Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سند «استراتژی چین»؛ برلین در مناسبات با پکن رویکرد تازه‌ای در پیش می‌گیرد

عکس تزئینی از پرچم آلمان و چین
عکس تزئینی از پرچم آلمان و چین Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آلمان روز پنجشنبه سرانجام پس از ماه‌ها رایزنی و تبادل نظر سند موسوم به «استراتژی چین» را با هدف کاهش وابستگی به این کشور تصویب و منتشر کرد.

آگهی

دولت آلمان روز پنجشنبه سرانجام پس از ماه‌ها رایزنی و تبادل نظر، سند موسوم به «استراتژی چین» را با هدف کاهش وابستگی به این کشور تصویب و منتشر کرد.

این سند آنگونه که رویترز در گزارش خود آورده است در ارزیابی خود نسبت به آنچه «ابراز وجود فزاینده» پکن خوانده شده تزلزل‌ناپذیر جلوه می کند اما همچنان با ابهاماتی درخصوص اقدامات سیاسی لازم به منظور کاهش وابستگی حاد به چین همراه است.

سند «استراتژی چین» در بحبوحه تلاش گسترده غرب برای کاهش وابستگی استراتژیک به پکن که سیاستمداران غربی آنرا نوعی «ریسک زدایی» قلمداد می‌کنند، منتشر شده است.

برلین همچنین این سند را در بطن نگرانی‌هایی نسبت به تلاش فزاینده پکن برای تثبیت هژمونی چین در هند و اقیانوس آرام تصویب و منتشر کرده است.

با این حال، نگرانی‌هایی در خصوص تأثیر استراتژی کاهش ریسک بر اقتصاد آلمان که در حال حاضر دوران رکود را طی می‌کند، وجود دارد.

این در حالی است که برلین روابط تجاری بسیار خوبی با پکن دارد؛ به نحوی که چین در سال ۲۰۱۶ به بزرگترین شریک تجاری آلمان تبدیل شده بود.

به گزارش رویترز،‌ شرکت‌ها و انجمن‌های صنعتی آلمان که برخی از آنها نسبت خروج یکباره از چین هشدار داده بودند، از این استراتژی استقبال کرده‌اند زیرا هیچ رویکرد یا اقدام الزام‌آوری برای آنها در این سند در نظر گرفته نشده است.

دولتمردان آلمانی بنا دارند به موجب این سند روابط تجاری کشورشان را با چین تا حدی که در آینده برای این کشور ریسکی به همراه نداشته باشد، حفظ کنند.

این در حالیست ابهام در خصوص نحوه کاهش این مراودات که دولت آلمان بخش خصوصی را متولی اصلی آن می‌داند، همچنان پا برجا است.

چین هم اکنون با حجم واردات و صادراتی به ارزش نزدیک به ۳۰۰ میلیارد یورو (۳۲۵ میلیارد دلار) به بازار اصلی شرکت‌های بزرگ آلمانی از جمله شرکت‌‌های خودروسازی فولکس واگن و بی‌ام دبلیو تبدیل شده است.

چین تغییر کرده؛ ما هم رویکردمان را تغییر می‌دهیم

در این سند که روز پنجشنه پس از ماه‌ها کشمکش و بحث در میان اعضای دولت ائتلافی سه جانبه آلمان به ریاست اولاف شولتس، صدراعظم این کشور به تصویب کابینه رسید، آمده است: «چین تغییر کرده است. به همین دلیل و به دلیل تصمیمات سیاسی چین، ما نیز باید رویکردمان را در قبال چین تغییر دهیم.»

این سند اما از چین همچنان به عنوان یک شریک غیرقابل اجتناب برای مقابله با چالش‌های جهانی مانند تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری بیماری‌ها یاد می‌کند.

با این حال، از دید دولتمردان آلمان، چین در تلاش برای تغییر نظم بین المللی مبتنی بر قوانین که پیامدهایی برای امنیت جهانی به همراه دارد به طور فزاینده‌ای قاطعانه عمل کرده است.

به این ترتیب آلمان بر تقویت حضور نظامی و همکاری با شرکای خود در هند و اقیانوس آرام ادامه تاکید دارد و درعین حال هشدار می‌دهد که وضعیت موجود در تنگه تایوان تنها با روش‌های صلح‌آمیز و رضایت متقابل دو سوی این مناقشه قابل تغییر است.

پکن اعتبار لازم برای حمایت از حاکمیت اوکراین را ندارد

در بخشی دیگر از سند موسوم به «استراتژی چین» که توسط برلین منتشر شده، آمده است: «تشدید تنش نظامی بر منافع آلمان و اروپا نیز تأثیر خواهد گذاشت.»

آلمان بنا به استراتژی تازه ترسیم شده از سوی دولت، روابط نزدیک خود را با تایوان گسترش خواهد داد و در عین حال به سیاست «چین واحد» که جمهوری خلق چین را تنها دولت قانونی در این کشور می‌شناسد، پایبند خواهد ود.

در سند «استراتژی چین» آمده است که تصمیم چین برای گسترش روابط با روسیه پیامدهای امنیتی فوری برای آلمان به همره داشته داشت.

این سند همچنین در همین راستا می‌افزاید که پکن با توجه به استقبال از روایات روسیه، اعتبار خود را برای حمایت از حاکمیت اوکراین از دست داده است.

آگهی

منافع اقتصادی دیگر در اولویت نیست

به باورتحلیلگران، این استراتژی که بر لزوم همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا بر سر چین تاکید دارد پیام روشنی را مبنی بر تغییر رویکرد برلین در قبال پکن به همراه دارد.

این در حالیست که رویکرد پیشین آلمان در قبال چین برای سال‌ها بر ارجحیت منافع اقتصادی و نادیده گرفتن نگرانی‌های ژئوپولیتیکی بنا شده بود.

در پی انتشار سند یاد شده، سفارت چین در آلمان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که امیدوار است برلین در آینده منطقی و عینی عمل کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر غیرمنتظره در دستگاه دیپلماسی چین؛ «وانگ یی» بار دیگر به عنوان وزیر خارجه معرفی شد

واکنش آلمان به تصمیم آمریکا مبنی بر ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین چه بود؟

آلمان دستیار یک سیاستمدار حزب راست افراطی را به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت کرد