جامعه صرافان جایگزین کانون منحله شد؛ دلار آمریکا در بازار تهران به قله یک ماه پیش صعود کرد

صرافی در تهران
صرافی در تهران Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت هر دلار آمریکا در معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران با نزدیک به ۲۰۰ افزایش به ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. همزمان اسکناس‌های خُرد دلار در مقابلِ ۵۰ هزار تومان نیز داد و ستد؛ نرخی که آخرین بار در جریان داد و ستدهای یک ماه پیش ثبت شده بود.

آگهی

افزایش نرخ آزاد دلار در شرایطی رقم خورد که بانک مرکزی ایران اعلام کرد که مجمع عمومی تشکلی به نام «جامعه صرافان» برگزار شده و با انتخاب هیات رئیسه مجمع توسط اعضا، اساسنامه جدید مورد تایید بانک مرکزی به تصویب اعضای این تشکل رسیده است.

بانک مرکزی ایران ۱ اوت/۱۰ مرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل تخلفات و انحراف از اهداف، موضوع و وظایف و اختیارات «کانون صرافان ایرانیان»، موافقت‌نامه تاسیس این کانون صادره توسط بانک مرکزی، ابطال و انحلال کانون مذکور در دستور کار قرار گرفت.

در پی این اقدام بانک مرکزی ایران، نرخ دلار در معاملات ۱ اوت/۱۰ مردادِ بازار آزاد تهران با افزایش هزار تومانی به ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان رسید که بالاترین سطح در سه هفته پیش از آن به شمار می‌رفت. 

همزمان با موج تازه افزایش نرخ آزاد دلار که همزمان با اعلام خبر تشکیل جامعه صرافان شکل گرفت، هر یورو نیز روز یکشنبه تا ۵۳ هزار و ۸۵۰ تومان فروش رفت. 

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

در پی بالا رفتن نرخ آزاد دلار آمریکا که با تعطیلی آخر هفته کاری بازار جهانی طلا مصادف بود، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران ۱۵۱ هزار تومان بالا رفت و به ۲۸ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان رسید. نرخ هر تتر هم ۰.۷۶ درصد افزایش یافت و در نزدیکی ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلار در مسیر ششمین هفته متوالی رشد؛ یورو با احتمال توقف افزایش نرخ بهره، ارزش خود را از دست داد

توقف در آمریکا و صعود در اروپا؛ نرخ بهره در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۲۲ سال اخیر رسید

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟