Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کمبود صدها هزار خلبان هواپیمای مسافربری در جهان

کمبود صدها هزار خلبان هواپیمای مسافربری در جهان
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواپیمایی امارات اعلام کرده است که همزمان با افزایش مسافران هوایی به مقاصد دوردست مانند آمریکا، در طول تابستان جاری با کمبود خلبان در چنین مسیرهایی روبروست.

آگهی

جهان با کمبود شدید خلبان هواپیمای مسافربری روبروست.

شرکت هواپیماسازی ایرباس چنین برآورد کرده است که شرکت‌های هواپیمایی جهان تا سال ۲۰۳۶ میلادی به بیش از ۶۳۷ هزار خلبان جدید نیاز خواهند داشت. دلیل این میزان نیاز شدید به خلبان، رشد سریع آمار مسافران هوایی اعلام شده است. ایرباس رشد ترافیک هوایی در جهان را ۴.۴ درصد در سال ذکر کرده است.

بر اساس آماری که این شرکت هواپیماسازی منتشر کرده، بیشترین کاهش آمار خلبانان مربوط به قاره آسیا و اقیانوسیه است به طوری که تا سال ۲۰۳۶ در این مناطق به ۲۵۳ هزار خلبان نیاز خواهد بود.

این کمبود شدید در مورد پرسنل فنی و ناوبری هواپیما نیز وجود دارد، اما وضعیت در مورد خلبانان بحرانی‌تر است. از سوی دیگر گفته می‌شود شمار خلبانان و دیگر کارکنان فنی و ناوبری خطوط هوایی که بازنشسته می‌شوند، از نیروهای استخدامی جایگزین آنها بیشتر است.

چاره‌اندیشی شرکت‌های هواپیمایی

شرکت‌های بزرگ مختلف هواپیمایی و هواپیماسازی از هم اکنون با مشکلاتی در این زمینه روبرو شده و تلاش خود را برای رویارویی با معضل کمبود خلبان، هر یک به شیوه خود آغاز کرده‌اند.

هواپیمایی امارات اعلام کرده است که همزمان با افزایش مسافران هوایی به مقاصد دوردست مانند آمریکا، در طول تابستان جاری با کمبود خلبان در چنین مسیرهایی روبروست.

شرکت هواپیمایی رایان‌ایر از هم اکنون مجبور به افزایش ۲۰ درصدی حقوق پرسنل ناوبری خود تا ۵ سال آینده شده و قرار است بخشی از بودجه خود را صرف برگزاری دوره‌های آموزشی برای نیروهای جوان‌تر کند.

شرکت ایرباس برای تشکیل ۲۰ مدرسه هوانوردی در کشورهای مختلف جهان برنامه‌ریزی کرده و قرار است اولین نمونه از این مدارس را در ماه ژانویه ۲۰۱۹ در مکزیک افتتاح کند.

از سوی دیگر روزنامه فرانسوی لوفیگارو روز سه‌شنبه ۲ مرداد گزارش داد شرکت هواپیمایی ایرفرانس نیز تصمیم به بازگشایی دانشکده خلبانی خود گرفته است. این دانشکده که ده سال پیش تعطیل شد، مخصوص دانشجویانی است که قادر به تحصیل در مراکز آموزش عالی خصوصی نیستند.

لوفیگارو همچنین از قول مسئولان تالس، شرکت فرانسوی فعال در زمینه هوافضا می‌نویسد که کارشناسان این شرکت در حال طراحی نمونه‌هایی از نسل جدید کابین خلبان با قابلیت‌های خودکار بیشتری هستند. این کابین‌ها در بخش‌هایی از پرواز هواپیما و به ویژه در حالت فرود بدون نیاز به دخالت خلبان قادر به انجام عملیات ناوبری هستند.

به گفته کارشناسان با عملیاتی شدن این طرح، خلبانان نیاز کمتری به آموزش خواهند داشت و بدین وسیله دوره‌های آموزشی آنها کوتاه‌تر خواهد شد. علاوه بر آن در کابین‌های جدید برای پروازهای طولانی که امروزه به وسیله سه خلبان انجام می‌شود، تنها دو خلبان کفایت می‌کند زیرا سامانه هوشمند خودکار به جای خلبان سوم عمل خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب‌ زنجیره‌ای در رایان‌ایر؛ مقاومت مدیران و بلاتکلیفی مسافران

تعیین علت ناپدید شدن هواپیمای مالزی امکان‌پذیر نیست

اعتصاب مجدد خلبانان لوفت هانزا و لغو ۱۷۰۰ پرواز