Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قیمت جهانی نفت نزولی شد؛ خوش‌بینی بازار جهانی به توافق هسته‌ای ایران و آمریکا

بورس نیویورک
بورس نیویورک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت جهانی نفت پس از آن که تا آستانه ۹۴ دلار صعود کرد، در ادامه داد و ستدهای روز دوشنبه نزدیک به دو درصد کاهش یافت؛ افتی که به باور تحلیلگران بازار جهانی نفت بیش از همه متاثر از گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در مورد سرنوشت مذاکرات هسته‌ای ایران بود.

آگهی

قیمت جهانی نفت پس از آن که تا آستانه ۹۴ دلار صعود کرد، در ادامه داد و ستدهای روز دوشنبه نزدیک به دو درصد کاهش یافت؛ افتی که به باور تحلیلگران بازار جهانی نفت بیش از همه متاثر از گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در مورد سرنوشت مذاکرات هسته‌ای ایران بود.

بهای هر بشکه نفت پایه برنت در جریان معاملات ظهر دوشنبه بازار جهانی نفت تا ۹۲ دلار و ۲۱ سنت کاهش یافت. این افت قیمت پس از آن رخ داد که هر بشکه نفت برنت در آغاز داد و ستدهای بازارهای آسیایی در هفته کاری جدید تا ۹۳ دلار و ۹۴ سنت بالا رفته بود.

تحلیلگران بازار جهانی نفت معتقدند که خوش‌بینی حاصل شده در مورد حصول توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا دلیل اصلی افت نیمروزی بهای جهانی نفت بوده است.

در همین حال، جان کیلداف، از شرکت سرمایه‌گذاری اِگِین کپیتال(Again Capital) به رویترز گفت که بازگرداندن برخی معافیت‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی دولت ایالات متحده از جانب برخی معامله‌گران نفت به عنوان پیشرفت در روند مذاکرات وین ارزیابی شده است و به اعتقاد آنها در صورت حصول توافقی تازه میان ایران و آمریکا افزون بر احیای برجام، تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران نیز می‌تواند لغو شود که این رخداد منجر به افزایش عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی خواهد شد.

با این حال، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت که معافیت‌های بازگردانده شده از سوی دولت جو بایدن با هدف ایجاد شرایط لازم برای پیگیری بحث‌های فنی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اعمال محدودیت‌های مندرج در برجام به منظور جلوگیری از گرایش آن به سمت و سوی نظامی صورت گرفته و بر همین اساس نشانه‌ای مبنی بر قرارگرفتن ایالات متحده در آستانه توافق با ایران نمی‌تواند تعبیر شود.

وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به اقدام دولت آمریکا گفته بود که بازگرداندن معافیت‌های تحریمی اقدامی لازم و نه کافی است، چون که واشنگتن برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باید تضمین‌های بیشتری ارائه کند.

در مقابل، رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران یکشنبه شب با اذعان به تاکید رئیس جمهوری ایالات متحده بر ادامه مذاکرات وین به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت که آمریکا معتقد است که برجام هنوز به یک جسد بدل نشده و باید آن را احیا کرد؛ اقدامی که به تعبیر او «حتما به نفع آمریکاست.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مقام اروپایی نیز روز دوشنبه به رویترز خبر داد که ادامه دور هشتم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۴ با حضور غیرمستقیم نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در وین، پایتخت اتریش آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراهم شدن مقدمات آزادسازی طلب معوق ایران در سریلانکا؛ چای در برابر نفت

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

جو بایدن: واشنگتن به دنبال دوری از پکن نیست