Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش قیت نفت و گاز در سایه حمله روسیه به اوکراین، بهای گاز در بازارهای اروپا رکورد زد

یک یدک کش در کشتی لوله گذاری روسیه فورتونا کار گذاشته می شود
یک یدک کش در کشتی لوله گذاری روسیه فورتونا کار گذاشته می شود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاترین مگ گرگور، مدیرکل شرکت «انژی»، یکی از شرکت‌های عمده تامین انرژی فرانسه صرفه جویی در مصرف مشترکان را در کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه گزینه‌ای موثر توصیف کرد. در همین حال افزایش کم سابقه قیمت بنزین و گازوئیل در جایگاه های سوخت رسانی صدای بسیاری از مردم اروپا را در آورده است.

آگهی

در حالی که گفتگو بین اروپا و آمریکا برای تحریم انرژی روسیه به دلیل حمله نظامی این کشور به خاک اوکراین همچنان ادامه دارد، قیمت گاز طبیعی در روز نخست کاری بازارهای اروپا رکورد زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه افزایش نگرانی‌ها بابت اختلال گاز رسانی از روسیه به اروپا موجب شده تا قیمت گاز با حدود ۱۰۰ یورو افزایش نسبت به جمعه به ۳۴۵ یورو در هر مگاوات ساعت برسد. قیمت هر مگاوات ساعت گاز سال گذشته در اروپا تنها ۲۰ یورو بود.

این در حالیست که دستکم ۴۰ درصد گاز مصرفی در اروپا از طریق روسیه تامین می شود و به اعتقاد کارشناسان در صورت تحریم انرژی روسیه از سوی کشورهای اروپایی، قاره سبز زمستان آینده با کمبود قابل توجه گاز مواجه خواهد شد.

کاترین مگ گرگور، مدیرکل شرکت «انژی»، یکی از شرکت‌های عمده تامین انرژی فرانسه صبح دوشنبه در گفتگو با رادیو فرانس انتر با تصریح بر اینکه در راستای تصمیات دولت باید تدابیری برای پیشگیری از به بار آمدن چنین وضعیتی اندیشید، صرفه جویی در مصرف مشترکان در کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه را گزینه‌ای موثر توصیف کرد.

در سال ۲۰۲۱ اتحادیه اروپا ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه وارد کرده است؛ یعنی حدود ۴۵ درصد کل واردات گاز و ۴۰ درصد کل مصرف گاز کشورهای اروپایی. دمای میانگین واحدهای مسکونی در سطح اتحادیه اروپا ۲۲ درجه سانتیگراد است و کاهش هر درجه دما می تواند حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی کند.

در صورت تصمیم اروپا به اضافه کردن حوزه انرژی به تحریم‌های روسیه، زمستان بسیار سخت و گرانی در انتظار مردم خواهد بود. معمولا در فصل گرما و تابستان کار ذخیره گاز برای زمستان انجام می شود و تحریم واردات گاز از روسیه نه تنها موجب صعود تصاعدی قبض مشترکان خواهد شد که انبارها را هم در صورت پیدا نشدن فروشنده جایگزین با کمبود شدید مواجه خواهد ساخت.

قیمت نفت در آستانه رکورد سال ۲۰۰۸

این در حالیست که در سایه حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین قیمت جهانی نفت به رکورد سال ۲۰۰۸ (هربشکه ۱۴۷.۵ دلار در ژوئیه ۲۰۰۸) نزدیک می شود. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال (عمده نفت مصرفی اروپا) روز یکشنبه از مرز بشکه ای ۱۴۰ دلار عبور کرد. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت هم با بیش از ۷ درصد افرایش به از مرز بشکه ای ۱۲۴ دلار گذشت.

در همین حال افزایش کم سابقه قیمت بنزین و گازوئیل در جایگاه های سوخت رسانی صدای بسیاری از مردم اروپا را در آورده است.

در فرانسه در اکثر شهرهای بزرگ قیمت هر لیتر بنزین معمولی از مرز ۲ یورو گذشته و به اعتقاد میشل ادوار لوکلرک، مدیر شرکت لوکلرک با افزایش ۸ تا ۱۰ سنت قیمت بنزین در هفته جاری در همه جایگاه ها قیمت بنزین معمولی دست کم ۲ یورو خواهد شد. آقای لوکلرک ادامه افزایش قیمت در هفته های بعدی را هم محتمل دانست.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حالی روز یکشنبه از همکاری نزدیک با اروپایی ها برای تحریم حوزه انرژی روسیه خبر داد که بر خلاف آمریکا، کشورهای اروپایی بشدت در حوزه انرژی به روسیه وابسته هستند.

در این میان وابستگی آلمان، اقتصاد برتر اتحادیه اروپا به نفت و گاز روسیه چشمگیر است. وضعیتی کمابیش مشابه نیز بر بخش انرژی و صنعت فرانسه حاکم است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار گزینه اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه

تابوشکنی در تحریم مسکو؛ اتحادیه اروپا برای نخستین بار گاز روسیه را هدف گرفت

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد