Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فراهم شدن مقدمات آزادسازی طلب معوق ایران در سریلانکا؛ چای در برابر نفت

برداشت چای در مزارع سریلانکا
برداشت چای در مزارع سریلانکا Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت زراعت سریلانکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این مبادله پایاپای با ایران «هیچ‌یک از تحریم‌های سازمان ملل یا ایالات متحده را نقض نمی‌کند، زیرا چای به دلایل بشردوستانه به عنوان یک ماده غذایی طبقه‌بندی شده است.»

آگهی

مقام‌های ایران و سریلانکا از فراهم شدن مقدمات آزادسازی طلب معوق ایران در سریلانکا در قالب طرح تهاتر چای با نفت خبر دادند.

علیرضا پیمان پاک، رییس سازمان توسعه تجارت ایران، روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که در جریان سفر هیات ایرانی به سریلانکا، توافقی برای آزادسازی طلب معوق ۲۵۰ میلیون دلاری ایران حاصل شده است. او بدهی معوق سریلانکا را ناشی از صادرات نفت ایران به این کشور اعلام کرد که از ۹ سال پیش توسط سریلانکا بلوکه شده بوده است. 

رییس سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: «خوشبختانه در مذاکرات اخیر ما به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد.»

آقای پیمان پاک همچنین یادآور شد که سریلانکا همچنان در حوزه‌های پتروشیمی و لبنیات بازار مطلوبی برای شرکت‌های ایرانی است و در مقابل جدا از چای، امکان واردات برخی مواد اولیه یا محصولاتی مانند کائوچو از سریلانکا به ایران وجود دارد.

در همین حال، رامش پاتیرانا، وزیر زراعت سریلانکا نیز به رویترز گفته که ارسال محموله‌های چای به ایران از ژانویه آغاز می‌شود و ماهانه ۵ میلیون دلار از بدهی این کشور به ایران در قالب محموله‌های چای پرداخت خواهد شد. آقای پاتیرانا برخلاف رییس سازمان توسعه تجارت ایران بدهی موجود را ناشی از تعلیق پرداخت پول نفت وارداتی از ایران طی ۴ سال گذشته عنوان و رقم ان را ۲۵۱ میلیون دلار اعلام کرد. 

وزارت زراعت سریلانکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این مبادله پایاپای با ایران «هیچ‌یک از تحریم‌های سازمان ملل یا ایالات متحده را نقض نمی‌کند، زیرا چای به دلایل بشردوستانه به عنوان یک ماده غذایی طبقه‌بندی شده است. همچنین هیچ یک از بانک‌های ایرانی حاضر در فهرست سیاه تحریم‌ها نیز در این معادله دخالت نخواهند کرد.» در این بیانیه همچنین تاکید شده که «طرح تهاتر پیشنهادی باعث صرفه‌جویی در منابع ارزی سریلانکا می‌شود.»

ذخایر ارزی بانک مرکزی سریلانکا در شرایطی به ۱.۶ میلیارد دلار در پایان ماه نوامبر کاهش یافته که این کشور در سال آینده میلادی باید ۴.۵ میلیارد دلار از بدهی‌های خود را تسویه کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

تحریم‌های نفتی و بانکی ایران موجب شده بخشی از درآمدهای این کشور در بانک‌های خارجی مسدود شود. دولت ایران پیشتر نیز از تسویه بخشی از بدهی هند و پاکستان به این کشور از طریق دریافت برنج و سایر مواد غذایی خبر داده بود. همچنین به تازگی نیز برخی مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از راهکار تهاتر نفت با مواد غذایی و حتی جلب مشارکت‌ شرکت‌های چینی و تُرک در پروژه‌های ساخت مسکن به عنوان روشی برای خنثی کردن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا حمایت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد سوددهی غول‌های نفتی؛ منتقدان: به قیمت تحمیل تورم و تخریب محیط زیست است

قیمت جهانی نفت نزولی شد؛ خوش‌بینی بازار جهانی به توافق هسته‌ای ایران و آمریکا

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند