Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه سقوط نرخ ارز در تهران؛۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بورس تهران جذب رمز ارزها شد

مغازه صرافی در تهران
مغازه صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ایران در پی پایان دور سوم گفتگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۴ در وین، نرخ رسمی عرضه دلار را در جریان معاملات روز یکشنبه بازار ارز به پایین‌ترین سطح طی ۱۰۳ روز گذشته رساند.

آگهی

بانک مرکزی ایران در پی پایان دور سوم گفتگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۴ در وین، نرخ رسمی عرضه دلار را در جریان معاملات روز یکشنبه بازار ارز به پایین‌ترین سطح طی ۱۰۳ روز گذشته رساند.   

بهای رسمی فروش هر دلار آمریکا در صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی ایران روز یکشنبه هزار و ۱۳۶ تومان کاهش یافت و به ۲۱ هزار ۸۴۳ تومان رسید؛ نرخی که آخرین بار طی داد و ستدهای روز نخست بهمن ماه گذشته ثبت شده بود. 

همزمان، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران نیز تا ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان پایین آمد که نشان از افت هزار و ۵۰ تومانی نسبت به روز شنبه داشت و پایین‌ترین نرخ از ابتدای بهمن ماه گذشته تا کنون محسوب می‌شود. 

بدین ترتیب پس از آن که قیمت آزاد فروش دلار طی مبادلات روز ۲۵ بهمن ماه گذشته تا ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومان صعود کرد، طی ۷۸ روز گذشته ریال ایران در مقابل این ارز معادل ۱۵.۷ درصد تقویت شده است. 

نرخ دلار ۲۴ مهرماه سال ۱۳۹۹ از مرز ۳۲ هزار تومان گذشته بود ولی پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا ۲۱ هزار ۳۰۰ تومان در نخستین روز بهمن ماه گذشته سقوط کرد. این روزها نیز با افزایش احتمال تحقق وعده انتخاباتی آقای بایدن مبنی بر بازگشت به برجام و افزایش احتمال لغو تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، عرضه ارز در بازار ایران افزایش یافته است. 

البته منتقدان دولت حسن روحانی، بانک مرکزی ایران را متهم می‌کنند که با سوء استفاده از جو روانی ناشی از نتایج مثبت احتمالی مذاکرات هسته‌ای تلاش می‌کند تا نرخ دلار را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و برای بهره‌برداری جناح سیاسی خاصی کاهش دهد. 

همزمان با ادامه نزول نرخ ارز در بازار ایران، بازار سهام تهران همچنان بیش از آن که به چشم‌انداز مثبت مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان دهد، شاهد نزول قیمت سهام به دلیل افت قیمت دلار است. برخی کارشناسان معتقدند که گذشته از سیاستگذاری‌های مدیریت بازار پول و سرمایه ایران که به کاهش نقدشوندگی بورس تهران منجر شده، بخشی از حباب قیمتی سهام که متاثر از افت ارزش ریال شکل گرفته بود، در حال تخلیه است. 

گذشته از این، محسن علیزاده، عضو عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که رونق معاملات بازار رمزارزها(ارزهای دیجیتالی) موجب شده تا حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای خرید رمز ارزها از بورس خارج شود. 

شاخص بورس تهران طی معاملات روز یکشنبه ۱.۱۴ درصد کاهش یافت و به یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۶۶۳ واحد رسید. این شاخص در مرداد ماه گذشته از مرز ۲ میلیون واحد گذشته بود. 

این در شرایطی است که سرمایه جذب شده در بازار جهانی رمزارزها طی سه ماه گذشته نزدیک به دو برابر شده و به بیش از دو تریلیون دلار رسیده است. رخدادی که موجب شد تا قیمت هر بیت‌کوین(پرمعامله‌ترین ارز دیجیتالی) با ۳۲۳ درصد رشد از ۱۱ هزار و ۸۰۰ دلار در آغاز نوامبر گذشته به ۵۰ هزار دلار در پایان ماه مارس برسد و از نیمه مارس گذشته تا کنون نیز در محدوده ۴۶ تا ۶۰ هزار دلاری نوسان کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ بهره بانکی منطقه یورو منفی ماند؛ لاگارد: در افزایش نرخ تورم موفق نبودیم

چشم‌انداز مذاکرات تهران-ریاض؛ آیا بازار نفت برای خوشامدگویی دوباره به ایران آماده می‌شود؟

رمزارزهای جذاب؛ جریان سرمایه پس از بیت‌کوین جذب کدام ارزهای دیجیتالی می‌شود؟