Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه روند کاهشی قیمت دلار در ایران؛ آیا سیاست‌های دولت ارز را ارزان کرده؟

ادامه روند کاهشی قیمت دلار در ایران؛ آیا سیاست‌های دولت ارز را ارزان کرده؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت ارز در بازارهای ایران همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. دولت ایران مدعی است سیاست‌های کنترلی و نظارتی باعث شده تا وضعیت آشفته بازار ارز سر و سامان بگیرد.

آگهی

قیمت ارز در بازارهای ایران همچنان روند نزولی را ادامه می‌دهد.

تصمیمات دولت جمهوری اسلامی برای کنترل قیمت بازار ارز ادامه دارد. پس از اجرایی شدن قانون محدودیت پرداخت۵۰ میلیون تومانی از پایانه‌های فروشگاهی، سقف ۵۰ میلیون تومانی برای هر کدملی هم دیگر اقدامی بود که از سوی بانک مرکزی برای کنترل و مبارزه با پولشویی و کنترل قیمت ارز در دستور کار قرار گرفت. به این ترتیب که هر شهروند بتواند در شبانه روز فقط ۵۰ میلیون تومان از طریق پایانه های فروشگاهی جابجایی داشته باشد.

دیگر اقدام تازه دولت در این خصوص مدیریت چک‌های تضمینی بود. بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی دیگر چک های تضمینی، قابل ظهرنویسی (پشت نویسی) نیست و متقاضی چک باید نام ذینفع (گیرنده) چک را به همراه شماره ملی او در چک قید کند.

بیشتر بخوانید:

عبدالناصر همتی رئيس بانک مرکزی در این خصوص می‌گوید: «چک‌های تضمینی کنونی دیگر قابل انتقال نیست و برای چک‌های موجود در بازار، یک ماه فرصت داده شد تا با مراجعه به بانک‌ها نقد شوند؛ ضمن آنکه بانک‌ها از این به بعد چک‌ها را با شرایط جدید ارائه و صادر می‌کنند.»

رئيس بانک مرکزی ایران می‌گوید طبق بررسی‌های این بانک، ارزش این چک‌ها به ۸ هزار میلیارد تومان رسیده که چرخشی بدون شفافیت و بدون اطلاع نظامی بانکی بوده است.

مقامات ایران مدعی هستند این سیاست‌ها سبب شده قیمت انواع ارز در بازارهای داخلی کاهش یابد.

قیمت‌ها طبق اعلام رسانه‌های مختلف البته قدری متفاوت است اما خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) روز یکشنبه ۱۱ آذرماه گزارش داد که دلار آمریکا در صرافی‌های تهران به قیمت ۱۱ هزار تومان خریده و ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان هم فروخته می‌شود. طبق این گزارش یورو هم به قیمت ۱۲ هزار ۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

بیشتر بخوانید:

این در حالیست که برخی کانال‌های تلگرامی که وابسته به صرافی‌ها هستند و از سوی رسانه‌ها متهم می‌شوند که قیمت ارز را عمدا بالاتر اعلام می‌کنند قیمت دلار را برای روز یکشنبه بین ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کردند. این کانال‌ها همچنین قیمت یورو را ۱۳ هزار و ۶۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کردند.

از سوی دیگر امروز دلار در صرافی‌های دولتی با ۵۰۰ تومان افزایش نسبت به دیروز ۱۱۲۵۰ به عموم تا سقف ۲۲۰۰ دلار به فروش می‌رسد. قیمت یورو نیز ۱۲۷۴۰ تومان اعلام شده است که نسبت به دیروز ۵۷۰ تومان افزایش داشته است.

به هر ترتیب به نظر می‌رسد شیب نزولی قیمت ارز در ایران همچنان ادامه دارد، هرچند این نزول بعضا چندان ثابت نبوده و مشاهده شده که بعد از مدتی کاهش مجددا روند افزایشی پیدا کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارز، سکه و طلا در سراشیبی؛ دلار به زیر ده هزار تومان رسید

دلار و سکه در سراشیبی؛ نرخ ارز به یک ماه گذشته برگشت

یک هفته پس از تحریم‌ها؛ دلار و سکه ارزان شد