تغییر غیرمنتظره در دستگاه دیپلماسی چین؛ «وانگ یی» بار دیگر به عنوان وزیر خارجه معرفی شد

وانگ یی، دیپلمات کهنه‌کار چینی
وانگ یی، دیپلمات کهنه‌کار چینی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وانگ یی، دیپلمات کهنه‌کار چینی پس از غیبت یک ماهه «کین گانگ» که از دسامبر گذشته وزیر خارجه شده بود، بار دیگر به عنوان وزیر خارجه چین معرفی شد.

آقای یی که پیشتر بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ وزیر خارجه چین بود پس از مدتی بار دیگر به سمت خود باز می‌گردد و جانشین کین گانگ می‌شود. این تغییر در حالی صورت می‌گیرد که حدودا یک ماه است که آقای کین به طور نامشخصی غیبت داشته و هیچ خبر و یا تصویری از او منتشر نشده است. کین ۵۷ ساله پیشتر دستیار شی جین پینگ و سفیر چین به ایالات متحده بوده و از ماه دسامبر ۲۰۲۲ مسئولیت دستگاه دیپلماسی چین را برعهده گرفته بود. 

آگهی

اما از روز ۲۵ ژوئن که او با دیپلمات‌ها در پکن ملاقات کرد، دیگر در انظار عمومی دیده نشده است. 

وزارت خارجه چین جزئیاتی در خصوص چرایی خروج او از این سمت منتشر نکرده و همین مساله باعث شده بسیاری از دلایل پشت پرده و بروز اختلافات در سطح رهبری حزب کمونیست چین بر سر مسئولیت هدایت وزارت خارجه سخن بگویند. 

وانگ ۶۹ ساله این هفته به نمایندگی از چین در نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی حضور داشت. 

رسانه‌های دولتی چین هم توضیحی در خصوص علت برکناری آقای کین ارائه نداده‌اند. وزارت خارجه این کشور هم به درخواست خبرگزاری رویترز برای توضیح در این خصوص پاسخ نداده است. 

جا یان چونگ، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور در این رابطه به رویترز گفت: «عدم شفافیت و توضیح ندادن درباره چرایی این تغییر تردیدها را افزایش و فضا را برای سوالات بیشتر باز می‌کند.» 

کین که یکی از جوانترین وزاری خارجه چین بود در سال‌های اخیر با سرعت زیادی پیشرفت کرده و برخی از تحلیلگران نزدیکی او به شخص شی را دلیل ارتقای این سیاستمدار جوان می‌دانستند. او پیش از این بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ سخنگوی وزارت امور خارجه بود و همچنین در سال ۲۰۲۱ تا زمان معرفی به عنوان وزیر امور خارجه به عنوان سفیر چین در واشنگتن حضور داشت. او همچنین به واسطه سمت‌هایش همواره بر بسیاری از تماس‌های شی جین‌ پینگ با رهبران خارجی نظارت داشت. 

او در ژوئیه ۲۰۲۱، پس از یک دوره تنش کم‌سابقه بین مقامات آمریکایی و چینی، برای تصدی پست سفیر به واشنگتن رفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وانگ که قبل از شین وزیر امور خارجه بود، به دفتر سیاسی حزب کمونیست چین که یکی از نهادهای عالی رهبری چین است رفت و به جایگاهی بالاتر ارتقا یافت. او در هفته‌های اخیر به عنوان نماینده کشورش با هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده و همچنین جان کری، نماینده ویژه جو بایدن در امور تغییرات اقلیمی دیدار کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ کنسولگری چین در اودسا هدف گرفته شد؛ کی‌یف: هر کشتی به مقصد روسیه برای ما هدفی نظامی است

کیسینجر ۱۰۰ ساله در پکن؛ سفر وزیر خارجه پیشین آمریکا کاربران چینی را شگفت‌زده کرد

سند «استراتژی چین»؛ برلین در مناسبات با پکن رویکرد تازه‌ای در پیش می‌گیرد