بزرگترین قطعه طلای جهان را چه کسی پیدا کرد و سر از کجا درآورد؟

ماکت قطعه طلای عظیم کشف‌شده موسوم به «قلنبه طلا خوش‌آمدی» در ایالت ویکتوریای استرالیا
ماکت قطعه طلای عظیم کشف‌شده موسوم به «قلنبه طلا خوش‌آمدی» در ایالت ویکتوریای استرالیا Copyright Anatoli Lvov/Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کسانی که رویای پولدار شدن سریع را در ذهن می‌پرورانند، ممکن است مایل باشند هر چیزی از سهام گرفته تا بیت‌کوین را امتحان کنند. در میان گزینه‌های موجود مالی و برخلاف دنیای کمابیش نامطمئن این دست سرمایه‌گذاری‌ها ، طلا اما چیزی است که قرن‌ها ارزش روبه‌رشد خود را حفظ کرده است.

آگهی

در گذشته انسان‌ها گاه سال‌ها عمر خود را در جستجوی طلا صرف می‌کردند، اما عده‌ کمی از آنها شانس یافتن طلا را داشتند. دو معدنچی استرالیایی که بزرگترین قطعه طلای تاریخ را پیدا کردند، از جمله این افراد بودند.

این دو نفر که جان دیسون و ریچارد اوتس نام داشتند، در فوریه سال ۱۸۶۹ بزرگترین قطعه طلای جهان را در ایالت ویکتوریای استرالیا کشف کردند. وزن این قطعه طلای آبرفتی، که به نام «غریبه خوش آمدی» معروف شد، به ۷۸ کیلوگرم می‌رسید و ۶۱ سانتی متر طول داشت.

این قطعه از ساختاری کریستالی و ظاهری غیرصیقلی برخوردار بود، چرا که در دمای بالا در اعماق زمین تشکیل شده بود.

این دو مرد تکه طلای کشف‌شده خود را به شهر دانولی بردند تا در بانک چارترد لندن وزن شود. از آنجا که در زمان کشف هیچ ترازویی وجود نداشت که بتواند قطعه‌ای به این بزرگی را وزن کند، آهنگری در شهر آن را روی سندان خود گذاشت و سه تکه کرد.

تکه‌های شکسته این قطعه طلا پس از تحویل به بانک ذوب شد تا به شمش طلا تبدیل شود. خلوص این قطعه نیز حدود ۹۱ درصد تخمین زده می‌شد که در نتیجه از آن حدود ۷۱ کیلوگرم طلای خالص به دست آمد.

این شمش پس از آن از ملبورن به لندن فرستاده شد تا در خزانه بانک انگلستان نگهداری شود.

دو مرد یابنده نیز برای این قطعه طلا کمتر از ۱۰ هزار پوند دریافت کردند، در حالی که اگر امروز یک قطعه مشابه پیدا شود حدود ۲ میلیون پوند ارزش دارد.

کشف قطعه طلای «غریبه خوش‌آمدی» در ایالت ویکتوریای استرالیا
کشف قطعه طلای «غریبه خوش‌آمدی» در ایالت ویکتوریای استرالیاعکس: ویکی‌پدیا

اما یک قطعه طلای دیگر هم هست که علیرغم بزرگی‌اش شکسته نشده و اکنون به عنوان بزرگترین قطعه طلای موجود در دنیا در موزه‌ای در برزیل نگهداری می‌شود.

این قطعه که «پپیتا کانا» نام دارد، در سپتامبر سال ۱۹۸۳ توسط معدن‌کاری به نام خولیو دو دئوس فیلهو در ایالت پارای برزیل کشف شد. این قطعه ۶۰.۸ کیلوگرم وزن دارد که ۵۲.۳ کیلوگرم آن طلای خالص است.

کارشناسان معتقدند پپیتا کانا به نوبه خود تکه‌ای از یک قطعه طلای بزرگتر به وزن ۱۶۴.۱ کیلوگرم بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ظهور فن‌آوری‌های مختلف در برخی از اکتشافات طلا نقش مهمی ایفا کرده است و باعث شده تا افراد بتوانند قطعات بزرگی را به دست بیاورند. یک قطعه طلای عظیم که در سال ۱۹۸۰ توسط کوین هیلیر در منطقه کینگوور ایالت ویکتوریای استرالیا یافت شد، در حال حاضر عنوان بزرگترین تکه طلای کشف‌شده توسط فلزیاب را به خود اختصاص داده است.

این قطعه خارق‌العاده با وجود پیدا شدن در استرالیا، اکنون پس از فروش به قیمت بیش از یک میلیون دلار در کازینویی در لاس وگاس به نمایش گذاشته شده است. این تکه طلا ۲۷.۲ کیلوگرم وزن دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

گنج‌یاب آماتور نروژی گنجینه طلای قرن ششم را یافت

کشف «طلای شناور» نیم میلیون یورویی در روده نهنگ مرده