Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افشای ثروت شخصی رئیس بانک مرکزی لبنان؛ سرمایه‌گذاری در بازار املاک اروپا

Lebanese Prime Minister Fuad Saniora, Governor of the Lebanese central bank Riad Salame, French Foreign Minister Philippe Douste-Blazy, French President Jacques Chirac, French
Lebanese Prime Minister Fuad Saniora, Governor of the Lebanese central bank Riad Salame, French Foreign Minister Philippe Douste-Blazy, French President Jacques Chirac, French Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارزش شرکت‌هایی که در خارج از لبنان توسط «ریاض سلامه»، رئیس بانک مرکزی این کشور خریداری شده ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

آگهی

ارزش شرکت‌هایی که در خارج از لبنان توسط «ریاض سلامه»، رئیس بانک مرکزی این کشور خریداری شده ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

پروژه گزارش فساد و جرایم سازمان یافته(OCCRP) که یک نهاد غیرانتفاعی مستقر در سارایوو است، در گزارشی اعلام کرده که شرکت‌های گره خورده به آقای سلامه طی یک دهه گذشته در املاک و مستغلات کشورهای اروپایی همچون بریتانیا، آلمان و بلژیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

البته این گزارش ادعایی در مورد تخلف مالی و اختلاس رئیس کل بانک مرکزی لبنان مطرح نمی‌کند ولی انتشار آن یک هفته پس از وقوع انفجار مرگبار در بیروت که به عنوان نماد سطح بالای فساد و ناکارآمدی دولت و ساختار سیاسی آن تعبیر شده، می‌تواند بر شدت خشم عمومی از نظام حاکم بیفزاید.

AFP
JOSEPH EIDAFP

آقای سلامه تاکنون نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده ولی او در آوریل گذشته به رویترز گفته بود که به هنگام آغاز دوره ریاست خود بر بانک مرکزی لبنان در سال ۱۹۹۳ میلادی، گزارش کامل دارایی‌های شخصی خود را که در آن زمان بالغ بر ۲۳ میلیون دلار بوده به مقام‌های رسمی و قضایی ارائه کرده بود.

با این حال، پیش‌تر خبرگزاری رویترز مدعی شده بود که بانک مرکزی لبنان مجموع دارایی مالی این بانک را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶ میلیارد دلار بیش از میزان واقعی گزارش کرده بودند.

البته آقای سلامه مدعی است که این تصمیم بر پایه توافق و سیاست جمعی هیأت مدیره این بانک و با هدف كمك به پیشبرد اصلاحات اقتصادی لبنان و جلب کمک‌های مالی خارجی صورت گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای اروپایی ۶۵ میلیون یورو کمک فوری به لبنان اختصاص دادند

ادامه موج انفجار بیروت؛ ذخیره غلات و نان مردم لبنان مورد هدف قرار گرفت

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد