Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری خارجی چه کشورهایی هستند؟

محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری خارجی چه کشورهایی هستند
محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری خارجی چه کشورهایی هستند Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا در مدت ۱۸ سال اول بررسی سالانه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اروپا در صدر قرار داشت. با این حال این کشور در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار این جایگاه را از دست داد.

آگهی

بریتانیا برای دومین سال متوالی در بحبوحه برکسیت و بیماری همه‌گیر ویروس کرونا، از فرانسه به‌عنوان محبوب‌ترین مقصد اروپایی برای سرمایه‌گذاری خارجی عقب افتاد.

طبق گزارش شرکت حسابرسی ارنست اند یانگ (EY) بریتانیا طی سال ۲۰۲۰ توانست ۹۷۵ طرح سرمایه‌گذاری را جذب کنید در حالی که در این مدت فرانسه ۹۸۵ پروژه خارجی را به دست آورد. با این حال لندن رتبه خود را به‌عنوان جذاب‌ترین شهر اروپا برای سرمایه‌گذاری از پاریس پس گرفت.

بریتانیا در مدت ۱۸ سال اول بررسی سالانه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اروپا در صدر قرار داشت. با این حال این کشور در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار این جایگاه را از دست داد و فرانسه در رتبه نخست قرار گرفت که دلیل عمده آن چشم انداز نامشخص برای توافق تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بود، توافقی که در آخرین دقایق کریسمس سال ۲۰۲۰ حاصل شد.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی، هدف اصلی دولت محافظه‌کار بوریس جانسون است چرا که آن‌ها معتقدند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند آن را به مقصد جذاب‌تری تبدیل کند.

با این حال طبق این گزارش آلمان با تامین ۹۳۰ پروژه در سال ۲۰۲۰ در جایگاه سوم اروپا قرار گرفت.

اما بعد از آلمان به ترتیب اسپانیا، بلژیک، لهستان، ترکیه، هلند، ایرلند و پرتغال قرار گرفته‌اند. گرچه در بین این کشور ۸ کشور نسبت به سال ۲۰۱۹ با کاهش سرمایه‌گذاری روبرو شده‌اند اما ترکیه و لهستان در سال ۲۰۲۰ با رشد سرمایه‌گذاری مواجه شدند. به طوریکه در ترکیه ۱۸ درصد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی ثبت شده است و در لهستان این افزایش ۱۰ درصدی بوده است.

به طور کلی اروپا با کاهش ۱۳ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی روبرو شده است به طوری که از ۶ هزار ۴۱۲ پروژه در سال ۲۰۱۹ به ۵ هزار و ۵۷۵ پروژه در سال ۲۰۲۰ رسیده است. از سال ۲۰۰۵ تاکنون بالاترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی با ۶ هزار و ۶۵۳ پروژه در سال ۲۰۱۷ در اروپا بوده است.

با این حال شمار پروژه‌های سرمایه‌گذاری بریتانیا در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، تنها ۱۲ درصد کاهش یافته است اما این رقم در ارتباط با فرانسه که در سال ۲۰۲۰ در راس قرار گرفت ۱۸ درصد افت نسبت به سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان دوره پول ساده و ارزان؛ چالش تازه استارت آپ‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران

چین با سبقت از آمریکا به مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی در جهان تبدیل شد

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟