جنگ اوکراین؛ زلنسکی: روسیه برای نابودی ما آدم‌کش‌های سوریه‌ای استخدام می‌کند

مرد اوکراینی در ویرانه‌های شهر ماریوپل
مرد اوکراینی در ویرانه‌های شهر ماریوپل Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مذاکرات بین روسیه و اوکراین بدون نتیجه یکی پس از دیگری به پایان می‌رسد، حملات مسکو به شهرهای دیگری از اوکراین آغاز شده است. آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز پنجشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

آگهی

در حالی که مذاکرات بین روسیه و اوکراین بدون نتیجه یکی پس از دیگری به پایان می‌رسد، حملات مسکو به شهرهای دیگری از اوکراین آغاز شده است و حلقه محاصره کی‌یف نیز تنگ‌تر می‌شود.

مقامات محلی اوکراین گفته‌اند، حملات روسیه در نزدیکی فرودگاه‌های شهرهای ایوانو-فرانکیفسک و لوتسک در غرب اوکراین و دور از اهداف اصلی حمله در نقاط دیگر این کشور انجام گرفته‌ است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه، ۱۱ مارس، ارتش روسیه را به جلوگیری از تخلیه غیرنظامیان از شهرهای محاصره شده ماریوپل، ولنوواخا و حمله به گذرگاه‌های بشردوستانه متهم کرد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، در شهر دنیپرو در مرکز اوکراین حملات آغاز شده است و دست کم یک غیرنظامی کشته شده است.

طبق گزارش اورژانس اوکراین، بمب‌ها در نزدیکی یک مهد کودک و یک ساختمان مسکونی فرود آمدند.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه ۱۱ مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش پیگیری کنید.

11.03.2022
22:49

پنتاگون: هیچ نشانی از  حضور نظامیان بلاروس در اوکراین وجود ندارد

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می‌گوید با وجود حمایت مینسک از مسکو، هیچ نشانی از حضور نظامی بلاروس در اوکراین وجود ندارد. 
آقای کربی با این حال تاکید کرد که ممکن است وضعیت در آینده تغییر کند. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اخیرا اعلام کرد ممکن است ارتش این کشور به کمک نظامیان روسیه برود. 
نیروهای روسیه تاکنون از خاک این کشور در شرق، شبه جزیره کریمه در جنوب و بلاروس در شمال وارد خاک اوکراین شده اند. نیروهای نظامی روسیه یک هفته پیش از یورش به خاک اوکراین با بلاروس رزمایش مشترک برگزار کردند و بخشی از قوای نظامی روسیه در مرزهای بلاروس با اوکراین اردو زده بود.
این در حالی است که شماری از مهاجران بلاروس ساکن اوکراین در صف نیروهای نظامی و شبه نظامی این کشور علیه روسیه می‌جنگند. 
داوطلبان بلاروس در میان نیروهای نظامی اوکراین
11.03.2022
21:50

وزیر دفاع اوکراین: روسیه می‌خواهد بلاروس را بمباران کند و اوکراین را مسئول جلوه دهد

الکسی رژینکوف، وزیر دفاع اوکراین با انتشار پستی در حساب فیسبوک خود ادعا کرد فرماندهی ارتش روسیه در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک سری از حملات خونبار و تحریک‌آمیز است. 
آقای رژینکوف نوشت: «براساس برنامه مجرمانه آن‌ها، هواپیماهای روس آماده می‌شوند تا شماری از ساختمان‌ها در نزدیکی مرز اوکراین و بلاروس را بمباران کنند. از جمله قرار است ساختمان کوپانی در ناحیه استولین واقع در منطقه برست بمباران شود.» این وزیر اوکراینی می‌گوید «روسیه این حمله را از آسمان اوکراین انجام خواهد داد.» 
وزیر دفاع اوکراین معتقد است «این حمله برای قانع کردن رهبری بلاروس برای ورود به جنگ با اوکراین انجام خواهد شد. من اطمینان می‌دهم اوکراین هیچ برنامه‌ای برای چنین حمله‌ای نداشته، ندارد و نخواهد داشت.»
جنگنده سوخوی روسیه
11.03.2022
21:30

آلمان از صربستان خواست به کارزار تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بپیوندد

«آنالِنا بِربوک»، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه در بلگراد پایتخت صربستان از این کشور خواست تا اگر خواهان عضویت در اتحادیه اروپا است، به کارزا تحریم‌ها علیه روسیه بپیوندد. 
خانم بِربوک گفت: «ولادیمیر پوتین یک کارزار بی‌شرمانه برای تخریب اوکراین به راه انداخته و ابایی از هدف قرار دادن بیمارستان زنان و زایمان، مدارس و خانه و زندگی مردم ندارد. »
صربستان، متحد قدیمی روسیه در اروپا است. این کشور اگرچه حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرده اما تاکنون حاضر نشده به برنامه کشورهای اروپایی برای تحریم مسکو بپیوندد.
آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در بلگراد
11.03.2022
21:09

ارتش روسیه یک شهردار اوکراینی را به اسارت گرفت

معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین با انتشار یک فایل ویدیویی در تلگرام از بازداشت شهردار ملیتوپل از سوی نظامیان روسیه خبر داد. این شهر ۱۵۰ هزار نفری در جنوب شرقی اوکراین و در استان زاپوریژیا قرار دارد.
هلی‌کوپتر و سرباز روس
11.03.2022
21:04

پزشکان بدون مرز: ماریوپل در خطر یک تراژدی غیرقابل تصور قرار دارد

یکی از مدیران سازمان پزشکان بدون مرز روز جمعه درباره بروز یک تراژدی غیرقابل تصور در شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین هشدار داد. 
استفان کورنیش، رئیس دفتر سوئیس سازمان پزشکان بدون مرز و یکی از هماهنگ کنندگان برنامه این شبکه در اوکزاین ضمن درخواست از جامعه جهانی بلای جلوگیری از بروز فاجعه در ماریوپل گفت: «صدها هزار نفر در این شهر به معنای واقعی کلمه محاصره شده و  گیر افتاده‌اند.»

بندر ماریوپل از زمان آغاز پیشروی ارتش روسیه در جنوب اوکراین یکی از اهداف اصلی و احتمالا اولیه برای قطع ارتباط اوکراین با جهان خارج از راه دریای آزوف و دریای سیاه است. این شهر از هفته گذشته تقریبا همه روزه گلوله‌باران می‌شود. برقراری آتش‌بس برای تخلیه این شهر تاکنون موقفیت‌آمیز نبوده است. 

یک زن در حال خروج از بیمارستان زنان در ماریوپل پس از گلوله‌باران از سوی نیروهای روسیه
11.03.2022
20:21

جلسه اضطراری وزرای بهداشت اتحادیه اروپا برای پذیرش مجروحان جنگی و بیماران اوکراینی

وزرای بهداشت ۲۷ عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه برای بررسی چگونگی پذیرش مجروحان جنگی و پناهجویان بیمار اوکراینی جلسه فوق‌العاده برگزار می‌کنند. 
این تصمیم در پی افزایش شمار پناهجویان اوکراینی در کشورهای همسایه و احتمال بالای ناتوانی نظام درمانی این کشورها برای رسیدگی به وضعیت بیماران و مجروحان جنگی اتخاذ شده است. 
11.03.2022
19:46

ارتش روسیه بر کی‌یف و شرق اوکراین متمرکز شده است

ارتش اوکراین روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای نظامی روسیه توان خود را برای پیشروی در کی‌یف، پایتخت و مناطق شرقی اوکراین متمرکز کرده‌اند. 

براساس این بیانیه، نیروهای روسیه تهاجم خود برای تصرف شهر نیپرو در شرق اوکراین را گسترش داده‌اند. همزمان ماریوپل در کناره دریای آزوف، کریفیی ریه، کرمنچوک، نیکوپل و زاپوریژیا مهم‌ترین شهرهای هدف حملات ارتش روسیه در این روز معرفی شده‌اند. 

ارتش روسیه در روزهای گذشته و دو هفته پس از آغاز تهاجم نظامی به اوکراین در شرق، جنوب و بخش‌های از شمال این کشور پیشروی و مناطق گسترده‌ای را تصرف کرده است.

گلوله باران ماریوپل
11.03.2022
19:13

پس از ایالات متحده، اتحادیه اروپا هم صادرات کالاهای لوکس به روسیه را ممنوع می‌کند

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد صادرات کالاهای لوکس به روسیه به منظور ضربه زدن به طبقه حاکم این کشور و در چارچوب مجازات‌های اقتصادی جدید در هماهنگی با گروه ۷، ممنوع می‌شود. 
ساعاتی پیش وزرات بازرگانی ایالات متحده آمریکا همین تصمیم را اعلام کرده بود. 
خانم فن در لاین در زمان اعلام این تصمیم گفت: «آن‌هایی که از ماشین جنگی ولادیمیر پوتین حمایت می‌کنند، زمانی که بمب‌ها بر سر مردم بی‌گناه اوکراین می ریزد، نباید امکان بهره‌مندی از سبک زندگی تجملاتی و پرزرق و برق خود را داشته باشند.»
انتظار می‌رود تولیدکنندگان کالاهای لوکس در فرانسه و ایتالیا به‌شدت از این تصمیم متضرر شوند. 
11.03.2022
17:59

جو بایدن می‌خواهد روسیه را از نظام تجارت بین‌المللی محروم کند: ممنوعیت واردات غذاهای دریایی، وودکا و الماس به ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد برای مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین می‌خواهد این کشور را از نظام عادی تجارت بین‌المللی خارج کند. این طرح که در همراهی با اتحادیه اروپا و گروه ۷ مطرح شده راه را برای وضع تعرفه‌های گمرکی بر صادرات روسیه هموار می‌کند. امری که می‌تواند بیش از پیش مسکو را از منابع درآمد محروم کند.
رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اعلام کرد ورود کالاهای بخش مهم اقتصادی روسیه به‌ویژه محصولات دریایی، وودکا و الماس به ایالات متحده ممنوع است. 
وزارت دارایی ایالات متحده آمریکا هم همزمان صادرات کالاهای لوکس از جمله خودرو، جواهرات، پوشاک و عتیقه به روسیه و بلاروس را ممنوع اعلام کرد. 
11.03.2022
17:00

ترکیه سفارت خود در اوکراین را به نزدیکی مرز رومانی منتقل کرد

ترکیه روز جمعه اعلام کرد سفارت خود را از کی‌یف پایتخت اوکراین به شهر چرنیفتچی در مرز این کشور با رومانی مننقل کرده است. 
ایالات متحده آمریکا پیش از آغاز حمله نظامی روسیه سفارت‌خانه خود را از کی‌یف به لویو در غرب اوکراین منتقل کرده بود. 
ترکیه روابط نزدیکی هم با اوکراین و هم با روسیه دارد. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه میزبان نشست میان وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین بود. این تلاش برای میانجیگری هم عملا ناکام ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین، محور اصلی مذاکرات دو متحد منطقه‌‌‌‌ای کرملین

آمار صادرات و واردات اتحادیه اروپا و روسیه؛ انرژی با ۶۲٪ در صدر کالاهاست

زلنسکی در مراسم یادبود جان‌باختگان قطحی بزرگ اوکراین، «هولودومور»: هرگز فراموش‌شان نمی‌کنیم