Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض نمادین ستارگان زن سینمای جهان به نابرابری جنسیتی بر روی فرش قرمز کن

اعتراض نمادین ستارگان زن سینما به نابرابری جنسیتی بر روی فرش قرمز کن
اعتراض نمادین ستارگان زن سینما به نابرابری جنسیتی بر روی فرش قرمز کن
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جالب است بدانیم که در بیش از هفتاد دوره برگزاری جشنواره کن تنها یک کارگردان زن در این فستیوال موفق به دریافت نخل طلا شده است.

آگهی

هشتاد و دو ستاره و زن فعال در سینمای جهان روز شنبه در جریان برگزاری فستیوال کن نسبت به نابرابری حقوق بازیگران زن با همتاهای مرد خود به صورت نمادین دست به اعتراض زدند.

این افراد که در میان آنها کیت بلانشت، رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره سینمایی کن و انیِس واردا، کارگردان زن فرانسوی نیز دیده می شدند در یک اقدام جمعی بر روی فرش قرمز آمدند تا ضمن اعتراض به این نابرابری حقوقی، انتخاب تبعیض آمیز فیلم سازان مرد برای دریافت جوایز این جشنواره طی هفتاد و یک دوره برگزاری را به گوش مسئولان آن برسانند.

این رویدادی بی سابقه در تاریخ جشنواره کن است که چهره های مطرحی از جمله کلودیا کاردیناله، کریستن استوارت، ماریون کوتیار، لئا سیدو و ده ها هنرپیشه زن و نیز بانوان تهیه کننده، تدوین گر، طراح دکور و صحنه و توزیع کننده فیلم سینمای جهان در آن مشارکت داشتند.

انیس واردا، کارگردان زن فرانسوی و خالق فیلم مستند «چهره ها، روستاها» در کنار کیت بلانشت به دفاع از برابری حقوق زنان در سینما پرداخت و تصریح کرد: «ما دولت ها و بخش های عمومی در کشورهای خود را برای اجرای قانون برابری دستمزد زنان به چالش خواهیم کشید.»

وی ضمن تاکید بر لزوم برقراری عدالت و دوری از تبعیض جنسیتی در عرصه های حرفه ای ادامه یادآور شد: «نهاد ها و موسسات فعال در کشورهایی که ما درآن زندگی می کنیم باید پس از این یکسان نگری و شفافیت در تصمیم گیری را سرلوحه کار خود قرار دهند. ما خواهان رعایت انصاف، توجه به تساوی حقوق و تنوع بخشی به عرصه های حرفه ای هستیم.»

کیت بلانشت و انیس واردا هر دو ضمن تاکید بر این که «برغم در اقلیت نبودن زنان در جهان، صنعت سینما می خواهد خلاف این را بگوید» تصریح کردند: «زمان آن است که کلیه پله های صنعت سینما برای ما قابل دسترس باشد.»

طراح این اقدام نمادین گروه فرانسوی «پنجاه پنجاه» است که برای دستیابی به برابری حقوق زنان و مردان در صنعت سینما مبارزه می کند. جنبش «تایمز آپ» نیز از دیگر حامیان این حرکت اعتراضی است. این جنبش به عنوان حامی زنان و قربانیان آزارهای جنسی در این صنعت پس از برملا شدن رسوایی های اخلاقی هاروی واینستین نقش مهمی در برپایی حرکت های اعتراضی داشت. کیت بلانشیت به همراه «ایوا دوورنی»، کارگردان زن آمریکایی و دیگر عضو هیئت داوران جشنواره کن امسال از اعضای جنبش «تایمز آپ» هستند.

سلما هایک، بازیگر، مدل و تهیه کننده مکزیکی-امریکایی در جمع معترضان

بیشتر بخوانید:

این دوره از فستیوال کن برای نشان دادن حسن نیت خود اغلب اعضای هیئت ژوری را از میان بانوان سرشناس صنعت سینما انتخاب کرد اما برای معضلات اخیر گریبانگیر زنان سینماگر و هنرپیشه، از جمله آزارهای جنسی و رفتارهای تبعیض آمیز هیچ برنامه مشخصی نداشت.

جالب است بدانیم که در بیش از هفتاد دوره برگزاری جشنواره کن تنها یک کارگردان زن در این فستیوال موفق به دریافت نخل طلا شده است. این فرد جین کمپیون، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده زن نیوزیلندی است که سال ۱۹۹۳ برای ساخت فیلم «درس پیانو» نخل طلای فستیوال کن را ربود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلفی با حقوق؛ راه حل سوئیس برای بهبود برابری دستمزدها

برنده اسرائیلی یوروویژن ۲۰۱۸ و حمایت از جنبش زنان

حضور سه کارگردان ایرانی در جشنواره کن امسال