Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادامه صعود آزاد دلار؛ قیمت سکه به قله سه ماه گذشته رسید

ادامه صعود آزاد دلار؛ قیمت سکه به قله سه ماه گذشته رسید
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود عدم ورود ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، نرخ دلار طی معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران با حفظ روند صعودی خود تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

آگهی

با وجود عدم ورود ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، نرخ دلار طی معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران با حفظ روند صعودی خود تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

با آغاز فعالیت بازار ارز ایران، نرخ دلار در سامانه رسمی سنا در مقایسه با نرخ پایانی هفته کاری گذشته ۴۷۰ تومان کاهش یافت و به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

تحت تاثیر این افت، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران نیز در ساعت‌های اولیه داد و ستدهای روز شنبه تا نزدیکی ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان افت کرد ولی با افزایش تقاضا، این نرخ طی خرید و فروش‌های بعد از ظهر شنبه تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بالا رفت.

هر چند قیمت فروش دلار در مبادلات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان صعود کرده بود ولی نرخ پایانی ثبت شده این روز، ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان بود.

بدین ترتیب روند صعودی نرخ دلار که از آغاز هفته گذشته شتاب بیشتری به خود گرفته، همچنان ادامه یافت.

بیشتر بخوانید:دلار در ایران کجا و چگونه قیمت می‌خورد؟

در حال حاضر فاصله نرخ عرضه دلار از سوی بانک مرکزی در صرافی‌های بانکی و مجاز با قیمت بازار آزاد به بیش از یک‌هزار تومان رسیده است. رخدادی که موجب ایجاد سود ۲ میلیون تومانی برای خرید سهمیه سالانه ۲ هزار یورویی هر فرد و فروش آن در بازار آزاد شده است.

امری که از هفته گذشته موجب طولانی‌تر شدن صف‌های خرید ارز مقابل صرافی‌های بانکی و مجاز شده است.

نرخ فروش هر یورو در بازار آزاد تهران نیز در پایان معاملات روز شنبه به ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. همچنین تحت تاثیر صعودی ۴ دلاری بهای جهانی اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز ارز مرز ۴ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان عبور کرد.

پس از ثبت نرخ یکهزار و ۳۲۷ دلاری برای هر اونس طلا، قیمت سکه طلا در بازار تهران به بالاترین حد طی ۳ ماه گذشته رسید.

بیشتر بخوانید:جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران اواخر هفته گذشته با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد که بازار تحت تاثیر عامل روانی ورود ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قرار دارد.

البته این گروه روز جمعه اعلام کرد که چهار ماه دیگر برای تصویب قوانین مورد نیاز برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم به ایران فرصت داده است.

آقای همتی همچنین مدعی شده بود که مصوبه دولت در خصوص آزادسازی تجارت مرزنشینان و ملوانان موجب افزایش تقاضای ارز شده است.

معاملات هفته گذشته بازار آزاد ارز تهران با نرخ فروش ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی و در سامانه سنا با نرخ ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومانی دلار آغاز شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش قیمت خودرو در ایران؛ گفتگو با کارشناسان خودروسازی و اقتصاد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟