ثبت رکورد تازه برای بیکاری جوانان شهرنشین؛ رشد اقتصادی چین انتظارها را برآورده نکرد

جوانان چینی
جوانان چینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ بیکاری جوانان در چین همزمان با ثبت رشد اقتصادی پایین‌تر از انتظار، در ادامه روند صعودی چند ماه گذشته، رکورد جدیدی را بر جای گذاشت.

آگهی

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که نرخ بیکاری جوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله ساکن مناطق شهری چین در ژوئن گذشته به ۲۱.۳ درصد افزایش یافته است. این بدان معناست که از هر پنج جوان شهرنشین دارای ۱۶ تا ۲۴ سال، بیش از ۱ نفر بیکار است. 

این درحالی است که دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه منتهی به پایان ژوئن تنها ۰.۸ درصد رشد داشته است. این نرخ در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۲.۲ درصد اعلام شده بود. 

هر چند، بر پایه آمار رسمی منتشر شده در روز دوشنبه، اقتصاد چین در سه ماهه دوم امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۳ درصد رشد کرده ولی ۱ واحد درصد پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها بود. 

کارشناسان رونق پایین‌تر از انتظار بازار خرده فروشی، رشد کُند سرمایه گذاری در بازار مسکن و کاهش تقاضای جهانی برای کالاهای چینی را علت اصلی سرعت پایین‌تر از انتظار رشد اقتصادی چین می‌دانند. 

در چنین شرایطی، کارشناسان بازار کار چین نیز پیش‌بینی می‌کنند که امسال رکورد ورود ۱۱.۵۸ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی به بازار کار این کشور شکسته شود. دولت هم پیش‌بینی کرده که نرخ بیکاری جوانان شهری از ماه اوت روند نزولی پیدا کند.

نرخ بیکاری جوانان در چین چند ماه است که روند صعودی به خود گرفته که تحلیلگران علت اصلی آن را عدم تطابق بین آموزش‌های فارغ التحصیلان و مشاغل موجود در بازار و کاهش علاقه نسل جدید چین به کار کردن در مشاغل سخت و کم‌درآمد می‌دانند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

چین انتشار آمار بیکاری جوانان را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده است. با این حال، این آمار تنها به مناطق شهری اختصاص دارد و در حال حاضر اطلاعاتی در مورد وضعیت اشتغال جوانان در مناطق روستایی منتشر نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر اقتصاد فرانسه: قطع روابط اقتصادی با چین توهمی بیش نیست

بولیوی به جمع کشورهایی پیوست که به جای دلار از یوآن چین برای تجارت استفاده می‌کنند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟