Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاه نگران به نخست‌وزیر هلند؛ آیا روته درباره بسته نجات اروپا متقاعد می‌شود؟

Phil Nijhuis
Phil Nijhuis Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نخست‌وزیر ۵۳ ساله که یک دهه است ریاست دولت هلند را برعهده دارد، هر روز با دوچرخه به سر کار می‌رود. به نظر می‌رسد که او و دوچرخه‌اش را نمی‌توان از هم جدا کرد؛ او حتی برای دیدار رهبران خارجی نیز با دوچرخه می‌رود.

آگهی

مارک روته، نخست‌وزیر هلند از جمله سیاستمدارانی است که نه تنها حمایت از محیط زیست را در صدر فعالیت‌هایش قرار داده، بلکه عملا و شخصا نیز در این راه قدم برداشته است.

این نخست‌وزیر ۵۳ ساله که مدت یک دهه است ریاست دولت هلند را برعهده دارد، هر روز با دوچرخه به سر کار می‌رود. به نظر می‌رسد که او و دوچرخه‌اش را نمی‌توان از هم جدا کرد؛ او حتی برای دیدار رهبران خارجی نیز با دوچرخه می‌رود.

مارک روته که در لاهه بزرگ شده و همه زندگی خود را نیز در همین شهر سپری کرده، بسیار بر ارزش‌های سنتی هلند متکی است. او هنوز در همان آپارتمانی زندگی می‌کند که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه خریده، در صورتی که مجبور به رانندگی شود هنوز سوار همان خودروی دست دوم ساب که سالهاست خریده می‌شود و همزمان با کار دولتی، داوطلبانه به شغل معلمی نیز مشغول است.

شخصیت آقای روته به او اجازه داده تا به عنوان رهبر «حزب مردم برای آزادی و دموکراسی» بتواند دوستان سیاستمدار زیادی را در اطراف خود جمع کند و با وجود پراکندگی قابل توجه دیدگاههای سیاسی در هلند، ائتلاف‌هایی قوی بوجود آورد.

با این وجود به نظر می‌رسد که این محبوبیت، گاه برای رهبران اتحادیه اروپا دردسرساز است. یکی از این موارد، بحث درباره بستۀ نجات ۷۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای کمک به کشورها در جریان بحران کروناست که در دستور کار نشست روز جمعۀ سران اتحادیه اروپا قرار دارد.

آقای روته قرار است فردا رهبری کشورهایی را برعهده داشه باشد که مخالف تخصیص این بودجه برای کمک به کشورهای عضو هستند؛ نگرانی دیگر کشورها بویژه از آن روست که مارک روته همواره این توانایی را داشته تا در جریان بحث‌ها در سطح اتحادیه، همواره اجماعی را در اطراف دیدگاه مدنظر خود شکل دهد.

او با همین مهارت، در دوران یک دهه نخست‌وزیری خود در هلند، توانسته است سه دولت ائتلافی را شکل دهد و رهبری کند.

یکی از چیزهایی که اخیرا درباره آقای روته خبرساز شد، رعایت سفت و سخت مقرارات قرنطینه توسط او در کشورش است. به گونه‌ای که در دوران محدودیت‌ها رفت و آمد ناشی از شیوع ویروس کرونا، او حتی به دیدن مادرش در خانه سالمندان نرفت و تنها ساعاتی قبل از درگذشت او بر بالینش حاضر شد.

مارک روته در سطح بین‌الملل به رک گویی مشهور است؛ کاری که گاه باعث رنجش دوستان هلند شده؛ موضع گیری سخت او پیش از این در موضوعاتی همچون کاهش بدهی‌های یونان و بحران مهاجرت در این اتحادیه، بسیاری از سیاست‌ها را در اروپا تحت‌الشعاع قرار داده است.

او اکنون رهبر غیررسمی ائتلاف چهار کشور هلند، اتریش، دانمارک و سوئد است، ائتلافی که از نظر بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا «مقتصد» توصیف شده است. این ائتلاف قصد دارد مقابل بسته نجات بروکسل برای کمک به کشورهای عضو در دوران شیوع کرونا بایستد.

تلاش دیگر رهبران اروپایی در هفته‌های اخیر از جمله رئیس جمهوری فرانسه و نخست‌وزیران ایتالیا و اسپانیا برای متقاعد کردن او برای عقب‌نشینی از دیدگاههایش نیز بی‌نتیجه بوده است.

برخی بر این باورند که یکی از دلایل مقاومت آقای روته در مقابل تصویب این بسته، جلب نظر رای دهندگان هلندی باشد. مارک روته احتمالا قصد دارد که مارس آینده بار دیگر بخت سیاسی خود را برای انتخاب به عنوان نخست‌وزیر هلند آنهم برای چهارمین دور پیاپی بیازماید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا از طرح بلندمدت خود برای احیای اقتصاد اروپا رونمایی کرد

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند