Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمار صادرات و واردات اتحادیه اروپا و روسیه؛ انرژی با ۶۲٪ در صدر کالاهاست

میز کنترل شرکت گازپروم/ آرشیو
میز کنترل شرکت گازپروم/ آرشیو Copyright Mikhail Metzel/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Mikhail Metzel/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیشترین میزان صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در سال ۲۰۱۲ میلادی و معادل ۱۱۸ میلیارد یورو بوده است.

آگهی

روسیه در سال ۲۰۲۱ میلادی پنجمین شریک اقتصادی اتحادیه اروپا در واردات کالا از ۲۷ کشور عضو اتحادیه و سومین شریک تجاری این اتحادیه در صدور کالا به اعضای آن بود. میزان صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در سال گذشته معادل ۸۹ میلیارد یورو و میزان واردات از همین کشور معادل ۱۵۸ میلیارد یورو بوده است. 

شیوع بیماری کووید در سال ۲۰۲۰ باعث کاهش مبادلات میان دو طرف شد و کسری تراز تجاری را به ۱۶ میلیارد یورو رساند؛ رقمی که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ بی‌سابقه بوده است. در همین دهه کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا از ۸۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت.

eurostat
صادرات و واردات اتحادیه اروپا و روسیه ۲۰۱۱-۲۰۲۱ میلادیeurostat

براساس آمار سایت یورواستات، در یک دهه گذشته صادرات اتحادیه اروپا و واردات کشورهای عضو به روسیه کاهش یافته است. بیشترین میزان صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در سال ۲۰۱۲ میلادی و معادل ۱۱۸ میلیارد یورو بوده است. 

در سال ۲۰۱۶ کشورهای عضو با فروش تنها ۶۹ میلیارد یورو کالا به روسیه، کم‌ترین میزان صادرات به این کشور در یک دهه گذشته را ثبت کردند. در همین بازه زمانی، روسیه بیش‌ترین صادرات خود را در سال ۲۰۱۲ با فروش ۲۰۴ میلیارد یورو کالا به اتحادیه اروپا انجام داد. کم‌ترین میزان صادرات روسیه به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا هم در سال ۲۰۲۰ با رقمی معادل ۹۵ میلیارد یورو ثبت شد.

یورواستات
نمای مبادلات تجاری میان اتحادیه اروپا و روسیه براساس گروه‌های کالایی در یک دهه گذشتهیورواستات

کاهش قابل توجه واردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه

با توجه به کاهش تولید انرژی در اروپا، حامل‌های انرژی بزرگ‌ترین کالای وارداتی اتحادیه اروپا از روسیه در سال ۲۰۲۱ میلادی بود. در سال گذشته ۶۲ درصد واردات ۲۷ کشور اروپایی از روسیه سوخت (نفت و گاز) بوده است. اتحادیه اروپا تنها در همین سال ۹۹ میلیارد یورو سوخت از روسیه خرید. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۱ کاهش ۱۴/۲ درصدی را نشان می‌دهد. در آن سال ۷۷ درصد واردات اتحادیه اروپا از روسیه منحصر به سوخت بود. نقطه اوج واردات انرژی اروپا از روسیه در همان سال ۲۰۱۲ و با رقم ۱۵۷ میلیارد دلار ثبت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حامل‌های انرژی اتحادیه اروپا؛ ۵۸ ٪ انرژی مورد نیاز در سال ۲۰۲۰ وارداتی بود

جنگ اوکراین؛ زلنسکی: روسیه برای نابودی ما آدم‌کش‌های سوریه‌ای استخدام می‌کند

مالت صدور گذرنامه طلایی برای شهروندان روسیه و بلاروس را تعلیق کرد