‌ها در بلغارستان (۹.۳ یورو)، رومانی (۱۱ یورو) و مجارستان (۱۲.۸ یورو) ثبت شده است، در حالی که بالاترین دستمزد‌ها برای لوکزامبورگ (۵۳.۹ یورو)، دانمارک (۴۸.۱ یورو) و بلژیک (۴۷.۱ یورو) است.

دستمزد ساعتی در بخش صنعت به ترتیب ۳۲.۲ یورو در اتحادیه اروپا و ۳۸ یورو در منطقه یورو بوده است. این دستمزدها در بخش ساخت‌وساز به ترتیب ۲۸.۵ و ۳۱.۹ یورو است. در بخش خدمات، دستمزد ساعتی بین ۳۱.۸ یورو در اتحادیه اروپا و ۳۴.۸ یورو در منطقه یورو متغیر است. در بخش‌هایی که عمدتاً غیرتجاری هستند (به استثنای بخش دولتی)، این ارقام به ترتیب ۳۲.۴ و ۳۵.۷ یورو است.

دستمزد ساعتی در کل اقتصاد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، ۵.۳ درصد و در منطقه یورو ۴.۸ درصد افزایش یافته است.

حداقل دستمزد ساعتی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو
حداقل دستمزد ساعتی در اتحادیه اروپا و منطقه یورویورواستات

در منطقه یورو، دستمزد ساعتی در همه کشورها افزایش یافته است. بیشترین افزایش‌ها در کرواسی (۱۴.۲ درصد)، لیتوانی (۱۲.۴ درصد) و استونی (۱۱.۷ درصد) ثبت شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا خارج از منطقه یورو، دستمزد ساعتی به واحد پول ملی هر کشور در سال ۲۰۲۳ در همه کشورها افزایش یافته است. 

بیشترین افزایش‌ها در مجارستان (۱۷ درصد)، رومانی (۱۶.۵ درصد)، بلغارستان (۱۴ درصد) و لهستان (۱۲.۴ درصد) ثبت شده است. کمترین افزایش هم در دانمارک (۲.۷ درصد) بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر قوانین مهاجرت کاری به بریتانیا؛ حداقل دستمزد لازم جهت صدور ویزا برای کارگران خارجی بالا می‌رود

جوان ایتالیایی به خاطر دستمزد پایینی که گرفته بود با ویدئویی در تیک‌تاک کارفرمایش را به چالش کشید

دستمزد مدیران ارشد بریتانیا بیش از یکصد برابر کارکنان است