Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تورم اروپا کاهش پیدا کرد؛ رکود اقتصادی منطقه یورو را تهدید می‌کند

پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تورم در منطقه یورو یک ماه پس از شروع سیاست‌های انقباضی به پایین‌ترین حد خود در دو سال اخیر رسید که نشان دهنده تاثیر پرهیز از افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا است. اما حالا مساله جدید به وجود آمده، کاهش رشد اقتصادی و ترس از رکود است.

آگهی

طبق گزارش یورواستات، قیمت‌ها در ماه اکتبر تنها ۲.۹ درصد افزایش یافت که کندترین سرعت رشد از ژوئیه ۲۰۲۱ به حساب می‌آید. 

اما این کاهش سریع نسبت به ارقام دو رقمی یک سال گذشته هزینه‌هایی هم دربردارد: بر اساس گزارش یورواستات، رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماه منتهی به سپتامبر ۰.۱ درصد کاهش یافت و آرام آرام در حال دست و پنجه نرم کردن با رکود است. این در حالی است که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که رشد اقتصادی سه ماه منطقه یورو صفر درصد و رشد سالانه ۰.۲ درصد باشد. 

تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه ماه اول سال راکد بود و سپس در سه ماه دوم ۰.۲ درصد افزایش یافت. عملکرد منطقه یورو به دلیل وضعیت تیره و تار اقتصادی در آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا بدتر شده است. تولید ناخالص داخلی آلمان پس از رکود در سه ماهه اول سال و رشد اندکی (۰.۱ درصد) در سه ماهه دوم ژوئیه-سپتامبر، ۰.۱ درصد کاهش یافت. 

اتریش به نوبه خود وارد رکود شده و تولید ناخالص داخلی‌اش پس از کاهش ۰.۸ درصد در سه ماهه قبل، حالا هم کاهش ۰.۶ درصدی را تجربه کرده است. 

این دو مجموعه داده تورم و رشد اقتصادی به این معنی است که بانک مرکزی اروپا تقریبا به طور قطع با افزایش نرخ‌های بهره که در بالاترین حد خود قرار داشتند، وظیفه خود برای کاهش نرخ تورم را انجام داده و حالا با مسایل دیگری رو به رو است. 

تورم اصلی در ماه گذشته با شدت شروع به کاهش کرد، چرا که افزایش شدید قیمت انرژی که یک سال قبل رقم خورده بود، حالا دیگر اثرش را از دست داده و حتی در آینده ممکن است روندش معکوس شود. 

تورم در بخش‌های انرژی، غذا و نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات هم کاهش یافته از ۴.۵ درصد ماه ژوئیه به ۴.۲ درصد رسیده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این داده‌ها حاکی از این است که بانک مرکزی اروپا آرام آرام به هدف تورم ۲ درصدی‌اش تا سال ۲۰۲۵ خواهد رسید. 

با این حال، آخرین قدم‌ها ممکن است سخت‌ترین قدم‌ها باشد. این در حالی است که تولید ناخالص داخلی در ۲۰ کشور مشترک یورو، احتمالا در سه ماه پایانی سال کاهش خواهند یافت. 

به گفته اقتصاددانان به نظر می‌رسد اقتصاد ضعیف خواهد شد، اما هنوز نشانه‌های آشکاری از رکود دیده نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش رونق بخش‌های تولید و خدمات در منطقه یورو؛ صدای پای رکود شنیده شد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟