وزیر اقتصاد فرانسه: قطع روابط اقتصادی با چین توهمی بیش نیست

برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه
برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه روز یکشنبه در پکن گفت که قطع کامل روابط اقتصادی بین آمریکا و اروپا با چین غیرممکن است و توهمی بیش نیست.

آگهی

آقای لومر که برای انجام گفتگوهای اقتصادی و مالی با چین به پکن سفر کرده، در جریان کنفرانس خبری خود که در محل سفارت فرانسه در پکن برگزار شد، گفت که رهبران چین را تحت فشار قرار داده تا بازارهای خود را به روی شرکت‌های خارجی بازتر کنند.

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه همچنین از مذاکرات و لابی‌های خود برای جذب سرما‌یه‌های چین در صنعت خودروهای الکتریکی فرانسه خبر داد و بخشی از گفتگوهای خود را معطوف به زمینه‌سازی برای صادرات بیشتر لوازم آرایشی، محصولات کشاورزی و تولیدات و فناوری‌های صنعت هوافضای فرانسه عنوان کرد.

برونو لومر همچنین در واکنش به انتشار خبری در مورد این که دو شهروند چینی به اتهام قاچاق احتمالی تراشه‌های پردازشگر ساخت فرانسه با مصارف نظامی به چین و روسیه تحت تحقیق هستند، گفت: «برای همه قابل درک است که فرانسه می‌خواهد از فناوری‌های کلیدی خود محافظت کند چون که ما نمی‌خواهیم هیچ کشور خارجی به آن دسته از فناوری‌های مستقل و خاص فرانسه دسترسی پیدا کند.»

دولت چین اخیرا تلاش گسترده‌ای را برای توسعه صنعت تراشه خود آغاز کرده اما واشنگتن دسترسی این کشور را به ابزارهای تولیدی پیشرفته مسدود کرده ودر عین حال، متحدان خود را نیز متقاعد کرده است که محدودیت‌هایی را در این زمینه علیه پکن وضع و اعمال کنند. 

در مقابل، پکن هشدار داده که محدودیت دسترسی به فناوری‌های صنعت تراشه و نیمه هادی‌ها می‌تواند باعث بروز اختلال در صنعت گوشی‌های هوشمند و سایر صنایع از جمله خودرو شود. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

آقای لومر که روز شنبه با هی لیفنگ، معاون نخست وزیر، نماینده ارشد پکن در امور اقتصادی دیدار و گفتگو کرده، تاکید کرد که دو طرف برای همکاری در زمینه تغییرات آب و هوایی و انرژی هسته‌ای به توافق رسیده‌اند. 

سفر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه به پکن سه هفته پس از سفر جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده به چین انجام شد. همزمان با آغاز تلاش‌های آمریکا برای شکستن یخ روابط دو جانبه با چین، مقام‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز در حال تلاش برای کاهش کسری تجاری با چین هستند که در سال گذشته به ۳۹۶ میلیارد یورو (۴۳۲ میلیارد دلار) افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت رکورد تازه برای بیکاری جوانان شهرنشین؛ رشد اقتصادی چین انتظارها را برآورده نکرد

پکن در واکنش به سیاست «کاهش اتکا» در اتحادیه اروپا، رویکرد غرب نسبت به چین را «نادرست» خواند

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند