اعتصاب‌ زنجیره‌ای در رایان‌ایر؛ مقاومت مدیران و بلاتکلیفی مسافران

اعتصاب‌ زنجیره‌ای در رایان‌ایر؛ مقاومت مدیران و بلاتکلیفی مسافران
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خلبانان شرکت هواپیمایی رایان‌ایر در آلمان روز جمعه و به مدت ۲۴ ساعت اعتصاب می‌کنند. این اقدام بخشی از سلسله اعتصاب‌های خلبانان این شرکت در اوج تعطیلات تابستانی اروپاست که در کشورهای ایرلند، سوئد و بلژیک برنامه‌ریزی شده است.

آگهی

خلبانان شرکت هواپیمایی رایان‌ایر در آلمان روز جمعه و به مدت ۲۴ ساعت دست از کار می‌کشند. این اقدام بخشی از سلسله اعتصاب‌های خلبانان این شرکت در اوج تعطیلات تابستانی اروپاست که در کشورهای ایرلند، سوئد و بلژیک برنامه‌ریزی شده است.

بزرگ‌ترین خط هوایی اتحادیه اروپا از نظر میزان نقل و انتقال مسافر، سال پیش و برای اولین بار طی ۳۰ سال گذشته اتحادیه کارگری این شرکت را به رسمیت شناخت و از آن پس، اعتصاب‌های اتحادیه‌ها به دلیل شکست در احقاق حقوق کارکنان رایان‌ایر، روندی فزاینده به خود گرفته است.

تحت تاثیر اعتصاب برنامه‌ریزی شده در ایرلند سوئد، بلژیک تنها در روز جمعه ۱۴۶ پرواز رایان ایر از فرودگاه های ایرلند لغو شد. با پیش بینی لغو ۲۵۶ پرواز تحت تاثیر اعتصاب جمعه در آلمان، مجموع پروازهای لغو شده این هواپیمایی در این روز به حدود ۴۰۰ و معادل ۱۷ درصد از مجموع ۲ هزار و ۴۰۰ پرواز این شرکت در اروپا می‌رسد.

بیشتر بخوانید:اعتصاب کارکنان رایان ایر بلژیک ادامه دارد

خلبانان معترض آلمانی خواستار این هستند که به ازاء هر پنج روز پرواز مداوم، چهار روز استراحت داشته باشند و سطح حقوق آنها نیز افزایش پیدا کند.

به گفته رؤسای اتحادیه خلبانان آلمان، آنها امیدوارند که اعتصاب روز جمعه آنها فتح بابی برای شکل‌گیری مذاکرات آنها با مدیران ارشد شرکت رایان‌ایر شود.

عکس: رویترز
بلاتکلیفی مسافران رایان‌ایرعکس: رویترز

رایان‌ایر روزانه بیش از ۲ هزار پرواز از طریق ۲۲۳ فرودگاه واقع در کشورهای اروپایی و شمال آفریقا انجا می‌دهد و به دلیل قیمت تمام شده پائین پروازهای این شرکت، مدیران آن حاضر به توافق با کارکنان معترض و تحمیل هزینه بیشتر به شرکت نیستند.

در این خصوص، پیتر بلو، معاون عملیات رایان‌ایر روز چهارشنبه و در فرودگاه فرانکفورت گفت که حاضر نیست مدل کسب و کار این شرکت را تغییر دهد ولی فارغ از این روش نیز راهکارهایی برای تحقق خواسته‌های کارکنان وجود دارد. آقای بلو وعده داد تا عوامل متغیری را به پرداخت‌های ماهیانه این شرکت اضافه کند.

بیشتر بخوانید:فرود اضطراری هواپیمای رایان‌ایر در آلمان، انتقال ۳۳ مسافر به بیمارستان

رسانه‌های اروپایی می‌گویند مقامات رایان ایر از اعتصاب خلبانان این شرکت در آلمان بسیار عصبانی هستند. به طوری که کنی جیکوب، رئیس بازاریابی رایان‌ایر در واکنش به این اعتصاب گفت که زمینه توسعه بازار رایان‌ایر در آلمان بسیار زیاد است و این اعتصاب در بدترین زمان ممکن برگزار می‌شود و از این نظر که پیش خرید آتی بلیت‌های ما را کاهش می‌دهد، خسارت بالایی را به شرکت وارد می‌کند.

با این حال او پیش‌بینی کرد که تا پائیز سال جاری توافق لازم میان مدیریت و کارکنان رایان ایر حاصل شود.

تحت تاثیر اعتصاب‌ها، ارزش سهام شرکت رایان ایر طی سال جاری میلادی تاکنون ۱۰ درصد تنزل کرده و به ۱۳.۶۴ یورو رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اروپا شکایت رایان‌ایر از فرانسه و سوئد به‌دلیل حمایت مالی از خطوط هوایی ملی را رد کرد

تبعات کرونا؛ شرکت رایان‌ایر ۳ هزار نفر از ۱۹ هزار نیروی خود را اخراج می‌کند

کمبود صدها هزار خلبان هواپیمای مسافربری در جهان