Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استارت‌آپ‌های آنگولا؛ از خرید میوه و سبزی تا گرفتن تاکسی با اپلیکیشن

استارت‌آپ‌های آنگولا؛ از خرید میوه و سبزی تا گرفتن تاکسی با اپلیکیشن
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«رانندگانی که می‌آیند،‌ معمولا غیررسمی کار می‌کنند اما با ورود به شرکت ما، خودبه‌خود وارد سامانهٔ اقتصادی رسمی و مالیاتی کشور می‌شوند.»

آگهی

این برنامهٔ تجارت در آنگولا، به تأثیر انقلاب دیجیتال در تقویت استارت‌آپ‌های این کشور اختصاص دارد.

یکی از استارت‌آپهای موفق آنگولا در سالهای اخیر کوبینگا نام دارد که یک سامانهٔ تاکسی آنلاین است. واژهٔ کوبینگا در زبان محلی به معنای «سواری» است، و این اپلیکیشن در دو سال به جایی رسیده که هر ماه ۲۰ هزار مشتری دارد. 

تاکسی آنلاین؛ از بازار سیاه به سوی اقتصاد رسمی

گردانندگان کوبینگا در لواندا، ‌پایتخت آنگولا ۱۸۰ راننده دارند و با این همه، در حال توسعهٔ شیوه‌های موجود حمل و نقل بوده و ایده‌هایی هم برای توسعهٔ کار خود دارند. آنها معتقدند که حُسنِ کوبینگا آن است که گزینه‌ای است برای استفادهٔ همهٔ افراد.

کوبینگا، مانند دیگر سرویس‌های خدمات حمل و نقل، از مبدأ تا مقصد چند مدل سواری را به مشتریانش ارائه می‌کند نظیر «سواریِ به‌صرفه»، «سواریِ راحت»، و «سواریِ ویژه.» آنها برای عبور از ترافیک‌های سنگین موتور هم دارند.

امرسون پین، بنیانگذار این شرکت، از تجربه‌ٔ مدیریتی‌اش در حوزهٔ نفت بهره برده و با پس‌انداز شخصی‌اش این شرکت را راه‌اندازی کرده است.

مدیرعامل کوبینگا می‌گوید: «روحیهٔ کاری استارت‌آپ اینجا حاضر است و ما الان به فناوری اطلاعات و منابع مالی دسترسی داریم. استارت‌آپهای دیگری هم هستند که در همین زمینه کار می‌کنند و این امر به ما اجازه می‌دهد در برابر موانع کار با هم متحد بشویم. من فکر می‌کنم اینجا استارت‌آپ‌ها برای توسعهٔ فناوری در بازار امتیاز بزرگی دارند.»

وی کار خود را زمینه‌ای می‌بیند برای گذار از از اقتصاد غیررسمی یا بازار سیاه،‌ به اقتصاد رسمی و ثبت شده از نظر مالیاتی.

امرسون پین در این‌باره می‌گوید: «رانندگانی که می‌آیند،‌ معمولا غیررسمی کار می‌کنند اما با ورود به شرکت ما، خودبه‌خود وارد سامانهٔ اقتصادی رسمی و مالیاتی کشور می‌شوند.»

یورونیوز

اپلیکیشنی برای خرید محصولات کشاورزی تازه از بازار

یکی دیگر از استارت‌آپ‌های موفق آنگولا راک‌آنلاین نام دارد که تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را به مشتری‌های ثبت شده متصل می‌کند و توانسته ظرف دو سال شمار مشتریانش را از ۲۵۰ عضو به ۳۶ عضو هزار برساند.

اپلیکیشن راک‌آنلاین نامش را از یک بازار بزرگ در لواندا گرفته است. رستوران این هتل با استفاده از اپلیکیشن راک‌آنلاین، مواد اولیه‌اش را سفارش می‌دهد.

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

ماریا دو لوردس مونته‌ریو، مدیر گولیا هتل می‌گوید: «راک‌آنلاین برای من مزایای زیادی داشته، مثلا اینکه دیگر نیاز نیست برای خرید وقت بگذارم و به سوپرمارکت‌ها یا انبارها سر بزنم. دیگر اینکه محصولات غذایی‌اش تولیدِ محلی‌ها و بنابراین تازه هستند.»

تیم راک‌آنلاین راهی بازار می‌شود تا برای این هتل، که استاندارد بالایی هم دارد، میوه و سبزیجات تازه دستچین کند سپس سبد خرید تکمیل شده و به هتل فرستاده می‌شود.

با این‌ شیوهٔ کاری، بازارِ تولیدکنندگان کوچک توسعه پیدا می‌کند و آنها وارد اقتصاد ثبت شده و رسمی می‌شوند.

بنیانگذار کوبینگا هم در بخش نفت آنگولا کار کرده و حالا با استفاده از تجربهٔ‌ کاری‌اش کسب و کاری تازه به‌راه‌ انداخته است.

ژرالدین ژرالدو، بنیانگذار راک‌آنلاین می‌گوید: «تجربهٔ من در صنعت نفت برای تمام کارم در اینجا اساسی بوده. یعنی مدل کار را از همانجا آوردم؛ از چاه نفت تا پالایش و فروش. اینجا چاه نفتِ ما همان تولیدکنندگان محلی هستند. ما زنجیرهٔ تولید را به مشتریان بازار گره می‌زنیم و به این ترتیب همهٔ دست‌اندرکاران را از نظر اقتصادی توانمند می‌کنیم.»

چرخ‌ صنعت به یاری رویکردِ فناورانهٔ استارت‌آپ‌ها، تندتر می‌گردد و سرمایه‌گذاری و مشاغل بیشتری برای جوانان آنگولا فراهم می‌کنند.

ویرایشگر ویدئو • Ahed Alkalls

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

موفقیت آنگولا در مهار بیماری کووید-۱۹ و پاسخ به نیازهای داخلی

سرمایه گذاری‌های گستردۀ خارجی در استان «کوانزا سول» آنگولا