Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صدور مجوز همتی برای عرضه ارز در کف بازار؛ نرخ رسمی دلار از بهای آزاد سبقت گرفت

بازدید عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران از صرافی های میدان فردوسی، آبان ۱۳۹۸
بازدید عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران از صرافی های میدان فردوسی، آبان ۱۳۹۸ Copyright سایت رسمی بانک مرکزی ایران
Copyright سایت رسمی بانک مرکزی ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی تصمیم بانک مرکزی ایران برای صدور مجوز عرضه ارز توسط برخی صنایع صادراتی در بازار آزاد و افزایش نرخ رسمی دلار به سطحی تاریخی، قیمت‌های آزاد ارز در ایران روند نزولی به خود گرفت.

آگهی

در پی تصمیم بانک مرکزی ایران برای صدور مجوز عرضه ارز توسط برخی صنایع صادراتی در بازار آزاد و افزایش نرخ رسمی دلار به سطحی تاریخی، قیمت‌های آزاد ارز در ایران روند نزولی به خود گرفت. 

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران بعد از ظهر چهارشنبه با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود ضمن منتسب کردن التهاب در بازار ارز ایران به آخرین تلاش‌های آمریکا برای لغو معافیت‌های تحریمی ایران به شرکت‌های تولید کننده محصولات پتروشیمی، فولادی و معدنی اجازه داد تا ارز حاصل از صادرات خود را به صرافی‌های مجاز فعال در کف بازار ارز بفروشند. 

آقای همتی هدف از صدور این مجوز و لغو محدودیت قبلی فروش ارز صادراتی این صنایع را در سامانه نیما تلاش برای تامین ارز مورد تقاضای واردکنندگان اعلام کرد؛ تقاضایی که بنا بر ادعای فعالان بازار، بخش قابل توجهی از آن طی ماه‌های اخیر روانه بازار آزاد شده بود. 

با این حال، در شرایطی که نرخ دلار در مبادلات روز سه‌شنبه بازار ثانویه(نیما) نزدیک به ۲۱ هزار تومان بوده، فروش دلار صنایع صادراتی پتروشیمی، فولادی و معدنی در بازار آزاد و با نرخ بالاتر، موجب رشد درآمد ریالی آنها نیز خواهد شد. 

رئیس کل بانک مرکزی ایران در پیام اینستاگرامی خود همچنین تاکید کرد که عرضه سنگین ارز توسط بانک مرکزی ایران در حاشیه بازار و نیز بازار ثانویه(نیما) با هدف مقابله با نوسان‌گیری و سفته بازی انجام خواهد شد. 

همزمان با انتشار پیام رئیس کل بانک مرکزی ایران، نرخ رسمی عرضه دلار توسط صرافی‌های تحت مدیریت و نظارت این بانک، ۶۰۰ تومان افزایش یافت و به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. 

نرخ رسمی دلار از بعد از ظهر چهارشنبه به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و هر یورو نیز توسط شبکه صرافی‌های بانک مرکزی ایران در قله ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته شد. 

در پی این اقدام، نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران که صبح چهارشنبه تا ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان صعود کرده بود، بار دیگر به مرز ۲۷ هزار تومان بازگشت و نرخ رسمی عقب ماند. همچنین بهای آزاد فروش یورو هم از ۳۲ هزار ۵۰۰ به ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافت. 

کاهش قیمت جهانی طلا همزمان با حاکم شدن جو نزولی در بازار آزاد ارز تهران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا که روز سه‌شنبه تا ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بالا رفته بود، روند کاهشی به خود بگیرد و تا ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پایین بیاید. 

همچنین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در مبادلات عصر روز چهارشنبه حدود صد هزار تومان کاهش یافت و به یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید.

قیمت هر اونس طلا در معاملات روز چهارشنبه بازارهای جهانی از هزار و ۹۵۹ دلار به هزار و ۹۵۷ دلار کاهش یافت. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوسان ۳ هزار تومانی نرخ رسمی ارز؛ مقاومت دلار در مرز ۲۷ هزارتومان ادامه دارد

افت بهای نفت ایران به پایین‌ترین حد ۳ ماه گذشته؛ تخفیف‌ عربستان دامنگیر تهران شد

سیگنال ۲۵۰۰ تومانی بانک مرکزی برای تهییج تقاضا؛ دلار از ۲۵ هزار تومان گذشت