Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتهام پولشویی «اچ‌اس‌بی‌سی» برای تُجار الماس؛ غول بانکی بریتانیا جریمه شد

اتهام پولشویی «اچ‌اس‌بی‌سی» برای تُجار الماس؛ غول بانکی بریتانیا جریمه شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان بلژیک از توافق با شعبه بانک اچ‌ اس‌ بی‌ سی در سوئیس برای پرداخت جریمه ۳۰۰ میلیون یورویی به دلیل تخلف مالیاتی و پولشویی خبر داد.

آگهی

دادستان بلژیک از توافق با شعبه بانک اچ‌اس‌بی‌سی در سوئیس برای پرداخت جریمه ۳۰۰ میلیون یورویی به دلیل تخلف مالیاتی خبر داد.

مطابق بیانیه دادستان بلژیک، این بانک در سال ۲۰۱۴ میلادی مرتکب فرارمالیاتی سازمان یافته از طریق جعل سند، پول‌شویی و استفاده از واسطه‌های مالی غیرقانونی شده است.

پرونده تخلف مالی بانک اچ‌اس‌بی‌سی نشان می‌دهد که این بانک با هدف تشویق برخی مشتریان ثروتمند بلژیکی به فرار مالیاتی، آنها را به تاسیس شرکت در پاناما و سایر بهشت‌های مالیاتی واقع در منطقه کارائیب تشویق کرده است.

هیات مدیره اچ‌اس‌بی‌سی، غول بانکداری بریتانیا نیز روز دوشنبه و کمتر از دو سال پس از انتخاب «جان فلینت» به سمت مدیرعاملی این بانک با استعفاء او موافقت کرد.

هر چند هنوز مشخص نیست که میان استعفاء آقای فلینت و پرونده این بانک در بلژیک ارتباطی وجود دارد یا خیر ولی این بانک اعلام کرده که قصد دارد ۴ هزارتن از مجموع ۲۰۰ هزار کارمند خود را تعدیل کند، تصمیمی که به دلیل مشکلات سودآوری بانک ناشی از شدت‌گیری جنگ تجاری چین و آمریکا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اتخاذ شده است.

سخنگوی بانک اچ‌اس‌بی‌سی تاکنون از هرگونه اظهار نظر در مورد تخلفات متوجه شعبه سوئیسی این بانک سکوت اختیار کرده ولی دادستانی بلژیک مدعی شده که ارزش نقل و انتقلات مالی غیرقانونی که توسط این بانک مدیریت شده، چندین میلیارد یورو بوده است.

بنا بر بیانیه دادستان بلژیک، حدود هزار بلژیکی که اکثرا در قلب تجارت الماس جهان در شهر آنتورپ فعال بوده‌اند، از خدمات خلاف قانون بانک سوئیسی از جمله پول‌شویی بهره‌منده شده‌اند.

این پرونده برای تعیین تکلیف نهایی در انتظار رای دادگاه و قضات بلژیک قرار دارد.

بیشتر بخوانید:پرونده ۲ میلیارد دلاری؛ بازداشت سه کارمند سابق بانک سوئیسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت همسر نجیب رزاق، نخست‌وزیر پیشین مالزی به اتهام پولشویی

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟