Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پایان تعلیق دو ماهه؛ نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران از فردا برگزار می‌شود

پرچم ایران و اتحادیه اروپا
پرچم ایران و اتحادیه اروپا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست تجاری اروپا و ایران که به دلیل اعدام روح‌الله زم به تعویق افتاده بود، از فردا(۱ مارس) به مدت سه روز به صورت مجازی برگزار می‌شود.

آگهی

نشست تجاری اروپا و ایران که به دلیل اعدام روح‌الله زم به تعویق افتاده بود، از فردا(۱ مارس) به مدت سه روز به صورت مجازی برگزار می‌شود.

این نشست که با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز بین‌المللی تجارت و حمایت اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران، سازماندهی شده است؛ نشستی که موعد اولیه برگزاری آن در روزهای ۱۴ تا ۱۶ دسامبر گذشته بود ولی تحت تاثیر انتقاد کشورهای اروپایی از اعدام موسس کانال تلگرامی آمدنیوز توسط قوه قضائیه ایران به تعویق افتاد.

تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا طی نامه ای خطاب به روسای شورا و کمیسیون اتحادیه اروپا ، همچنین جوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی بروکسل خواستار تحریم این فروم بارزگانی شده اند.

البته مطابق برنامه اولیه این نشست، قرار بود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران سخنرانان افتتاحیه این نشست باشند ولی بر اساس آن چه که پایگاه اینترنتی نشست تجاری اروپا و ایران منتشر کرده، در نشست روز دوشنبه به جای آقای بورل و ظریف، انریک مورا بناونت، معاون آقای بورل و پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران و سفیر پیشین ایران نزد اتحادیه اروپا سخنرانی خواهند کرد.

پاملا کاک همیلتون، مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی تجارت و میشائل بوک، رئیس اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) از سخنرانان افتتاحیه این همایش خواهند بود. از میان مقام‌های رسمی ایران نیز حمید زابوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و علی محمد موسوی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در این افتتاحیه سخنرانی خواهند کرد.

استراتژی جدید ورود کالاها و خدمات فنی ایرانی به بازار اروپا، حفظ و گسترش ارتباطات بازارهای مالی و بانک‌های ایرانی با اروپا و نحوه حمایت از شرکت‌های اروپایی علاقمند به تجارت با ایران در شرایط وجود تحریم‌های آمریکا و در چارچوب تعهدات اروپا در قالب برجام از محورهای اساسی این نشست خواهد بود. همچنین بررسی نحوه توسعه تجارت گیاهان دارویی، قطعات خودرو، محصولات پتروشیمی و خدمات فناوری اطلاعات میان ایران و اروپا از جمله بحث‌های فرعی این نشست به شمار می‌رود.

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری اروپا در ایران، توسعه بخش خصوصی ایران و همکاری دو طرف در حوزه گردشگری و کشاورزی نیز بحث‌های دیگری است که در گروه‌های تخصصی این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطابق اعلام اتاق بازرگانی تهران، حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا از ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۹ به ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰ کاهش یافته است. از این حجم تجارت، ۶۰۰ میلیون یورو شامل صادرات کالاها و خدمات ایران و ۳ میلیارد یورو نیز مربوط به صادرات کالاها و خدمات کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایران بوده است.

بدین ترتیب تراز تجاری اتحادیه اروپا با ایران از ۳ میلیارد و ۱۰۰میلیون یورو در ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۹ به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در ۱۰ماهه سال ۲۰۲۰ کاهش یافته که این کاهش بیشتر متاثر از افت صادرات اتحادیه اروپا به ایران بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزئیاتی از نخستین مبادله تجاری اتحادیه اروپا و ایران در قالب اینستکس

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟