پیشنهاد بودجه نظامی میلیاردی کمیسیون اتحادیه اروپا در اوج بحران اقتصادی

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
رئیس کمیسیون اروپا به همراه فرماندهان نظامی اروپایی
رئیس کمیسیون اروپا به همراه فرماندهان نظامی اروپایی   -   کپی رایت  Swen Pfoertner/AP

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۷ خرداد (۲۷ ماه مه) پیشنهاد کرد ۸ میلیارد یورو بودجه برای طرح صندوق جدید دفاعی این اتحادیه هزینه شود.

پیشنهاد بودجه قابل توجه دفاعی در حالی است که به گفته رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شیوع ویروس کرونا قاره سبز را با یکی از بی سابقه ترین بحران های مالی تاریخش روبرو کرده است.

ایجاد یک «ساختار دفاع مشترک اروپایی» پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه است که در سال گذشته از سوی صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل نیز مورد حمایت قرارگرفت.

پروژه راه اندازی چنین صندوقی پیشتر در چارچوب طرحهای جدید اتحادیه اروپا برای یک دوره هفت ساله که قرار است از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی اجرایی شوند،‌ مطرح شد. این صندوق قرار است به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه تجهیز تسلیحاتی و استقرار مشترک را بدهد و همچنین به توسعه ساده سازی «ساختارهای نظامی مشترک اروپایی»‌ کمک کند.

این صندوق بزرگترین گام به جلو در ادغام دفاعی اتحادیه اروپا از اواخر دهه ۱۹۹۰ است. در اواخر دهه نود میلادی همکاریهای نزدیک نظامی بین فرانسه و بریتانیا به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا وجودداشت.

حالا فرانسه و آلمان دو قطب اقتصادی اتحادیه اروپا پس از برکسیت تصمیم به تقویت ایده ساختار دفاع مشترک اروپایی گرفته اند. امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل سال گذشته میلادی موفق شدند در این زمینه توافق دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز جلب کنند.

اما این ساختار دفاعی مشترک یک مخالف بزرگ دارد:‌ ایالات متحده. بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضوی از ناتو نیز هستند و کاخ سفید نگران است تشکیل چنین ساختاری باعث فروپاشی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو شود. همچنین فراموش نکنیم که ایالات متحده، بزرگترین قدرت نظامی جهان، تنها دارای ۳۰ سیستم تسلیحاتی است، در حالی که تعداد سیستم های تسلیحاتی در اروپا به ۱۷۸ می رسد.

کمیسیون اروپا همچنین بودجه یک و نیم میلیارد یورویی برای مدرن کردن راه ها و ساختارهای حمل ونقل در صورت بروز احتمالی جنگ با روسیه و انتقال آسان و سریع نیروهای دفاع مشترک به شرق قاره درنظر گرفته است.