Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نظرسنجی یورونیوز؛ چند درصد مردم آلمان، ایتالیا و فرانسه با حضور در اتحادیه اروپا موافقند؟

EU flag
EU flag Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج نظرسنجی اختصاصی یورونیوز نشان می‌دهد که اکثر مردم آلمان، ایتالیا و فرانسه ضمن حمایت از ادامه حضور کشورشان در اتحادیه اروپا و پیمان یورو معتقدند که در پی شیوع ویروس کرونا، اولویت اصلی اتحادیه اروپا و دولت‌های هر سه کشور باید بهبود شرایط اقتصادی باشد.

آگهی

نتایج نظرسنجی اختصاصی یورونیوز نشان می‌دهد که اکثر اتباع آلمان، ایتالیا و فرانسه ضمن حمایت از ادامه حضور کشورشان در اتحادیه اروپا و پیمان یورو معتقدند که در پی شیوع ویروس کرونا، اولویت اصلی اتحادیه اروپا و دولت‌های هر سه کشور باید بهبود شرایط اقتصادی باشد.

مطابق نتایج این نظرسنجی، ۷۲ درصد آلمانی‌های معتقدند که اگر قرار باشد به زودی در یک رفراندوم در مورد چشم‌نداز عضویت در اتحادیه اروپا شرکت کنند، حتما رای به ادامه عضویت در این اتحادیه و پیمان یورو رای خواهند داد. در مقابل ۲۰ درصد آنها بر باورند که با خروج از اتحادیه بار دیگر باید واحد پول مارک به جریان بیفتد. ۸ درصد آلمانی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی نیز اعلام کرده‌اند که هنوز نظر قطعی در این خصوص ندارند.

همچنین به ترتیب ۵۷ و ۵۰ درصد فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها نیز خواستار ادامه حضور کشورشان در اتحادیه اروپا و پیمان یورو هستند. اما ۳۵ درصد ایتالیایی‌ها و ۲۸ درصد فرانسوی‌ها طرفدار ایده خروج از اتحادیه و احیای واحد پولی و لیر و فرانک هستند. البته در میان اتباع این دو کشور به ترتیب ۱۴ و ۱۵ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی، گزینه «نمی‌دانم» را انتخاب کرده‌اند.

با وجود باور اکثریت شرکت کنندگان در این نظرسنجی به ادامه حضورشان در اتحادیه اروپا و پیمان یورو، ۷۰ درصد ایتالیایی‌ها عنوان کرده‌اند که اتحادیه در دوران شیوع ویروس کرونا کمکی به کشور آنها نکرده است. این نرخ در میان ساکنان دو کشور آلمان و فرانسه به ترتیب ۶۰ و ۵۹ درصد است.

بر همین اساس، ۶۱ درصد ایتالیایی‌ها تاکید کرده‌اند که شیوع ویروس کرونا موجب تضعیف روحیه همگرایی در قالب اتحادیه اروپا شده است. این رقم در میان آلمانی‌ها و فرانسوی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی به ترتیب ۴۰ و ۴۷ درصد بوده است.

اما بر خلاف این اکثریت، ۱۹ درصد آلمانی‌ها و ۱۴ درصد فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها بر این باورند که همه‌گیری ویروس کرونا موجب تقویت باور به همگرایی کشورها در چارچوب اتحادیه اروپا شده است. همچنین ۳۴ درصد آلمانی‌ها، ۲۶ درصد فرانسوی‌ها و ۱۷ ایتالیایی‌ها هم معتقدند که این بیماری تاثیری بر همدلی عمومی با اتحادیه اروپا نداشته است.

البته در میان نمونه‌های سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا به ترتیب ۷، ۱۳ و ۸ درصد افراد نظری در این خصوص نداشته‌اند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸۵ درصد ایتالیایی‌ها معتقدند که اتحادیه اروپا و به ویژه اعضاء کمتر آسیب دیده آن از شیوع ویروس کرونا باید کمک‌های اقتصادی بیشتری را به سایرین اعطا کنند. این نسبت در میان فرانسوی‌ها ۶۹ درصد و در میان آلمانی‌ها ۴۵ درصد است.

همچنین اتباع هر سه کشور شرکت کننده در این نظرسنجی به طور مشترک تاکید کرده‌اند که حفظ ثبات ارزش یورو، حمایت از بهبود شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا، اصلاح قوانین زیست محیطی، پشتیبانی از بیکاران و تقویت نظام درمانی کشورهای عضو، مهمترین اولویت‌های اتحادیه در ۱۸ ماه آینده باید باشد.

این پنج گزینه از میان ۲۰ پیشنهاد لحاظ شده در نظرسنجی از جمله مذاکرات برکسیت، افزایش امنیت اطلاعات و تقویت دموکراسی انتخاب شده است.

همزمان ۴۱ درصد آلمانی‌ها، ۴۴ درصد فرانسوی‌ها و ۴۸ درصد ایتالیایی‌ها معتقدند که دولت‌های ملی آنها نیز ناگزیرند در یک سال و نیم آینده، تلاش اصلی خود بر رفع مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا متمرکز کنند.

این نظرسنجی توسط یورونیوز و با همکاری شرکت Redfield & Wilton Strategies، طی سه روز اخیر(۲۳ تا ۲۵ مه) از سه نمونه هزار و ۵۰۰ نفری از اتباع بالای ۱۸ سال سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا انجام شده و تنوع جنسیتی، شغلی، سطح تحصیلات، مناطق سکونت و گرایش سیاسی آنها به طور متوازن در نظر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی یورونیوز در ۴ کشور اروپایی؛ با ادامه شیوع کرونا چقدر نگران وضع مالی و سلامتی خود هستید؟

کاخی با ۱۰ میلیون بازدید در سال؛ دروازه‌‌های ورسای گشوده می‌شود

پیشنهاد بودجه نظامی میلیاردی کمیسیون اتحادیه اروپا در اوج بحران اقتصادی