Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سلفی با حقوق؛ راه حل سوئیس برای بهبود برابری دستمزدها

سلفی با حقوق؛ راه حل سوئیس برای بهبود برابری دستمزدها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر شما در سوئیس یک راننده تاکسی، یک مدیر شرکت یا یک نظافتچی چقدر حقوق می‌گیرد؟

آگهی

دانستن میزان دستمزد دیگران از جمله رئیس یا دیگر همکاران همواره برای بسیاری موضوعی جالب و گاه مهم بوده است. به تازگی یک وبسایت سوئیسی تصمیم گرفته این امر را برای شهروندان ممکن کند.

اتحادیه مشاغل و اصناف سوئیس (Unia) پیشگام راه‌اندازی وبسایتی شده است که هر شهروند این کشور می‌تواند در آن میزان دستمزد خود را اعلام کند. این وبسایت که Zeig Deinen Lohn (دستمزدت را نشان بده) نام دارد هفته گذشته راه اندازی شد. دستمزدها به فرانک سوئیس ذکر شده است.

تصویری از وبسایت «دستمزدت را نشان بده» در گروه سنی بالای پنجاه سال

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ظرف چند روز اول بیش از ۵۰۰ نفر جزئیات شغلی و میزان درآمد خود را روی این وبسایت به اشتراک گذاشتند چنانکه در ساعات اولیه آغاز به کار این وبسایت ترافیک بالا سبب توقف کار وبسایت شد.

افراد از گروه‌های مختلف شغلی و اجتماعی در این وبسایت ثبت نام کرده اند، از یک بازرس صنایع نفتی که حقوقی بیش از ۳۲ هزار یورو در ماه دارد تا یک نظافتچی که ۲۸۰۰ یورو در ماه حقوق می‌گیرد.

شکستن تابوی حرف زدن از درآمد

نیکول نیدرمولر، سخنگوی اتحادیه اصناف سوئیس در گفتگو با یورونیوز می‌گوید در این کشور مردم درباره درآمد خود با کسی حرف نمی‌زنند چه دوست باشند چه زن و شوهر. وی می‌افزاید‌:‌ «این مسأله، یعنی صحبت درباره درآمد برای سوئیسی‌های یک تابوی بزرگ است. ما تلاش داریم با این وبسایت این تابو را بشکنیم.»

کاربران برای ثبت نام نیاز دارند نام خود و شغل‌شان را به همراه بخش صنعتی یا خدماتی که در آن کار می‌کنند ذکر کرده و ضمن قید کردن جنسیت و سن خود بگویند تمام‌وقت یا پاره‌وقت کار می‌کنند. آنان همچنین باید یک عکس را هم ضمیمه حساب کاربری خود کنند.

تصویری از وبسایت «دستمزدت را نشان بده» در گروه سنی ۱۶ تا ۲۵ سال.

برابری دستمزد میان زن و مرد، شهروند و مهاجر

اتحادیه اصناف سوئیس امیدوار است که این حرکت بتواند باب گفتگو درباره حقوق و دستمزد را باز کند و زنان و مردان بتوانند نظر روشنی درباره درآمد همتایان‌شان در شغل و با ساعات کاری مشابه داشته باشند.

خانم نیدرمولر به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «نابرابری دستمزدها در سوئیس مسأله بزرگی است. دستمزد زنان ۲۰ درصد از دستمزد مردان کمتر است.» وی ‌افزاید: «اگر ندانید که کسی که با شما کار می‌کند چقدر درآمد دارد،‌ برای یک رئيس آسانتر خواهد بود که دستمزدهای نابرابر (به کارکنانش) بپردازد.»

تصویری از وبسایت «دستمزدت را نشان بده» در گروه سنی ۲۶ تا ۳۴ سال.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سخنگوی اتحادیه اصناف سوئیس همچنین بر نابرابری دستمزهای مهاجران و شهروندان نیز تأکید کرد و افزود: «سوئیسی‌هایی که تمام‌وقت کار می‌کنند (نسبت به غیرسوئیسی‌ها در وضعیت مشابه) حقوق بالاتری دریافت می‌کنند.»

مجلس سوئيس در ماه مه سال جاری میلادی لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن شرکت‌هایی که بیش از صد نفر نیروی کار دارند باید هر چهار سال یک بار گزارشی را در زمینه «برابری دستمزد با توجه به جنسیت افراد» منتشر کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت یک زن ۸۸ ساله از سرویس سلامت ملی بریتانیا به دلیل «تبعیض شغلی»

اعتراض نمادین ستارگان زن سینمای جهان به نابرابری جنسیتی بر روی فرش قرمز کن

افت ۲۰ درصدی دستمزد کارگران در ۹ کشور اروپایی