Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازداشت همسر نجیب رزاق، نخست‌وزیر پیشین مالزی به اتهام پولشویی

Rosmah Mansor, wife of Malaysia's former Prime Minister Najib Razak
Rosmah Mansor, wife of Malaysia's former Prime Minister Najib Razak Copyright REUTERS/Lai Seng Sin
Copyright REUTERS/Lai Seng Sin
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسمه منصور به ارتکاب ۱۷ فقره پولشویی و کسب درآمدی به ارزش ۱.۷۱ میلیون دلار آمریکا از راههای غیرقانونی و عدم اعلام این درآمد به نهاد مالیاتی کشور متهم است.

آگهی

در ادامۀ تحقیقات پلیس مالزی دربارۀ پروندۀ ناپدید شدن میلیون‌ها دلار از خزانه دولتی این کشور، روسمه منصور همسر نجیب رزاق نخست‌وزیر پیشین مالزی عصر چهارشنبه بازداشت شد.

بازداشت او پس از برگزاری سه جلسۀ بازجویی انجام شد. آخرین جلسه که ۱۳ ساعت طول کشید، روز چهارشنبه برگزار و پس از آن خانم منصور روانۀ بازداشتگاه شد. او در نهایت بامداد پنج‌شنبه در حالی که دهها مامور اطراف او را گرفته بودند، به دادگاه کوالالامپور منتقل شد.

بنا بر اعلام دفتر مبارزه با اختلاس در مالزی، روسمه منصور به ارتکاب ۱۷ فقره پولشویی و کسب درآمدی به ارزش بیش از هفت میلیون رینگیت (Ringgit) معادل ۱.۷۱ میلیون دلار آمریکا از راههای غیرقانونی و عدم اعلام این درآمد به نهاد مالیاتی کشور متهم شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نجیب رزاق نزدیک به یک دهه از آوریل ۲۰۰۹ تا مه ۲۰۱۸ میلادی قدرت اجرایی را در مالزی در دست داشت؛ تحقیقات دربارۀ فساد مالی او و همسرش از ماه مه و پس از پیروزی مهاتیر محمد، نخست‌وزیر جدید این کشور آغاز شد.

رسیدگی به فساد مالی این زوج، بخشی از روند رسیدگی به پروندۀ رسوایی «1MDB» است. دستگاه قضایی مالزی به دنبال پاسخی برای این پرسش است که چگونه میلیون‌ها دلار بودجه از صندوق سرمایه‌گذاری دولتی «توسعه مالزی برهاد» یا «1MDB» ناپدید شده است؛ این صندوق توسط آقای رزاق تاسیس شده بود.

برخی از منابع از ناپدید شدن بودجه‌ای نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار آمریکا سخن می‌گویند.

روسمه منصور ۶۶ ساله که بارها به دلیل سبک زندگی غیرمتعارفش، از جمله جواهرات و پوشاک گرانبهایی که از سراسر جهان تهیه کرده مورد انتقاد قرار گرفته است، هر نوع اتهامی را رد می‌کند. پیش از این همواره این پرسش مطرح بود که او چگونه می‌تواند با دستمزد همسرش چنین زندگی لوکس و گرانی داشته باشد.

در مالزی برای اتهام پولشویی مجازاتی بیش از ۱۵ سال زندان و جریمۀ نقدی دست‌کم پنج برابر درآمد به دست آمده از راههای غیرقانونی در نظر گرفته شده است.

نجیب رزاق در دادگاه

نجیب رزاق، نخست‌وزیر پیشین مالزی نیز روز پنج‌شنبه در یکی دیگر از دادگاههای شهر کوالالامپور حاضر شد تا برای اتهامات مرتبط به انتقال غیرقانونی مبلغ ۱۰.۶ میلیون دلار از حساب صندوق سرمایه‌گذاری دولتی «توسعه مالزی برهاد» به حسابهای شخصی‌ِ بین‌المللی او تفهیم شود.

نجیب رزاق که با ۳۲ اتهام، از پولشویی گرفته تا سوء استفاده از قدرت مواجه است، انجام هر گونه تخلفی را رد کرده و خود را بی‌گناه خوانده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام پولشویی «اچ‌اس‌بی‌سی» برای تُجار الماس؛ غول بانکی بریتانیا جریمه شد

هشدار جدی سنگا‍پور به مالزی به دلیل طرح توسعه بندری

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا