Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موفقیت آنگولا در مهار بیماری کووید-۱۹ و پاسخ به نیازهای داخلی

موفقیت آنگولا در مهار بیماری کووید-۱۹ و پاسخ به نیازهای داخلی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Serge Rombiیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنتونیو هنریک دا سیلوا: «من واقعا به آنچه در طول این بحران در آنگولا انجام دادیم افتخار می کنم. اکنون احساس امیدواریی در کشور وجود دارد که با کار سخت و صادقانه و همچنین رهایی از شر فساد و بسیج کشور برای توسعه که فقط کار دولت نبود و یک تلاش و کار ملی بود، بدست آمده است.»

آگهی

در وضعیت شیوع ویروس کرونا در جهان، آنگولا در کل شرایط مناسبی دارد و این نتیجه به لطف اتخاذ قرنطیه زودهنگام، استفاده گسترده از ماسک و افتتاح سریع بیمارستان صحرایی در یک مرکز صنعتی به دست آمده است.

در این کشور ۳۰ میلیونی، تاکنون تنها ۱۹ نفر در اثر کرونا جان سپرده‌اند در حالی که در کانادا با جمعیتی تقریبا مشابه، حدود ۹ هزار نفر در اثر کووید-۱۹ جان باخته‌اند. در این باره با «آنتونیو هنریک دا سیلوا» رئیس آ‌ژانس ترویج سرمایه‌گذاری و صادرات آنگولا گفتگو کرده‌ایم.

یورونیوز: برخی از ناظران در وضعیت کنونی ادعا می کنند که کشور شما از نظر بهداشتی از تمام کشورهای حوزه جنوب صحرای آفریقا، وضعیت بهتری دارد، آیا با این دیدگاه موافقید؟

آنتونیو هنریک دا سیلوا: «ما ابتدا باید خودمان را با کشورهایی که به ما نزدیکتر هستند و از نظر واقعیت‌ها و چالش‌هایی که با آنها مواجه اند مشابهت‌هایی با هم داریم، مقایسه کنیم. وقتی به وضعیت خودمان نگاه میکنیم و اینکه چطور با اوضاع مقابله کردیم، می توانیم قطعا بگوییم که ما خیلی موفق بودیم. با فروتنی باید بگوییم که ما برنامه ریزی کردیم و به شیوه‌ای سازماندهی شده کار کردیم و دستورالعمل‌هایی که دولت داده بود را بطور جدی دنبال کردیم.»

یورونیوز: آیا در حال حاضر به کارهایی که انجام دادید افتخار می کنید؟

آنتونیو هنریک دا سیلوا: «من واقعا به آنچه در طول این بحران در آنگولا انجام دادیم افتخار می کنم. من همچنین به آنچه در ۲ سال گذشته در کشور اتفاق افتاده است افتخار می کنم. اکنون احساس امیدواریی در کشور وجود دارد که با کار سخت و صادقانه و همچنین رهایی از شر فساد و بسیج کشور برای توسعه که فقط کار دولت نبود و یک تلاش و کار ملی بود، بدست آمده است.»

کارآفرینان برای مواجه با این بحران و پاسخ به نیازهای کشور واقعا نوآور بودند.

ما در این گزارش به یکی از بزرگترین مزارع آنگولا آمده‌ایم. با توجه به قرنطینه شدن کشور و توقف ناگهانی واردات، این شرکت تمامی فرایندهای تولید و زنجیره توزیع اش را مورد بازبینی قرار داد. «فرانسیسکا داس سانتوس دانیل» که مدیریت پلتفرم دیجیتال شرکت را برعهده دارد باید به انفجار طرف تقاضا پاسخ می داد.

«فرانسیسکا داس سانتوس دانیل» می گوید: «در دوران قرنطینه، ما ۴ هزار مشتری جدید جذب کردیم.»

هجوم مشتریانی که هیچ کس انتظارش را نداشت. با این حال به لطف قدرت انطباق تیم‌های گوناگون، پاسخ به تقاضای محلی رضایت بخش بود. این امر موجب خوشبینی به آینده شد و فورا راه‌حل‌هایی برای بلند مدت به اجرا گذاشته شد.

«فرانسیسکا داس سانتوس دانیل» می افزاید: «ما ۱۰ میلیون دلار در تولید میوه‌های گرمسیری مانند موز و پاپایا سرمایه گذاری کردیم. هدف ما پاسخگویی به بازار ملی و همچنین افزایش قدرت صادراتمان است.»

شرط رونق، صادرات است و منابع رونق را باید در صادرات جست. آنگولا یکی از ۵ کشور برتر با بالاترین پتانسیل در بخش کشاوری در سراسر جهان است.

یورونیوز: از آنتونیو می پرسم: این پتانسیل در حوزه کشاورزی در آنگولا مورد بهره‌برداری اندکی قرار گرفته است؟

آنتونیو هنریک دا سیلوا می گوید: «ما حدود ۵۳ میلیون هکتار اراضی قابل کشت داریم. از این مقدار فقط ۴ یا ۵ میلیون هکتار کشت می شود. بنابراین پتانسیل عظیمی وجود دارد. این ‍پتانسیل نه تنها برای آنگولا و تجاری که اینجا کار می کنند بلکه فرصتی است برای سرمایه گذاریاست.»

یورونیوز: شما گفتید که کارهای زیادی در سالهای اخیر برای بهبود فضای کسب و کار انجام گرفته است. ما در اینجا شاهد برخی اقدامات برای ارتقاء استراتژی متنوع سازی اقتصاد و مهمتر از همه قطع وابستگی به نفت هستیم. به نظر می رسد که حفظ اعتماد سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خارجی بوضوح اهمیت دارد؟

آنتونیو هنریک دا سیلوا: «سرمایه‌گذاران بخشی خصوصی باید به کشور ما بیایند و واقعا ببینند که ما فقط سرزمین فرصت‌ها نیستیم بلکه ما خیلی سخت کار می کنیم برای اینکه نهادهایمان را با اهداف سرمایه گذاری تطبیق دهیم و همچنین نحوه کارمان را با استاندارهای مرتبط که مرجع خوبی برای پرو‌ژه ها و سرمایه گذاری در کشور و در اقتصاد هستند، وفق دهیم.»

با بهره‌گیری از پتانسیل‌های مختلف که کشاورزی تنها یک نمونه آن است، آنگولا دارای امتیازات بسیاری برای جذب سرمایه‌گذاراران است، مانند منابع آبی یا توریسم. بزودی با برنامه‌ دیگری برای صحبت درباره این ویژگی ها باز خواهیم گشت. متشکرم که با ما بودید.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

استارت‌آپ‌های آنگولا؛ از خرید میوه و سبزی تا گرفتن تاکسی با اپلیکیشن